UNEC-də imtahan prosesində ictimai nəzarət təmin edlilir
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 2015/2016-cı tədirs ili üzrə yay imtahanlarının növbəti mərhələsi keçirilib.
UNEC İctimai Nəzarət Şurasının üzvləri layihənin icrası və imtahanın gedişi ilə bağlı fikirlərini bildiriblər.
“Trend” İnformasiya Agentliyinin Baş direktorunun müavini Arzu Nağıyev tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmin olunması üçün “UNEC İctimai Nəzarət Şurası”nın yaradılmasını müsbət hal kimi qiymətləndirib: “Düşünürəm ki, bu, pilot layihə kimi digər ali təhsil müəssisələrində də tətbiq olunmalıdır. Layihənin tətbiqi ictimaiyyətdə yaranan neqativ fikirlərin qarşısını alacaq.Şura üzvləri tanınmış ictimaiyyət nümayəndələri və media rəhbərləridir. Onlar imtahanların təşkili, keçirilməsi və nəticələr barədə ictimaiyyətə doğru- düzgünməlumat çatdıracaq. Obyektivlik tam təmin olunacaq”.
Əməkdar elm xadimi, professor Şahlar Əsgərov: “UNEC İctimai Nəzarət Şurasının təşkili Azərbaycan təhsili üçün bir yenilikdir. Burada əsas məqsəd  sessiyanın monitorinqini aparmaq, nəticələri qiymətləndirməklə yanaşı, valideynləri, ictimaiyyət, KİV, QHT nümayəndələrinin şikayət və təkliflərini dinləmək, cavablandırmaqdır. Təhsilin qarşısında iki əsas məsələ durur: biliyin ötürülməsi və qiymətləndirilməsi. Biliyin qiymətləndirilməsi vacib və çox ziddiyətli bir məsələdir.Qiymətləndirmədə nöqsanlara yol verilməsi haqda fikirlər hər zaman mövcuddur. Ancaq “UNEC İctimai Nəzarət Şurası” bütün bu söz-söhbətlərə son qoya bilər. Mən Şuranın yaradılmasını müsbət qiymətləndirirəm”.
İmtahan prosesi barədə məlumat verən Ş.Əsgərov bildirib ki, UNEC-də imtahanlar yüksək səviyyədə təşkil olunub: “Mən bu gün Şura üzvləri ilə birgə imtahan prosesini izlədim. Ümumi vəziyyət məni qane etdi. Tələbələrə biliklərini nümayiş etdirmək üçün bütün şərait yaradılıb”.
“Səs” İnformasiya Agentliyinin icraçı direktoru Vəli Vəliyev imtahan prosesi zamanı heç bir neqativ halla qarşılaşmadığını söyləyib.
Şura üzvləri imtahanlara nəzarət ediyi zaman 146-1-3 Qaynar xəttinə 5 müraciət daxil olduğunu və onların heç birinin imtahanla bağlı olmadıqlarını bildiriblər.
Qeyd edək ki, Şüra üzvləri UNEC-in nəzdində fəaliyyət göstərən Maliyyə İqtisad kolleçində keçiriləcək imtahanlara da nəzarət edəcək.

Public control is provided in examination session of UNEC
The next stage of spring exam session of 2015/2016 academic year was held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Members of UNEC’s Public Control Board revealed their opinions on the execution and progress of the exam session.
A Deputy Senior Director of the News Agency “Trend” Arzu Naghiyev evaluated the creation of “UNEC’s Public Control Board” to ensure the objectivity of the assessment of students’ knowledge as a positive case: “I suppose it should be applied in other higher education institutions as a pilot project, too. The application of the project will prevent the negative opinion appeared in public. Members of the Board are the well-known public representatives and leaders of media. They will deliver proper information about the progress, and results of the exams to public. The objectivity will be provided fully”.
Honorary Scientist, Professor Shahlar Asgerov: “The creation of UNEC’s Public Control Board is the innovation for Azerbaijan education. The main aim is to conduct monitoring of the session, to hear the parents’, public, media and NGO members’ complaints and proposals on the results of the exams and meeting them. Two main issues are the obligations of education: transferring the knowledge and its assessment. The assessment of knowledge is a very necessary and controversial issue. Opinions on the availability of shortcomings in assessment always exist. But the “Public control Board of UNEC” can put an end to all these rumors. I welcome the creation of the Board”.
Delivering the information about the process of exam, Sh.Asgerov they are organized at UNEC in the highest level: “I followed the exams together with the members of the Board. I was generally satisfied with the situation. All conditions are created for the students to demonstrate their knowledge”.
Executive Director of the Information Agency “Ses” (Voice) Veli Veliyev stressed that he did not face any negative case within the process.
There were 5 calls on 146-1-3 Hotline service during the monitoring and none of them were related with the session.
Note that, the Board members will also monitor the exams to be held at Financial College performing under UNEC.