UNEC-də Heydər Əliyev dövrünün fəlsəfəsi və liderlik missiyasına həsr olunan tədbir keçirilib
UNEC-də Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə keçirilən növbəti tədbir “Heydər Əliyev – 100: Dövrün fəlsəfəsi və liderlik missiyası” mövzusunda olub.
AMEA-nın müxbir üzvü, professor Səlahəddin Xəlilovun təqdimatında keçirilən tədbirdə UNEC rektoru professor Ədalət Muradov, universitetin professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak edib.
Rektor Ədalət Muradov UNEC-də Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyi münasibətilə silsilə tədbirlərin keçirildiyini bildirib. Bu günkü tədbirin çağdaş dövrün tanınmış filosofu, Ulu Öndər Heydər Əliyev irsini dərindən öyrənən alim Səlahəddin Xəlilovun təqdimatı ilə keçiriləcəyini deyib.
Rektor Ümummilli lider Heydər Əliyev zirvəsini fəth etmək üçün yeni-yeni tədqiqatların aparılmasının vacibliyindən danışıb. O, Ulu Öndərin irsi haqqında ən dəyərli kitabların yazılaraq, gələcək nəsillərə ötürülməsinin qarşıda duran əsas vəzifələrdən biri olduğunu vurğulayıb. Ədalər Muradov Ulu Öndərə həsr olunan növbəti tədbirin dövlət xadimi, diplomat Həsən Həsənovun iştirakı ilə keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Professor Səlahəddin Xəlilov çıxış edərək, Heydər Əliyev dövrünün fəlsəfəsindən və dahi şəxsiyyətin liderlik missiyasından danışıb. Alim Heydər Əliyev şəxsiyyətini onun fəlsəfi dünyagörüşü kontekstində təhlil edərək, Ulu Öndərin timsalında dünyada baş verən hadisələrə münasibət bildirib. O, Heydər Əliyevin siyasətinin təməlində yüksək ali məqsədlərin dayandığını və bu siyasətin ədalətə xidmət etdiyini vurğulayıb. Səlahəddin Xəlilov Azərbaycanın dünya miqyasında tanınmasında Ulu Öndərin şəxsiyyətinin mühüm rol oynadığını diqqətə çatdıraraq, beynəlxalq siyasi arenada Heydər Əliyevin nümayiş etdirdiyi diplomatik bacarıqları və yüksək şəxsi keyfiyyətləri barədə xatirələrini iştirakçılarla bölüşüb.
İştirakçıların böyük maraqla dinlədikləri çıxışdan prof. Səlahəddin Xəlilov onların suallarını cavablandırıb.
Görüşün sonunda professor Səlahəddin Xəlilov Ümummilli Lider Heydər Əliyevin fəlsəfi fikirlərindən bəhs edən “Müstəqillik yolu” adlı 60 kitabı UNEC kitabxanasına hədiyyə edib.

В UNEC состоялось мероприятие, посвященное философии и лидерской миссии эпохи Гейдара Алиева
Очередное мероприятие, проведенное в UNEC по случаю 100-летия со дня рождения великого вождя Гейдара Алиева, было на тему «Гейдар Алиев – 100: Философия эпохи и лидерская миссия».
В мероприятии, представленном членом-корреспондентом НАНА, профессором Салахаддином Халиловым, приняли участие ректор UNEC профессор Адалат Мурадов, профессорско-преподавательский состав и студенты университета.
Ректор Адалат Мурадов отметил, что в UNEC прошел ряд мероприятий по случаю 100-летия со дня рождения великого вождя Гейдара Алиева. По его словам, сегодняшнее мероприятие пройдет с презентацией Салахаддина Халилова, известного философа современной эпохи, ученого, глубоко изучающего наследие великого вождя Гейдара Алиева.
Ректор рассказал о важности проведения новых исследований для покорения вершины общенационального лидера Гейдара Алиева. Он подчеркнул, что написание ценнейших книг о наследии Великого вождя и передача его будущим поколениям – одна из главных задач, стоящих перед нами. Адалат Мурадов отметил, что очередное мероприятие, посвященное Великому вождю, пройдет с участием государственного деятеля и дипломата Гасана Гасанова.
Профессор Салахаддин Халилов рассказал о философии эпохи Гейдара Алиева и лидерской миссии гения. Ученый проанализировал личность Гейдара Алиева в контексте его философского мировоззрения и на примере Великого вождя прокомментировал происходящие в мире события. Салахаддин Халилов отметил, что личность Великого вождя сыграла важную роль в признании Азербайджана в мировом масштабе, и поделился с участниками воспоминаниями о дипломатическом мастерстве и высоких личных качествах Гейдара Алиева, продемонстрированных на международной политической арене.
После выступления, которое с большим интересом слушали участники мероприятия, проф. Салахаддин Халилов ответил на их вопросы.
В завершение встречи профессор Салахаддин Халилов подарил библиотеке UNEC 60 книг под названием «Путь независимости», в которых рассказывается о философских идеях общенационального лидера Гейдара Алиева.