UNEC-də “Hay soyu ərmən cildində” adlı kitabın təqdimatı keçirilib
UNEC-də “Oxu mədəniyyəti” layihəsi çərçivəsində Almaniyada yaşayan azərbaycanlı alim Rasim Sadiqin “Hay soyu ərmən cildində” adlı kitabının təqdimatı keçirilib.
Ümumi fənlərin tədrisinin təşkili departamentinin (ÜFTTD) direktoru dosent Gülnarə Rzayevanın moderatorluğu ilə keçən tədbirdə AMEA-nın tarixçi-alimləri və UNEC-in professor-müəllim heyəti iştirak edib.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov Azərbaycanın tarixi düşmənləri olan ermənilərin hay soyu tarixi barədə həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında təqdim olunan kitabın mühüm rol oynayacağını bildirərək, müəllifi təbrik edib. Rektor UNEC-də fəaliyyət göstərən Ermənistan İqtisadiyyatının Araşdırma mərkəzində hər iki ölkənin iqtisadiyyatı ilə bağlı tədqiqatların aparıldığını, həmçinin Ermənistanın iqtisadi durumu ilə bağlı erməni dilində olan mənbələrdən daha dolğun məlumat əldə etmək məqsədilə universitetdə 2 dəfə erməni dili kurslarının təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb. Qarabağın işğaldan azad olunmasından sonra belə tədqiqatlara böyük ehtiyacın yarandığını deyən rektor, UNEC alimlərinin Qarabağın iqtisadiyyatı, tarixi ilə bağlı tədqiqatlarını daha da genişləndirdiklərini qeyd edib.
Kitabın müəllifi dosent Rasim Sadiq bildirib ki, Prezident İlham Əliyev Xocavənd rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşdə hay-erməni və Hayastan-Ermənistan paralellərinin öyrənilməsinin Azərbaycan tarixçilərinin vəzifəsi olduğunu söyləmişdir. Müəllif bu gün həmin vəzifəni yerinə yetirdiyi üçün qürur duyduğunu bildirərək, apardığı araşdırmanın 44 günlük müharibədə qazanılmış möhtəşəm qələbəmizin zəminində gündəmə gəldiyini və “Yalanlar tarixinin gerçək üzü” layihəsinin nəticələrindən yaranmış birinci kitab olduğunu deyib. Müəllif son üç yüz ildə dünya tarixşünaslığına təlqin edilən “beş min illik erməni tarixi” tədqiqinin, bu günkü ermənilərin əcdadı olan “hay” etnosunun yaranmasının, onların Anadoluya və Cənubi Qafqaza miqrasiyasının tarixi, səbəbləri, səbəbkarları və nəticələrinin kitabda öz əksini tapdığını qeyd edib.
ÜFTTD və UNEC Kitabxana İnformasiya mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə AMEA Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun icraçı direktoru professor Eynulla Mədətli, A.A.Bakıxanov adına Tarix institutunun şöbə müdirləri Cəbi Bəhramov, Güntəkin Nəcəfli, professor Rəna Mirzəzadə, UNEC-in Humanitar fənlər kafedrasının müdiri professor Vəkil Həsənov çıxış edərək, kitabın müasir dövrümüz üçün çox faydalı olduğunu və dünyanın müxtəlif dillərinə tərcümə edilərək yayılmasının vacibliyini bildiriblər.

В UNEC состоялась презентация книги «Племя хай в армянском образе»
В UNEC в рамках проекта «Культура чтения» состоялась презентация книги живущего в Германии азербайджанского ученого Расима Садига под названием «Племя хай в армянском образе».
В мероприятии, проведенном при модераторстве директора Департамента организации преподавания общих дисциплин (ДОПОД) доцента Гюльнары Рзаевой, приняли участие ученые-историки НАНА и профессорско-преподавательский состав UNEC.
Ректор UNEC профессор Адалат Мурадов, поздравив автора, отметил, что представленная книга сыграет важную роль в донесении до всего мира правды об истории хайских племен армян, являющихся историческими врагами Азербайджана. Ректор довел до внимания присутствующих, что в Центре исследования экономики Армении, действующей в UNEC, проводятся исследования в связи с экономикой обеих стран, в то же время в целях получения более полной информации об экономическом положении Армении из источников на армянском языке в университете дважды организовывались курсы армянского языка. Говоря о том, что после освобождения Карабаха от оккупации возникла большая необходимость в проведении таких исследований, ректор отметил, что ученые UNEC еще больше расширили свои исследования в области экономики и истории Карабаха.
Автор книги доцент Расим Садиг отметил, что Президент Ильхам Алиев на встрече с представителями общественности Ходжавендского района сказал, что долг азербайджанских историков изучение параллели хай-армяне и Хаястан Армения. Автор отметил, что сегодня выполнив этот долг, он испытывает чувство гордости, проведенные исследования на основе победы в 44-дневной войне вышли на первый план и отметил, что эта первая книга, созданная по результатам пректа «Настоящее лицо истории лжи». Автор отметил, что в книге нашло отражение исследование «пятитысячной армянской истории», внедряемой в мировое историковедение за последние триста лет, возникновение этноса «хай», являющегося предком сегодняшних армян, история, причины, последствия их миграции в Анатолию и Южный Кавказ.
В мероприятии, проведенном при организационной поддержке ДОПОД и Информационно-библиотечного центра UNEC, выступили исполнительный директор Института философии и социологии НАНА профессор Эйнулла Мадатли, заведующие отделами Института истории имени А.А.Бакиханова Джаби Бахрамов, Гюнтекин Наджафли, профессор Рена Мирзазаде, заведующий кафедрой Гуманитарных дисциплин UNEC профессор Векил Гасанов, которые отметили о пользе книги в современную эпоху и подчеркнули о важности перевода ее на разные языка мира и распространение.