Yarışlar voleybol, badminton, basketbol, stolüstü tennis, şahmat, dama, cüdo, yunan-roma güləşi və sərbəst güləş idman növləri üzrə təşkil olunacaq.
İlk yarışlar voleybol üzrə keçirilib. Yarışda Maliyyə və Muhasibat, İqtisadiyyat, Texnologiya və Dizayn, Əmtəəşünaslıq, Rus İqtisad Məktəbi, Türk Dünyası İşlətmə Fakültələrinin komandaları iştirak edib.
Gərgin keçən mübarizədə Maliyyə və mühasibat komandası Türk Dünyası İşlətmə fakültəsinin komandası yarışıb. Türk Dünyası İşlətmə fakültəsinin komandası maliyyəçilərə 2:0 hesabı ilə qalib gəlib. Texnologiya və dizayn fakültəsinin tələbələri isə Rus İqtisad Məktəbi ilə mübarizə aparıb. Qalib 2:0 hesabı ilə Rus İqtisad Məktəbi olub. İqtisadiyyat və Əmtəəşünaslıq fakültələrinin qarşılaşması isə 2:1 hesabı ilə iqtisadçıların xeyrinə bitib.
Qeyd edək ki, voleybol yarışlarına UNEC–in “İdman klubu”nun baş məşqçisi Vahid Yolçuyev rəhbərlik edib.

The interfaculty sports competitions have started at UNEC
The interfaculty sports competitions dedicated to the 31-st of December, the World Azerbaijanis’  Solidarity Day have started at UNEC.
The competitions will be organized in such kinds of sports as volleyball, badminton, table tennis, chess, judo, Greco-Roman wrestling and the freestyle wrestling.
The first competitions were held in volleyball. In the competition participated the teams of the Finance and Accounting, Economics, Technology and Design, Commodity Research, the Russian Economics School, the Turkish World Business Administration Faculty.
In the intense struggle the teams of the Turkish World Business Administration Faculty and the the Finance and Accounting Faculty had competed. The team of the Turkish World Business Administration Faculty had won the financiers with the score of  2:0. And the students of the Technology and Design faculty had fought with the Russian Economics School. The winner was the Russian Economics School  with the score 2:0. The encounter betwen the faculty of Economics and the Commodity Research ended with the score  2:1 in the favor of economists.
It should be noted that, the volleyball coompetitions were led by  Vahid Yolchuyev, the head coach of the “Sports Club”.