UNEC-də “Hay soyu ərmən cildində” adlı kitabın təqdimatı keçirilib
UNEC-də “Oxu mədəniyyəti” layihəsi çərçivəsində Almaniyada yaşayan azərbaycanlı alim Rasim Sadiqin “Hay soyu ərmən cildində” adlı kitabının təqdimatı keçirilib.
Ümumi fənlərin tədrisinin təşkili departamentinin (ÜFTTD) direktoru dosent Gülnarə Rzayevanın moderatorluğu ilə keçən tədbirdə AMEA-nın tarixçi-alimləri və UNEC-in professor-müəllim heyəti iştirak edib.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov Azərbaycanın tarixi düşmənləri olan ermənilərin hay soyu tarixi barədə həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında təqdim olunan kitabın mühüm rol oynayacağını bildirərək, müəllifi təbrik edib. Rektor UNEC-də fəaliyyət göstərən Ermənistan İqtisadiyyatının Araşdırma mərkəzində hər iki ölkənin iqtisadiyyatı ilə bağlı tədqiqatların aparıldığını, həmçinin Ermənistanın iqtisadi durumu ilə bağlı erməni dilində olan mənbələrdən daha dolğun məlumat əldə etmək məqsədilə universitetdə 2 dəfə erməni dili kurslarının təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. Qarabağın işğaldan azad olunmasından sonra belə tədqiqatlara böyük ehtiyacın yarandığını deyən rektor, UNEC alimlərinin Qarabağın iqtisadiyyatı, tarixi ilə bağlı tədqiqatlarını daha da genişləndirdiklərini qeyd edib.
Kitabın müəllifi dosent Rasim Sadiq bildirib ki, Prezident İlham Əliyev Xocavənd rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşdə hay-erməni və Hayastan-Ermənistan paralellərinin öyrənilməsinin Azərbaycan tarixçilərinin vəzifəsi olduğunu söyləmişdir. Müəllif bu gün həmin vəzifəni yerinə yetirdiyi üçün qürur duyduğunu bildirərək, apardığı araşdırmanın 44 günlük müharibədə qazanılmış möhtəşəm qələbəmizin zəminində gündəmə gəldiyini və “Yalanlar tarixinin gerçək üzü” layihəsinin nəticələrindən yaranmış birinci kitab olduğunu deyib. Müəllif son üç yüz ildə dünya tarixşünaslığına təlqin edilən “beş min illik erməni tarixi” tədqiqinin, bu günkü ermənilərin əcdadı olan “hay” etnosunun yaranmasının, onların Anadoluya və Cənubi Qafqaza miqrasiyasının tarixi, səbəbləri, səbəbkarları və nəticələrinin kitabda öz əksini tapdığını qeyd edib.
ÜFTTD və UNEC Kitabxana İnformasiya mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun icraçı direktoru professor Eynulla Mədətli, A.A.Bakıxanov adına Tarix institutunun şöbə müdirləri Cəbi Bəhramov, Güntəkin Nəcəfli, professor Rəna Mirzəzadə, UNEC-in Humanitar fənlər kafedrasının müdiri professor Vəkil Həsənov çıxış edərək, kitabın müasir dövrümüz üçün çox faydalı olduğunu və dünyanın müxtəlif dillərinə tərcümə edilərək yayılmasının vacibliyini bildiriblər.

The presentation of the book “Hay lineage in an Armenian volume” is held at UNEC
Within the framework of the “Culture of reading” project, the presentation of the book “Hay lineage in an Armenian volume” by Rasim Sadiq, an Azerbaijani scientist living in Germany, has been held at UNEC.
Historians-scientists of ANAS and the academic staff of UNEC took part in the event moderated by Associate Professor Gulnara Rzayeva, Director of the Organization of Teaching General Disciplines.
The Rector of UNEC Professor Adalat Muradov congratulated the author, stating that the presented book would play an important role in conveying to the world the truth about the history of the hay lineage of Armenians, the historical enemies of Azerbaijan. The Rector drew attention to the fact that the research center on the Armenian Economy operating at the UNEC is conducting research on the economy of both countries, as well as that two Armenian language courses have been organized at the university in order to obtain more complete information about the economic situation of Armenia from sources in the Armenian language. The rector said that there was a great need for such research after the liberation of Karabakh from occupation, and noted that UNEC scientists have further expanded their research on the economy and history of Karabakh.
The author of the book, associate professor Rasim Sadiq, said that President Ilham Aliyev, in a meeting with representatives of Khojavand district community, said that it is the duty of Azerbaijani historians to study Hay-Armenian and Hayastan-Armenian parallels. The author stated that he was proud to fulfill that duty today, and said that his research was brought to the fore on the background of our great victory won in the 44-day war and that it was the first book created from the results of the “True Face of the History of Lies” project. The author noted that the study of the “five thousand years of Armenian history” that was inculcated into world historiography in the last three hundred years, the emergence of the “Hay” ethnos, the ancestors of today’s Armenians, the history, causes, causatives, and consequences of their migration to Anatolia and the South Caucasus are reflected in the book.
At the event organized by OTGD and UNEC Library Information Center, the Executive Director of the ANAS Institute of Philosophy and Sociology, Professor Eynulla Madatli, Department Heads of the Institute of History named after A.A. Bakıkhanov, Jabi Bahramov, Guntekin Najafli, Professor Rena Mirzazade, Professor Vakil Hasanov, Head of the  Humanities chair of UNEC, delivered a speech saying that the book is very useful for our modern times and it is important to translate it into different languages of the world and spread it.