UNEC-də Heydər Əliyev dövrünün fəlsəfəsi və liderlik missiyasına həsr olunan tədbir keçirilib
UNEC-də Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə keçirilən növbəti tədbir “Heydər Əliyev – 100: Dövrün fəlsəfəsi və liderlik missiyası” mövzusunda olub.
AMEA-nın müxbir üzvü, professor Səlahəddin Xəlilovun təqdimatında keçirilən tədbirdə UNEC rektoru professor Ədalət Muradov, universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak edib.
Rektor Ədalət Muradov UNEC-də Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə silsilə tədbirlərin keçirildiyini bildirib. Bu günkü tədbirin çağdaş dövrün tanınmış filosofu, Ulu Öndər Heydər Əliyev irsini dərindən öyrənən alim Səlahəddin Xəlilovun təqdimatı ilə keçiriləcəyini deyib.
Rektor Ümummilli lider Heydər Əliyev zirvəsini fəth etmək üçün yeni-yeni tədqiqatların aparılmasının vacibliyindən danışıb. O, Ulu Öndərin irsi haqqında ən dəyərli kitabların yazılaraq, gələcək nəsillərə ötürülməsinin qarşıda duran əsas vəzifələrdən biri olduğunu vurğulayıb. Ədalər Muradov Ulu Öndərə həsr olunan növbəti tədbirin dövlət xadimi, diplomat Həsən Həsənovun iştirakı ilə keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Professor Səlahəddin Xəlilov çıxış edərək, Heydər Əliyev dövrünün fəlsəfəsindən və dahi şəxsiyyətin liderlik missiyasından danışıb. Alim Heydər Əliyev şəxsiyyətini onun fəlsəfi dünyagörüşü kontekstində təhlil edərək, Ulu Öndərin timsalında dünyada baş verən hadisələrə münasibət bildirib. O, Heydər Əliyevin siyasətinin təməlində yüksək ali məqsədlərin dayandığını və bu siyasətin ədalətə xidmət etdiyini vurğulayıb. Səlahəddin Xəlilov Azərbaycanın dünya miqyasında tanınmasında Ulu Öndərin şəxsiyyətinin mühüm rol oynadığını diqqətə çatdıraraq, beynəlxalq siyasi arenada Heydər Əliyevin nümayiş etdirdiyi diplomatik bacarıqları və yüksək şəxsi keyfiyyətləri barədə xatirələrini iştirakçılarla bölüşüb.
İştirakçıların böyük maraqla dinlədikləri çıxışdan prof. Səlahəddin Xəlilov onların suallarını cavablandırıb.
Görüşün sonunda professor Səlahəddin Xəlilov Ümummilli Lider Heydər Əliyevin fəlsəfi fikirlərindən bəhs edən “Müstəqillik yolu” adlı 60 kitabı UNEC kitabxanasına hədiyyə edib.

An event dedicated to the philosophy and leadership mission of Heydar Aliyev’s era is held at UNEC
The next event held at UNEC on the occasion of the 100th anniversary of the birth of Great Leader Heydar Aliyev was on the theme “Heydar Aliyev – 100: Philosophy of the era and leadership mission”.
The event presented by the corresponding member of ANAS, professor Salahaddin Khalilov was attended by the rector of UNEC, the academic and student staff of the university.
The rector Adalat Muradov said that a series of events had been held in UNEC on the occasion of the 100th anniversary of the birth of Great Leader Heydar Aliyev. He said that today’s event will be held with the presentation of Salahaddin Khalilov, a well-known philosopher of the modern era, and a scientist who deeply studies the legacy of Great Leader Heydar Aliyev.
The Rector spoke about the importance of conducting new research in order to conquer the peak of national leader Heydar Aliyev. He emphasized that writing the most valuable books about the Great Leader’s legacy and passing it on to future generations is one of the main tasks ahead. Adalat  Muradov pointed out that the next event dedicated to the Great Leader would be held with the participation of statesman and diplomat Hasan Hasanov.
Professor Salahaddin Khalilov spoke about the philosophy of Heydar Aliyev’s era and the leadership mission of a genius. The scientist analyzed the personality of Heydar Aliyev in the context of his philosophical worldview and commented on the events taking place in the world in the example of the Great Leader. He emphasized that Heydar Aliyev’s policy is based on high goals and that this policy serves justice. Salahaddin Khalilov pointed out that the personality of the Great Leader played an important role in the recognition of Azerbaijan on a world scale, and shared with the participants his memories of Heydar Aliyev’s diplomatic skills and high personal qualities demonstrated in the international political arena.
After the speech, which the participants listened to with great interest, prof. Salahaddin Khalilov answered their questions.
At the end of the meeting, professor Salahaddin Khalilov presented 60 books entitled “The Way of Independence” to the UNEC library, which talks about the philosophical ideas of National Leader Heydar Aliyev.