UNEC-də gənclər üçün Karyera Günü keçirilib
Tədbir Gənclər və İdman Nazirliyi, Dövlət Məşğulluq Agentliyi, Azərbaycan Gənclər Fondu və UNEC-in birgə təşkilatçılığı ilə gənclərin məşğulluğu və mövcud potensiallarının reallaşdırılmasının təmin edilməsi məqsədilə keçirilib. 50-dən çox yerli və xarici şirkətin təmsil olunduğu Karyera Günündə 1000-dən çox vakansiya, “İrəliləyiş” layihəsi çərçivəsində isə 1500 gənc üçün nəzərdə tutulmuş təcrübə proqramı təqdim olunub.
Tədbirin rəsmi açılışında gənclər və idman nazirinin müavini İndira Hacıyeva, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli, UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov, Azərbaycan Gənclər Fondunun icraçı direktorunun müavini Qədir Xəlilov çıxış ediblər.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov Gənclər Günü münasibətilə tədbirdə iştirak edən gəncləri təbrik edərək, onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb. Rektor UNEC-in tələbə və məzunlarının əmək bazarında işlə təmin olunmasının universitetin əsas hədəflərindən olduğunu diqqətə çatdıraraq, bu istiqamətdə həyata keçirilən işlərdən söz açıb. Ötən dövr ərzində UNEC Karyera Mərkəzi tərəfindən 162 tədbirin keçirildiyini, ölkədə ilk dəfə olaraq, UNEC-də təşkil olunan və 120-dən çox şirkət tərəfindən 700 vakansiya, 56 təcrübə proqramının təklif olunduğu Virtual Yarmarkada 708 tələbənin təcrübə proqramı, 464 tələbə və məzunun isə işlə təmin olunduğunu bildirib. Ə.Muradov tələbələrin yumşaq bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi məqsədilə tədris olunan fənlərdən, eləcə də onların baracarıqlarının qiymətləndirilməsini əks etdirən qeyri-akademik transkript barədə də məlumat verib.
Gənclər və idman nazirinin müavini İndira Hacıyeva ölkədə gənclər siyasətinin mühüm tərkib hissəsi olan gənclərin səmərəli məşğulluğu, onların iqtisadi inkişaf proseslərinə cəlb olunması istiqamətində dövlət tərəfindən həyata keçirilən islahatlardan söz açıb. Nazir müavini gənclərin karyera bacarıqlarının orta məktəbdən inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulayaraq, bu istiqamətdə təhsil müəssisələrinin üzərinə düşən vəzifələrdən danışıb.
Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli müasir əmək bazarının tələblərindən söz açaraq, gənclərin bacarıqlarına xüsusi önəm verildiyini bildirib. O, rəqəmsallaşmanın əmək bazarının tələblərini sürətlə dəyişdiyini, bəzi təhsil müəssisələrinin əmək bazarının tələblərinə cavab vermədiyini, real sektorla universitetlərin sıx əməkdaşlığının vacibliyini önə çəkib. M.Abbasbəyli Agentlikdə UNEC-in 150 nəfərdən çox tələbə və məzununun çalışdığını bildirərək, bunun universitetlər arasında ən böyük göstərici olduğunu deyib.
Azərbaycan Gənclər Fondunun icraçı direktorunun müavini Qədir Xəlilov təmsil etdiyi qurumun gənclərin inkişafı istiqamətində həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib. Karyera günlərinin keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışan Q.Xəlilov təşkil olunan yarmarkanın gənclərin işlə təmin olunması istiqamətində faydalı olacağından əminliyini bildirib.

The event was held with the joint organization of the Ministry of Youth and Sport, the State Employment Agency, the Azerbaijan Youth Fund, and UNEC in order to ensure the employment of young people and the realization of their existing potential. More than 1,000 vacancies were presented at the Career Day, where more than 50 local and foreign companies were represented, and an internship program for 1,500 young people was presented as part of the “Progress” project.
Deputy Minister of Youth and Sport Indira Hajiyeva, Chairman of the Board of the State Employment Agency Mustafa Abbasbeyli, the rector of UNEC, Professor Adalat Muradov, Deputy Executive Director of the Azerbaijan Youth Fund Gadir Khalilov spoke at the official opening of the event.
The rector of UNEC Professor Adalat Muradov congratulated the young people who participated in the event on the occasion of Youth Day and wished them success in their future activities. The Rector pointed out that one of the university’s main goals is to provide employment for UNEC students and graduates in the labor market, and talked about the work carried out in this direction. He noted that during the past period, 162 events had been held by the UNEC Career Center, and for the first time in the country, at the Virtual Fair organized by UNEC, where 700 vacancies and 56 internship programs had been offered by more than 120 companies, 708 students had internship programs, and 464 students and graduates were employed. A. Muradov also informed about the non-academic transcript reflecting the assessment of the student’s skills, as well as the subjects taught for the purpose of developing the soft skills of the students.
Deputy Minister of Youth and Sport Indira Hajiyeva talked about the reforms implemented by the state in the direction of effective employment of young people, which is an important component of youth policy in the country, and their involvement in economic development processes. The deputy minister emphasized the importance of developing the career skills of young people from secondary school and talked about the duties of educational institutions in this direction.
Chairman of the Board of the State Employment Agency Mustafa Abbasbeyli spoke about the requirements of the modern labor market and said that special importance is given to the skills of young people. He emphasized that digitization is rapidly changing the requirements of the labor market, some educational institutions do not meet the requirements of the labor market, and the importance of close cooperation between the real sector and universities. M. Abbasbeyli stated that more than 150 students and graduates of UNEC work in the Agency and said that this is the largest indicator among universities.
Gadir Khalilov, deputy executive director of the Azerbaijan Youth Fund, informed about the projects implemented by the organization he represents in the direction of youth development. Speaking about the importance of holding career days, G. Khalilov expressed confidence that the organized fair will be useful in providing employment to young people.
The official part continued with speeches in the TEDx format on the topic “Opportunities created for young people”.