UNEC-də islahatlar davam etdiriləcək
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) aparılan islahatlarla bağlı geniş müşavirə keçirilib. Fakultə rəhbərləri və kafedra müdirləri aparılan struktur islahatlarına öz münasibətlərini bildirərək, təkliflərlə çıxış ediblər. Tədbirdə yeni yaradılan “Maliyyə və Mühasibat” fakültəsinin tərkibi ilə bağlı geniş  müzakirələr aparılıb. Tədbir iştirakçıları bəzi fakültə və kafedraların birləşdirilməsi və onların saylarının azaldılması tədbirlərinin davam etdirilməsinə ehtiyac olduğunu bildiriblər. Fakultələrin idarəetmə strukturunun universitetin idarəetmə strukturu ilə sinxronlaşdırılması, qeydiyyat ofisinin yaradılması ilə bağlı təkliflər də səsləndirilib. Tədbirdə bank işi ixtisası üzrə qısamüddətli proqramın hazırlanması, tədris proqramında dəyişikliklərin edilməsi və digər məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Ümumilikdə toplantı iştirakçıları “Keyfiyyət ili” çərçivəsində UNEC-də idarəetməni təkmilləşdirmək məqsədilə elmi şuranın fakültələr və kafedraların birləşdirilməsi qərarını müsbət addım kimi dəyərləndiriblər.
Fakultə rəhbərləri və kafedra müdirlərinin təkliflərinə baxılacağını bildirən rektor, professor Ədalət Muradov qeyd edib ki, universitetdə ciddi islahatlar aparılır. Bildirib ki, UNEC-də tədrisin keyfiyyətinin yüksəldilməsi məqsədi ilə 2015-2016-cı tədris ili “Keyfiyyət ili” elan edilib. Bu il çərçivəsində “elektron universitet” modelinin tətbiqinə başlanılıb. Layihəyə uyğun olaraq ilkin mərhələdə ali məktəbin əsas tədris binasında bütün tədris prosesi tam elektronlaşdırılıb. Sistemin bazasına tələbələr, müəllimlər, məzun bazası haqqında məlumat, dərs cədvəlləri, fənn üzrə qruplar, fənnlərin təqvim-tematik planları, tələbələrin fərdi tədris proqramı daxil edilib. Sistem daxilində müəllim və tələbələrin şəxsi kabineti, imtahan sistemi bölmələri də yaradılıb. Auditoriyalarda sistemə çıxışı olan elektron tribunalar quraşdırılıb. Rektor bildirib ki, artıq kağız üzərində jurnal elektron jurnalla əvəz edilib. Müəllimlər elektron jurnal bölməsinə daxil olaraq tələbələrin dərsə davamiyyəti, seminar balları, dərslərin adı və diğər qeydlərini elektron şəkildə daxil edə biləcəklər.
Ədalət Muradov qeyd edib ki, islahatlara uyğun olaraq aparılan struktur dəyişikliklərində məqsəd, akademik işin təşkilini inzibati idarəetmədən ayırmaq, inzibati idarəetmə yükünü dekanlıqlarda cəmləmək, akademik işin təşkilini isə kafedralara həvalə etmək və ixtisas hazırlığında kafedraların məsuliyyətini artırmaqdır.
Rektor universitet daxilində fəaliyyət göstərəcək bir neçə institutun yaradılmasının nəzərdə tutulduğunu bildirib. Bu məqsədlə ciddi struktur islahatları bundan sonra da aparılacaq.

Преобразования в UNEC будут продолжены
Было проведено расширенное совещание в связи с преобразованиями, проводимыми в Азербайджанском Государственном Экономическом Университете (UNEC). Руководителями факультетов и заведующими кафедр, выступили с предложениями, выразив свое отношение к проводимым структурным преобразованиям. На мероприятии были проведены расширенные прения по поводу состава вновь созданного факультета «Финансы и Бухгалтерия». Участники мероприятия заявили о необходимости продолжения мероприятий по объединению некоторых факультетов и кафедр и уменьшения их числа. Были озвучены предложения, касающиеся синхронизации структуры управления факультетов со структурой управления университета, учреждения регистрационного офиса. На мероприятии был проведен обмен мнениями по поводу подготовки краткосрочных программ по специальности банковское дело, внесения изменений в учебную программу и по другим вопросам.
В целом участники заседания оценили как положительный шаг решение ученого совета об объединении факультетов и кафедр в целях усовершенствования управления в UNEC в рамках «Года качества».
Ректор, профессор Мурадов Адалет, заявивший о том, что предложения руководителей и заведующих кафедр будут рассмотрены, отметил, что в университете проводятся серьезные преобразования. Он сообщил, что в целях повышения качества обучения UNEC 2015-2016 учебный год был объявлен «Годом качества». В рамках этого года началось внедрение модели «электронный университет». В соответствии с проектом на первоначальном этапе весь учебный процесс в основном учебном здании высшей школы был электронизирован. В базу системы была внесена информация о базе студентов, учителей, выпускников, ведомостей уроков, группы по дисциплинам, календарно-тематические планы дисциплин, индивидуальная учебная программа студентов. Внутри системы были созданы секции личные кабинеты преподавателей и студентов, экзаменационной системы. В аудиториях были вмонтированы электронные трибуны, имеющие выход в систему. Ректор сообщил, что бумажный журнал был заменен на электронный журнал. Преподаватели смогут в электронном виде вносить в раздел электронный журнал посещаемость студентов, баллы на семинарах, название урока и другие заметки.
Мурадов Адалет отметил, что целью структурных изменений, проводимых в соответствии с преобразованиями является отделение организации академического года от административного управления, сосредоточить в деканатах нагрузку по административному управлению, возложить на кафедры организацию академического года и повысить ответственность кафедр в подготовке специальности.
Ректор сообщил, что предусматривается создание нескольких институтов, которые будут функционировать в университете. В этих целях в дальнейшем будут проведены серьезные структурные преобразования.