UNEC-də “Heydər Əliyevin görmək istədiyi universitet” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) və Türkiyənin İbn Haldun Universitetinin Heydər Əliyev Avrasiya Çalışmaları Uygulama və Araşdırma Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyevin görmək istədiyi universitet” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransdan öncə tədbir iştirakçıları Fəxri Xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, önünə gül dəstələri düzüblər, əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad ediblər.
Konfransın açılışında ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 70 illik yubileyində universitet kollektivi qarşısında çıxışından hazırlanan videoçarx nümayiş olunub.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov ulu öndər Heydər Əliyevin İqtisad Universitetin 70 illiyində çıxış edərkən, universitetin inkişafı istiqamətində öz baxışlarını ortaya qoyduğunu diqqətə çatdırıb. UNEC-də həyata keçirilən islahatların ümummilli liderin həmin tövsiyələrinə əsaslandığını bildirən rektor bu istiqamətdə həyata keçirilən yenilikləri açıqlayıb.O, 2030-cu ildə UNEC-in dünyanın ən yaxşı TOP 500 universiteti sırasında yer almağı hədəflədiyini vurğulayıb. Professor Ədalət Muradov ulu öndərin arzu etdiyi universitetin UNEC timsalında reallaşdırıldığını və bundan qürur duyduğunu ifadə edib.
Sonra Elm və Təhsil Nazirliyinin Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Misir Mərdanov ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda ali təhsilin inkişafı istiqamətində qarşıya qoyduğu konseptual ideyalarını açıqlayıb. Bildirib ki, ulu öndər təhsil sistemində hər bir yenilənmənin təkamül yolu ilə aparılmasının, prioritet istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsinin, Azərbaycanın öz təhsil modelinin yaradılmasının, müstəqil Azərbaycanın təhsil sisteminin milli zəminə söykənərək, ümumbəşəri dəyərlərə əsaslanmasının vacibliyini vəzifə olaraq qarşıya qoymuşdu. Misir Mərdanov ali təhsil sahəsində mövcud problemlərdən və onların həlli yollarından da danışıb.
Tədbirdə çıxış edən Türkiyənin İbn Haldun Universitetinin Heydər Əliyev Avrasiya Çalışmaları Uygulama və Araşdırma Mərkəzinin  müdiri prof. Yaşar Sarı rəhbərlik etdiyi mərkəzin fəaliyyəti barədə məlumat verib. O, Heydər Əliyevin siyasi fəaliyyəti və misilsiz xidmətlərinin Azərbaycan-Türkiyəyə münasibətlərinə qazandırdığı töhfələrdən söz açıb.
Sonra UNEC-in tədris işləri üzrə prorektoru dosent Gəray Musayev “Heydər Əliyevin ali təhsil siyasəti və yeni universitet modeli” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Beynəlxalq konfrans prorektorların moderatorluğu ilə “Ali təhsil sistemində yeni idarəetmə modeli”, “Rəqəmsal təhsil modelinin tətbiqi”, “Ali təhsilin beynəlmiləlləşməsində UNEC modeli” mövzularında dəyirmi masalarla davam edib.

В UNEC состоялась международная научная конференция на тему «Каким бы хотел видеть университет Гейдар Алиев»
05 МАЯ 2023 | VIEWS:
При совместной организационной поддержке Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) и Центра прикладных евразийских исследований имени Гейдара Алиева университета Ибн Халдуна состоялась международная научная конференция на тему «Каким бы хотел видеть университет Гейдар Алиев».
Перед конференцией участники мероприятия посетили могилу общенационального лидера Гейдара Алиева в Аллее почетного захоронения, возложили цветы к его могиле, почтили светлую память.
На открытии конференции был продемонстрирован видеоролик выступления великого лидера Гейдара Алиева перед коллективом университета по случаю 70-летия Азербайджанского государственного экономического университета.
Ректор UNEC профессор Адалат Мурадов отметил, что выступая на 70-летии Экономического университета, великий вождь Гейдар Алиев высказался о своих взглядах относительно развития университета. Отметив что проводимые в UNEC реформы основываются на рекомендациях общенационального лидера, ректор озвучил новшества, осуществляемые в этом направлении. Он подчеркнул, что в 2030 году UNEC стремится войти в число 500 лучших университетов мира. Профессор Адалат Мурадов отметил, что университет каким бы хотел видеть великий вождь реализовался в форме UNEC и он гордится этим.
Затем генеральный директор Института математики и механики Министерства науки и образования, член-корреспондент НАНА профессор Мисир Марданов озвучил концептуальные идеи общенационального лидера Гейдара Алиева о развитии образования в Азербайджане. Он отметил, что великий лидер поставил задачу проводить каждое обновление в системе образования путем эволюции, определения приоритетных направлений, создания Азербайджаном своей модели образования, важность построения системы образования независимого Азербайджана на национальной почве и общечеловеческих ценностях.  Мисир Марданов также рассказал о текущих проблемах в сфере высшего образования и путях их решения.
Выступивший на мероприятии Директор Центра прикладных евразийских исследований имени Гейдара Алиева университета Ибн Халдуна проф. Яшар Сары дал информацию о деятельности руководимого им центра. Он рассказал о вкладе политической деятельности и неоспоримых заслугах Гейдара Алиева в азербайджано-турецких отношениях.
Затем проректор по учебной работе UNEC доцент Герай Мирзоев выступил с презентацией по теме «Политика Гейдара Алиева в сфере высшего образования и новая модель университета».
Международная конференция продолжалась за круглым столом при модераторстве проректоров на темы «Новая модель управления в системе высшего образования», «Применение модели цифрового образования», «Модель UNEC в интернационализации высшего образования».