UNEC-də gənclər üçün Karyera Günü keçirilib
Tədbir Gənclər və İdman Nazirliyi, Dövlət Məşğulluq Agentliyi, Azərbaycan Gənclər Fondu və UNEC-in birgə təşkilatçılığı ilə gənclərin məşğulluğu və mövcud potensiallarının reallaşdırılmasının təmin edilməsi məqsədilə keçirilib. 50-dən çox yerli və xarici şirkətin təmsil olunduğu Karyera Günündə 1000-dən çox vakansiya, “İrəliləyiş” layihəsi çərçivəsində isə 1500 gənc üçün nəzərdə tutulmuş təcrübə proqramı təqdim olunub.
Tədbirin rəsmi açılışında gənclər və idman nazirinin müavini İndira Hacıyeva, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli, UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov, Azərbaycan Gənclər Fondunun icraçı direktorunun müavini Qədir Xəlilov çıxış ediblər.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov Gənclər Günü münasibətilə tədbirdə iştirak edən gəncləri təbrik edərək, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Rektor UNEC-in tələbə və məzunlarının əmək bazarında işlə təmin olunmasının universitetin əsas hədəflərindən olduğunu diqqətə çatdıraraq, bu istiqamətdə həyata keçirilən işlərdən söz açıb. Ötən dövr ərzində UNEC Karyera Mərkəzi tərəfindən 162 tədbirin keçirildiyini, ölkədə ilk dəfə olaraq, UNEC-də təşkil olunan və 120-dən çox şirkət tərəfindən 700 vakansiya, 56 təcrübə proqramının təklif olunduğu Virtual Yarmarkada 708 tələbənin təcrübə proqramı, 464 tələbə və məzunun isə işlə təmin olunduğunu bildirib. Ə.Muradov tələbələrin yumşaq bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi məqsədilə tədris olunan fənlərdən, eləcə də onların baracarıqlarının qiymətləndirilməsini əks etdirən qeyri-akademik transkript barədə də məlumat verib.
Gənclər və idman nazirinin müavini İndira Hacıyeva ölkədə gənclər siyasətinin mühüm tərkib hissəsi olan gənclərin səmərəli məşğulluğu, onların iqtisadi inkişaf proseslərinə cəlb olunması istiqamətində dövlət tərəfindən həyata keçirilən islahatlardan söz açıb. Nazir müavini gənclərin karyera bacarıqlarının orta məktəbdən inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, bu istiqamətdə təhsil müəssisələrinin üzərinə düşən vəzifələrdən danışıb.
Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli müasir əmək bazarının tələblərindən söz açaraq, gənclərin bacarıqlarına xüsusi önəm verildiyini bildirib. O, rəqəmsallaşmanın əmək bazarının tələblərini sürətlə dəyişdiyini, bəzi təhsil müəssisələrinin əmək bazarının tələblərinə cavab vermədiyini, real sektorla universitetlərin sıx əməkdaşlığının vacibliyini önə çəkib. M.Abbasbəyli Agentlikdə UNEC-in 150 nəfərdən çox tələbə və məzununun çalışdığını bildirərək, bunun universitetlər arasında ən böyük göstərici olduğunu deyib.
Azərbaycan Gənclər Fondunun icraçı direktorunun müavini Qədir Xəlilov təmsil etdiyi qurumun gənclərin inkişafı istiqamətində həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib. Karyera günlərinin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışan Q.Xəlilov təşkil olunan yarmarkanın gənclərin işlə təmin olunması istiqamətində faydalı olacağından əminliyini bildirib.

В UNEC для молодежи проведен День карьеры
Мероприятие при совместной организационной поддержке Министерства молодежи и спорта, Государственного агентства занятости, Фонда молодежи Азербайджана и UNEC проведен в целях обеспечения занятости молодежи и реализации имеющегося потенциала.  В День карьеры с участием 50 местных и иностранных компаний было представлено более 1000 вакансий, а в рамках проекта  «İrəliləyiş» для  1500 молодежи предусмотренная программа стажировки.
На официальном открытии мероприятия выступили заместитель министра молодежи и спорта Индира Гаджиева, председатель правления Государственного агентства занятости Мустафа Аббасбейли, ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, заместитель исполнительного директора Фонда молодежи Азербайджана Гадир Халилов.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов по случаю Дня молодежи поздравил всю участвующую в мероприятии  молодежь и пожелал им успехов в будущей деятельности.  Отметив, что основной целью университета является обеспечение студентов и выпускников UNEC работой на рынке труда, ректор рассказал о проделанных работах в этом направлении. Он отметил, что за прошедший период Центром карьеры  UNEC было проведено 162 мероприятия, впервые в стране, в UNEC свыше 120 компаниями 700 вакансий, на Виртуальной ярмарке, в которой было предложено 56 программ стажировки, обеспечена программа стажировки 708 студентов, 464 студенты и выпускники были обеспечены работой.  А.Мурадов представил информацию о дисциплинах, преподаваемых в целях развития мягких способностей студентов, а также  не академическом транскрипте, отражающем оценку их способностей.
Заместитель министра молодежи и спорта Индира Гаджиева затронула вопрос об эффективной занятости молодежи, которая является важной составной частью политики молодежи в стране, реформах, осуществляемых государством в привлечении их в процессы экономического развития. Заместитель министра подчеркнула, что развитие карьерных способностей молодежи необходимо развивать со средней школы, рассказала об обязанностях образовательных учреждений в этом направлении.
Председатель правления Государственного агентства занятости Мустафа Аббасбейли говоря о требованиях современного рынка труда, отметил, что особое значение придается способностям молодежи. Он подчеркнул, что цифровизация стремительно меняет требования рынка труда, некоторые образовательные учреждения не отвечают требованиям рынка труда, выдвинул на первый план тесное сотрудничество реального сектора с университетами. М.Аббасбейли отметил, что в Агентстве работают свыше 150 студентов и выпускников UNEC, что является самым высоким показателем среди университетов.
Заместитель исполнительного директора Фонда молодежи Азербайджана Гадир Халилов представил информацию о проектах, реализуемых представляемой им организацией в направлении  развития молодежи. Говоря о значении проведения Дней карьеры, Г.Халилов выразил уверенность в полезности организованной ярмарки в обеспечении молодежи работой.
Официальная часть на тему «Возможность, созданная для молодежи» продолжалась выступлениями в формате TEDx.