UNEC-də elmi seminar: “Azərbaycanın beynəlxalq rəqabətqabiliyyətliliyi və onun yüksəldilməsi yolları”
Aprelin 7-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Azərbaycanın beynəlxalq rəqabətqabiliyyətliliyi və onun yüksəldilməsi yolları” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
Seminarda son illərdə Azərbaycanın “Qlobal rəqabətqabiliyyətlilik Hesabatı”ndakı mövqeyi, ölkənin rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksəldilməsi istiqamətləri və imkanları müzakirə edilib.
UNEC-in İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunun əməkdaşı Rafail Rzayev Azərbaycanın beynəlxalq rəqabərqabiliyyətliliyinin müqayisəli təhlilinin nəticələri haqda məlumat verib. Məruzəçi qeyd edib ki, son illərdə Azərbaycan rəqabətqabiliyyətliliyinə görə MDB ölkələri içərisində ən yüksək mövqedə qərarlaşıb və hətta bir sıra inkişaf etmiş ölkələri də qabaqlayır. Ancaq orta və uzun müddətli dövr üçün ölkənin rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksək olmasını və daha da yüksəlməsini təmin etmək üçün bir sıra tədbirlərin həyata keçirilməsinə ehtiyac var.
Azərbaycanın beynəlxalq rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksəldilməsi üçün innovasiyaların hərtərəfli təşviqinin zəruriliyi qeyd olunub. Göstərilib ki, rəqabətqabiliyyətliliyin yüksəldilməsi üçün ixrac potensialının artırılması birinci dərəcəli məsələdir. Bunun üçün isə ölkə iqtisadiyyatının klasterləşməsi və ölkənin qlobal təkrar istehsal zəncirlərinə qoşulması və bunun üçün transmilliləşmə mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Tədbirdə Azərbaycanın beynəlxalq rəqabətqabiliyyətliliyinin yüksəldilməsinin yolları haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.

Scientific Conference held at UNEC: “International Competitiveness of Azerbaijan and the Ways of its Improvement”
1533
Scientific Conference on “International Competitiveness of Azerbaijan and the Ways of its Improvement” has been held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on April 7.
Azerbaijan’s positions in “Global Competitiveness Report”, directions of improving the country’s competitiveness and opportunities in recent years have been discussed in the seminar.
The employee of the Scientific Research Institute of Economic Studies Rafail Rzayev has delivered the information about the results of comparative analysis of the international competitiveness of Azerbaijan. The speaker has noted that recently Azerbaijan holds the highest position in terms of competitiveness among the CIS countries and even ahead of some developed countries. However, the high level of mid and long term competitiveness of the country and the implementation of several measures to raise it further are needed.
To increase the international competiveness of Azerbaijan the necessity of innovations for a comprehensive promotion has been highlighted. It was said that the increase of export potential to increase competitiveness is the priority issue. Therefore, clustering the country’s economy and its joining to the global re- production chains and trans-nationalization are of great importance.
Exchange of views on the ways of improving the international competitiveness has been made within the event.