UNEC-də “Heydər Əliyevin görmək istədiyi universitet” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) və Türkiyənin İbn Haldun Universitetinin Heydər Əliyev Avrasiya Çalışmaları Uygulama və Araşdırma Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyevin görmək istədiyi universitet” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Konfransdan öncə tədbir iştirakçıları Fəxri Xiyabanda ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, önünə gül dəstələri düzüblər, əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad ediblər.
Konfransın açılışında ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin 70 illik yubileyində universitet kollektivi qarşısında çıxışından hazırlanan videoçarx nümayiş olunub.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov ulu öndər Heydər Əliyevin İqtisad Universitetin 70 illiyində çıxış edərkən, universitetin inkişafı istiqamətində öz baxışlarını ortaya qoyduğunu diqqətə çatdırıb. UNEC-də həyata keçirilən islahatların ümummilli liderin həmin tövsiyələrinə əsaslandığını bildirən rektor bu istiqamətdə həyata keçirilən yenilikləri açıqlayıb.O, 2030-cu ildə UNEC-in dünyanın ən yaxşı TOP 500 universiteti sırasında yer almağı hədəflədiyini vurğulayıb. Professor Ədalət Muradov ulu öndərin arzu etdiyi universitetin UNEC timsalında reallaşdırıldığını və bundan qürur duyduğunu ifadə edib.
Sonra Elm və Təhsil Nazirliyinin Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunun baş direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Misir Mərdanov ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda ali təhsilin inkişafı istiqamətində qarşıya qoyduğu konseptual ideyalarını açıqlayıb. Bildirib ki, ulu öndər təhsil sistemində hər bir yenilənmənin təkamül yolu ilə aparılmasının, prioritet istiqamətlərin müəyyənləşdirilməsinin, Azərbaycanın öz təhsil modelinin yaradılmasının, müstəqil Azərbaycanın təhsil sisteminin milli zəminə söykənərək, ümumbəşəri dəyərlərə əsaslanmasının vacibliyini vəzifə olaraq qarşıya qoymuşdu. Misir Mərdanov ali təhsil sahəsində mövcud problemlərdən və onların həlli yollarından da danışıb.
Tədbirdə çıxış edən Türkiyənin İbn Haldun Universitetinin Heydər Əliyev Avrasiya Çalışmaları Uygulama və Araşdırma Mərkəzinin  müdiri prof. Yaşar Sarı rəhbərlik etdiyi mərkəzin fəaliyyəti barədə məlumat verib. O, Heydər Əliyevin siyasi fəaliyyəti və misilsiz xidmətlərinin Azərbaycan-Türkiyəyə münasibətlərinə qazandırdığı töhfələrdən söz açıb.
Sonra UNEC-in tədris işləri üzrə prorektoru dosent Gəray Musayev “Heydər Əliyevin ali təhsil siyasəti və yeni universitet modeli” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.
Beynəlxalq konfrans prorektorların moderatorluğu ilə “Ali təhsil sistemində yeni idarəetmə modeli”, “Rəqəmsal təhsil modelinin tətbiqi”, “Ali təhsilin beynəlmiləlləşməsində UNEC modeli” mövzularında dəyirmi masalarla davam edib.

An international scientific conference on “The University that Heydar Aliyev wanted to see” is held at UNEC
05 MAY 2023 | VIEWS:
An international scientific conference on «The University that Heydar Aliyev wanted to see» has been held under the joint organization of the Heydar Aliyev Center for the Application and Research of Eurasian Studies of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and Turkey’s Ibn Khaldun University.
Before the conference, the event participants visited the national leader Heydar Aliyev’s grave in the Alley of Honor, laid flowers in front of it, and commemorated his dear memory.
At the opening of the conference, a video of the great leader Heydar Aliyev’s speech in front of the university staff on the 70th anniversary of the Azerbaijan State University of Economics was shown.
The rector of UNEC Professor Adalat Muradov pointed out that great leader Heydar Aliyev, while speaking at the 70th anniversary of the University of Economics, had expressed his views on the development of the university. Stating that the reforms carried out in UNEC are based on the recommendations of the national leader, the rector announced the innovations had been implemented in this direction. He emphasized that in 2030, UNEC aims to be among the top 500 universities in the world. Professor Adalat Muradov said that the great leader’s dream university had been realized in the form of UNEC and he was proud of it.
Then, the Director General of the Institute of Mathematics and Mechanics of the Ministry of Science and Education, Corresponding Member of ANAS, Professor Misir Mardanov announced the conceptual ideas of national leader Heydar Aliyev in the direction of the development of higher education in Azerbaijan. He said that the great leader set the task of carrying out every renewal in the education system through evolution, defining priority directions, creating Azerbaijan’s own educational model, and establishing the educational system of independent Azerbaijan based on national values and universal values. Misir Mardanov also spoke about the current problems in the field of higher education and their solutions.
Professor Yashar Sari, the head of the Heydar Aliyev Center for the Application and Research of Eurasian Studies of the Ibn Haldun University of Turkey, who made a speech at the event, gave information about the activities of the center headed by him. He spoke about the contribution of Heydar Aliyev’s political activities and unparalleled services to Azerbaijan-Turkey relations.
Then UNEC vice-rector for educational affairs, associate Professor Geray Musayev, made a speech with the presentation on “Heydar Aliyev’s higher education policy and the new university model”.
The international conference continued with round tables on “New management model in the higher education system”, “Application of digital education model”, and “UNEC model in the internationalization of higher education” under the moderation of vice-rectors.