UNEC-də konfrans: “Aziz Sancar: Bir elm fədaisinin həyat hekayəsi”
AZİZ SANCARİyunun 12-də UNEC-də kimya üzrə Nobel mükafatı laureatı, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin professoru və əslən türk olan Aziz Sancara həsr edilən “Aziz Sancar: Bir elm fədaisinin həyat hekayəsi” adlı konfrans keçiriləcək.
Konfransda böyük alimin həyat və yaradıcılığına nəzər salınacaq, Aziz Sancarın Azərbaycan elm ictimaiyyəti qarşısında geniş nitqi dinləniləcək. Konfrans çərçivəsində Azərbaycan dilində nəşr edilən “Aziz Sancarın Nobel bioqrafiyası” adlı kitabın təqdimatı keçiriləcək.
Aziz Sancar 1946-cı ildə Mardinin Savur kəndində dünyaya gəlib. 8 uşaqlı ailənin dördüncü övladıdır. Mardində orta təhsili başa vurduqdan sonra İstanbul Tibb Universitetinə daxil olub. Tibb fakültəsini yüksək qiymətlərlə başa vuran Sancar iki il Savurda həkim işləyib. Daha sonra təhsilini davam etdirmək üçün Amerika Birləşmiş Ştatlarına gedib. Dallasda Teksas Universitetinin doktoranturasını 1977-ci ildə molekulyar biologiya ixtisası üzrə başa vurub, doktorluq işini isə Yale Universitetində DNA üzrə müdafiə edib. 1982-ci ildə Amerikanın ünlü elmi mərkəzlərindən olan UNC Chapek Hill-də biokimya və biofizika sahəsi üzrə çalışmağa başlayıb, DNA, hüceyrə düzülüşü, xərçəngin müalicəsi və bioloji saat üzrə ciddi elmi araşdırmalar aparıb. Çalışdığı sahə üzə 400-ə yaxın elmi məqalə, 33 kitab yazıb.
Uğurlu elmi fəaliyyətinə görə ABŞ-ın Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının, Amerika İncəsənət və Elm Akademiyasının, Türk Elmlər Akademiyasının üzvü seçilib. 2007-ci ildə Vehbi Koç Vəqfinin mükafatını alıb. Xaricdəki elmi araşdırmalarına görə, Amerika Beynəlxalq Elmlər Akademiyasına üzv qəbul edilən 3 türk alimdən biridir.
2015-ci ildə DNA sahəsində tədqiqatlarına görə kimya üzrə Nobel mükafatına layiq görülüb. Aziz Sancar elm sahəsi üzrə Nobel mükafatı alan ilk türkdür.

Конференция в UNEC: “Азиз Санджар: История жизни ученого, посвятившего себя науке”
12 июня в UNEC состоится конференция на тему «Азиз Санджар: История жизни ученого, посвятившего себя науке», посвященная лауреату Нобелевской премии по химии, профессору университета Северной Каролины США, турка по происхождению Азиза Санджара.
На конференции будет обсуждаться жизнь и творчество великого ученого. Азиз Санджар выступит с речью перед научной общественностью Азербайджана. В рамках конференции состоится презентация книги «Нобелевская биография Азиза Санджара», опубликованная на азербайджанском языке.
Азиз Санджар родился в 1946 году в селе Савур Мардины. Является четвертым ребенком многодетной семьи из 8 детей. После завершения среднего образования в Мардине поступил в Стамбульский медицинский университет. Окончив Медицинский факультет с высокими показателями, Санджар два года работал врачом в Суваре. Позже для продолжения учебы отравился в Соединенные Штаты Америки. В 1977 году окончил докторантуру по специальности молекулярной биологии Техасского университета в Далласе, защитил докторскую работу по ДНК университете Йель. В 1982 году приступил к деятельности в UNC Chapek Hill, в одном из передовых центров по специальности биохимия и биофизика, проводил серьезные исследования по ДНК, строению клеток и лечению рака и биологическим часам человека. Написал около 400 научных статей и 33 книг по своей специальности.
За успешную научную деятельность избран членом Международной академии наук США, Американской академией искусства и науки, Турецкой академии наук. В 2007 году получил премию фонда Vehbi Koç. Он один из 3 турецких ученых, принятых членом в Американскую международную академию наук за научные исследования за рубежом.
В 2015 году за исследования в сфере ДНК удостоен Нобелевской премии по химии. Азиз Санджар первый турок, получивший Нобелевскую премию в сфере науки.