UNEC-də elmi seminar: Tolerantlığın Azərbaycan modeli
Noyabrın 16-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Tolerantlığın Azərbaycan modeli” mövzusunda elmi seminar keçirilib.
UNEC-in tələbələrlə iş üzrə prorektoru, dosent Səadət Qəndilova Beynəlxalq Tolerantlıq Gününün yaranma tarixi barədə məlumat verib. Bildirib ki, ölkə başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dini dəyərlərin qorunub saxlanması və inkişaf etdirilməsi istiqamətində məqsədyönlü dövlət siyasəti həyata keçirilir. 2016-cı ilin ölkəmizdə “Multikulturalizm ili” elan edilməsi bu uğurlu siyasətin bariz nümunəsidir. Azərbaycanın bütün dünyada tolerantlıq örnəyi kimi tanındığını vurğulayan  prorektor, tolerantlığın Azərbaycan modelinin dünya üçün nümunə sayıldığını qeyd edib.
Dövlət İdarəçilik Akademiyasının professoru, “Simurq” Azərbaycan Mədəniyyət Assosiasiyasının prezidenti Fuad Məmmədov Azərbaycanın müasir dövrdə dünyanın multikulturalizm mərkəzinə çevrildiyindən danışıb. Qeyd edib ki, dinindən, irqindən, milli mənsubiyyətindən asılı olmayaraq, Azərbaycanda bütün dövrlərdə hər bir vətəndaşa bərabər münasibət göstərilib. Professor milli dəyərlərin qorunub saxlanılması üçün davamlı olaraq yeni proqram və layihələrin həyata keçirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. Dünyanın onlarla ölkəsinin ali təhsil müəssisələrində multikulturalizmin Azərbaycan modeli fənn kimi tədris planlarına daxil edildiyini bildirib.
Seminarda UNEC-in “Humanitar fənlər” kafedrasının professoru Zakir Məmmədəliyev Texnologiya və dizayn fakültəsinin tələbəsi, fakültə TGT sədri Cəmilə Abdullayeva çıxışlarında xalqımızın tolerant və multikultural dəyərlərə verdiyi qiymətdən, bu sahədə dövlətin yürütdüyü siyasətdən və gənclər tərəfindən həyata keçirilən layihələrdən bəhs ediblər.

Научный семинар в UNEC: Азербайджанская модель толерантности
16 ноября в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялся научный семинар на тему «Азербайджанская модель толерантности».
Проректор по работе со студентами UNEC, доцент Саадат Гандилова дала информацию об истории возникновения Международного дня толерантности. Она отметила, что под руководством главы государства Ильхама Алиева осуществляется целенаправленная политика в направлении сохранения и развития религиозных ценностей. Объявление годом «Мультикультурализма» 2016 года является  истинным образцом этой успешной политики. Подчеркнув, что Азербайджан признан в мире как образец толерантности, проректор отметила, что модель азербайджанской толерантности считается примером всему миру.
Профессор Академии государственного управления, президент Ассоциации культуры Азербайджана «Симург» Фуад Мамедов отметил о превращении Азербайджана в центр  мультикультурализма в современную эпоху. Он отметил, что во все времена независимо от религии, расы, национальной принадлежности в Азербайджане каждому гражданину проявляется равное отношение. Профессор подчеркнул о значении новых программ и проектов, осуществляемых  для сохранения национальных ценностей.  Он отметил, что в высших учебных заведениях десятков стран  мира азербайджанская модель мульти­куль­турализма как дисциплина включена в учебные планы.
Выступившие на семинаре профессор кафедры «Гуманитарные дисциплины» Закир Мамедалиев и студентка факультета Технологии и дизайна, председатель СМО факультета Джамиля Абдуллаева рассказали об оценке, данной народом ценностям толерантности и мультикультурализма, политике, проводимой государством в этой сфере,  и реализуемых молодежью проектах.