UNEC-də konfrans: “Aziz Sancar: Bir elm fədaisinin həyat hekayəsi”
AZİZ SANCARİyunun 12-də UNEC-də kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin professoru və əslən türk olan Aziz Sancara həsr edilən “Aziz Sancar: Bir elm fədaisinin həyat hekayəsi” adlı konfrans keçiriləcək.
Konfransda böyük alimin həyat və yaradıcılığına nəzər salınacaq, Aziz Sancarın Azərbaycan elm ictimaiyyəti qarşısında geniş nitqi dinləniləcək. Konfrans çərçivəsində Azərbaycan dilində nəşr edilən “Aziz Sancarın Nobel bioqrafiyası” adlı kitabın təqdimatı keçiriləcək.
Aziz Sancar 1946-cı ildə Mardinin Savur kəndində dünyaya gəlib. 8 uşaqlı ailənin dördüncü övladıdır. Mardində orta təhsili başa vurduqdan sonra İstanbul Tibb Universitetinə daxil olub. Tibb fakültəsini yüksək qiymətlərlə başa vuran Sancar iki il Savurda həkim işləyib. Daha sonra təhsilini davam etdirmək üçün Amerika Birləşmiş Ştatlarına gedib. Dallasda Teksas Universitetinin doktoranturasını 1977-ci ildə molekulyar biologiya ixtisası üzrə başa vurub, doktorluq işini isə Yale Universitetində DNA üzrə müdafiə edib. 1982-ci ildə Amerikanın ünlü elmi mərkəzlərindən olan UNC Chapek Hill-də biokimya və biofizika sahəsi üzrə çalışmağa başlayıb, DNA, hüceyrə düzülüşü, xərçəngin müalicəsi və bioloji saat üzrə ciddi elmi araşdırmalar aparıb. Çalışdığı sahə üzə 400-ə yaxın elmi məqalə, 33 kitab yazıb.
Uğurlu elmi fəaliyyətinə görə ABŞ-ın Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının, Amerika İncəsənət və Elm Akademiyasının, Türk Elmlər Akademiyasının üzvü seçilib. 2007-ci ildə Vehbi Koç Vəqfinin mükafatını alıb. Xaricdəki elmi araşdırmalarına görə, Amerika Beynəlxalq Elmlər Akademiyasına üzv qəbul edilən 3 türk alimdən biridir.
2015-ci ildə DNA sahəsində tədqiqatlarına görə kimya üzrə Nobel mükafatına layiq görülüb. Aziz Sancar elm sahəsi üzrə Nobel mükafatı alan ilk türkdür.

A Conference held at UNEC: “Aziz Sanсar: The Life Story of a Science Devotee”
A conference on “Aziz Sanсar: The Life Story of Science Devotee” dedicated to the Laureate of Nobel Memorial Prize in Chemistry, Professor of the University of Northern Caroline of the US OF Turkish origin Aziz Sanсar will be held at UNEC on June 12.
A glance to the great scholar’s life and performance will be taken within the conference. Aziz Sanсar will make an extensive speech before the scientific community of Azerbaijan. The presentation of the book on “Aziz Sancar’s Nobel Biography” translated into Azerbaijani will take place within the Conference.
Aziz Sancar was born in Savur province of Mardin in 1946. He is the fourth child of eight in the family. He entered the Istanbul Medical University after the completion of the secondary school. Sancar who graduated from the Medical Faculty in honors, worked a doctor in Savur for two years. Afterwards, he went to the United States of America to continue his studies. He completed Doctoral Studies of the University of Texas in Dallas in Molecular Biology in 1977 and defended his Doctoral Thesis in the Yale University in DNA. He started to serve on biochemistry and biophysics at one of the famous scientific centers of America UNC Chapek Hill, conducted serious scientific research in DNA, cell arrangement, treatment of cancer and biological clock. He has written about 400 scientific articles, 33 books on the field he performs.
He is elected a member of the International Academy of Science of the US, Academy of Art and Science of America and the Turkish Academy of Sciences for successful scientific performances. The Vebhi Koch Foundation rewarded him in 2007. He is one of the three Turkish scholars received the membership of the International Academy of Sciences of America for his investigations made abroad.
He is awarded the Nobel Memorial Prize in Chemistry for research made in the field of DNA in 2015. Aziz Sanсar is the first Turkish who was awarded the Nobel Prize in science.