UNEC-də “Karyera Planlaması” adlı ilk dərslik nəşr olunub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) ölkədə ilk interaktiv dərslik olan “Karyera Planlaması” dərsliyinin təqdimatı olub.
UNEC-in “Karyera planlaşdırılması və inkişafı” kafedrasının müəllimlərinin müəllifliyi ilə işıq üzü görən kitabın təqdimatında universitetin akademik heyəti ilə yanaşı, digər ali təhsil müəssisələrinin, eləcə də dövlət qurumlarının karyera üzrə mütəxəssisləri də iştirak ediblər.
Rektor professor Ədalət Muradov “Karyera Planlaması” dərsliyinin ərsəyə gəlməsində əməyi olan UNEC müəllimlərinə təşəkkürünü bildirərək, kafedranın böyük uğura imza atdığını diqqətə çatdırıb. Dərsliyin tələbələrin karyera bacarıqlarının formalaşdırılmasında önəmli rol oynayacağından əminliyini ifadə edən rektor, kitabın rəqəmsallaşdırılmasının faydalı olacağını qeyd edib.
Prof. Ədalət Muradov karyera planlamasının UNEC-də prioritet istiqamətlərdən biri olduğunu diqqətə çatdıraraq, bu istiqamətdə görülmüş işlərdən də söz açıb: “UNEC-də “Karyera planlaşdırılması və inkişafı” kafedrasını yaratdıq və ölkədə ilk dəfə olaraq, “Yumşaq bacarıqlar”, “Sərt bacarıqlar” və “Karyera planlaması” fənlərini tədris planlarına daxil etdik. Bu ildən isə məzunlarımıza ilk dəfə olaraq, onların yumşaq bacarıqlarını qiymətləndirən qeyri-akademik transkript veriləcək”.
Tədbirdə UNEC-in Rəqəmsallaşma üzrə prorektoru, dərsliyin rəyçisi dosent Raqif Qasımov, Dövlət Məşğulluq Agentliyinin şöbə müdiri Əli Qurbanlı, dərsliyin müəllifləri olan “Karyera Planlaşdırılması və inkişafı” kafedrasının direktoru Rəşad Məhərrəmov, kafedranın dosenti Afaq Hüseyn və Nərgiz Seyidzadə dərsliyin əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşüblər. Çıxış edənlər “Karyera planlaması” kitabının ölkədə bu sahədə nəşr olunan ilk dərsliyin olduğunu diqqətə çatdırıblar. Dərslikdə tələbələrə uğurlu karyera yolu ilə yanaşı, həm də məqsədyönlü inkişaf üçün lazımi nəzəri biliklərin, praktiki vasitələrin və real təcrübələrin təqdim olunduğunu qeyd ediblər. Kitabın karyeraya gedən yolda uğur qazanmaq istəyən hər kəs üçün dəyərli bir bələdçi olduğunu vurğulayıblar.
Təqdimat zamanı çıxış edənlər müəllifləri təbrik edərək, dərslikdən digər ali təhsil müəssisələrinin də istifadə etməsinin gənclərin peşəkar inkişafına mühüm töhfə verəcəyini bildiriblər.

В UNEC издан первый учебник под названием «Планирование карьеры»
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялась презентация первого в стране интерактивного учебника «Планирование карьеры».
В презентации книги, автором которой являются преподаватели кафедры «Планирование и развитие карьеры» UNEC, наряду с академическим составом  университета приняли участие эксперты в области карьеры из других высших учебных заведений и государственных учреждений.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов выразил благодарность всем, кто внес свой вклад в создание учебника «Планирование карьеры», и отметил, что кафедра добилась больших успехов.
Он отметил, что планирование карьеры определено в качестве одного из приоритетных направлений в UNEC, и рассказал о работе, проделанной в этом направлении: «Мы создали в UNEC кафедру «Планирование и развитие карьеры» и впервые в стране включили в учебные программы дисциплины «Мягкие навыки», «Жесткие навыки» и «Планирование карьеры». Впервые выпускникам этого года будет выдан неакадемический транскрипт, в котором будут оцениваться их мягкие навыки».  Ректор также отметил, что оцифровка учебника «Планирование карьеры» станет идеальным пособием.
На мероприятии о важности учебника поделились мнениями проректор UNEC по цифровизации, рецензент учебника, доцент Рагиф Гасымов, заведующий отделом Государственного агентства занятости Али Гурбанлы, авторы учебника, заведующий кафедрой  «Планирование и развитие карьеры» Рашад Магеррамов, доценты кафедры Афаг Гусейн и Наргиз Сеидзаде. Выступающие довели до внимания, что книга «Планирование карьеры» является первым учебником, изданным в этой области в стране. Они отметили, что учебник дает студентам необходимые теоретические знания, практические инструменты и реальный опыт не только для поиска успешного профессионального пути, но и для целенаправленного развития. Они также подчеркнули, что книга является ценным руководством для всех, кто хочет добиться успеха в своей карьере.
Они выразили уверенность, что использование учебника в других вузах будет полезно для планирования карьеры студентов.