UNEC-də konfrans: “Tələb işəgötürənlərdən – təklif UNEC-dən”
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nda insan kapitalının inkişaf etdirilməsini təhsil sisteminin əsas məqsədi kimi qarşıya qoyduğunu bildirib. İnsan kapitalının inkişafında ən vacib elementlərdən birinin praktiki vərdişlərə yiyələnmək olduğunu deyən rektor, UNEC-in işəgötürənlərin irəli sürdüyü tələblərə cavab verən təkliflərlə çıxış etməyə hazır olduğunu vurğulayıb, bu istiqamətdə qarşıya çıxan problemlərdən danışıb. Hər yeddi ildən bir mövcud ixtisasların 50 faizinin dəyər və əhəmiyyətini itirdiyinə diqqət çəkən Ə.Muradov iş adamlarından ibarət auditoriyanın qarşısında yerli, yoxsa beynəlxalq əmək bazarının tələblərinə cavab verən kadr hazırlığının həyata keçirilməsi sualını qoyub.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümöv konfransda əmək bazarının qarşılaşdığı ən aktual problemlərə toxunulduğuna diqqət çəkərək, yerli əmək bazarında həddindən artıq sıxlıq müşahidə olunduğunu bildirib. Ölkə əhalisinin 71 faizinin əmək qabiliyyətli yaşda olduğunu deyən nazir iqtisadiyyatın bu sayda işçi qüvvəsini absorbsiya etməkdə çətinlik çəkdiyini bildirib. Nazir dünya əmək bazarında iqtisadçılar qarşısında qoyulan tələblərin eyni olduğunu bildərərək, tədrisdə vergi və vergiqoyma, mühasibat və təhlil, iqtisadi hüquq, informasiya texnologiyaları fənlərinə xüsusi önəm verilməsini qeyd edib. Tələbələrin praktiki biliklərinin artırılmasında UNEC-də fəaliyyət göstərən Virtual Müəssisənin əhəmiyyətindən danışan nazir bildirib ki, dövlət müəssisələrində də tələbələrə aktiv praktiki fəaliyyətlə məşğul olmaq imkanı yaradılmalıdır.
S.Müslümov növbəti ildə nazirlik tərəfindən gənclərin məşğulluğu üçün böyük bir proqrama start veriləcəyini də açıqlayıb. Son illərdə UNEC-in qazandığı uğurları qürurla izlədiyini bildirən nazir, əmək bazarı ilə bağlı bütün məsələlərdə məzunu olduğu universitetə dəstək olacağını vurğulayıb.
Millət vəkili Fazil Mustafa ali təhsil müəssisəsi ilə işəgötürənlər arasında dialoqun qurulmasının əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu ideyanın inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev bildirib ki, ölkə sürətlə inkişaf edir və əmək bazarının tələbləri də bu sürətə uyğunlaşır. Mövcud durumda yeni ixtisasların yaranmasına ehtiyac duyulduğunu bildirən M.Musayev əmək bazarında risk menecmenti ilə bağlı ciddi kadr çatışmazlığı olduğunu vurğulayıb. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı yerli əmək bazarında strateji baxışın vacibliyini qeyd edib. Millət vəkili Vüsal Hüseynov UNEC-də pedaqoji fəaliyyət göstərdiyi müddətdə etdiyi müşahidələri bölüşərək bildirib ki, müəllimləri əsasən iş dünyasından olan fakültələrin tələbələri əmək bazarına daha rahatlıqla çıxa bilirlər. O, UNEC-də fəaliyyət göstrərən Karyera Mərkəzinin tələbələrin iş dünyasında hazırlanmasında xüsusi rolu olduğunu vurğulayıb.
Konfransda UNEC-in tələbələri və iş adamları arasında aparılan videosorğular təqdim edilib. Müzakirələrdən sonra iştirakçılar arasında online sorğu keçirilib. “Əmək bazarının tələblərinə uyğun kadr hazırlığında işəgötürənlərlə birgə fəaliyyət mümkündürmü?” sualına 70 faiz “Bəli” cavabını verib. Səsverməyə çıxarılan növbəti sual isə “Kadr hazırlığı yerli, yoxsa beynəlxalq əmək bazarının tələblərinə cavab verməlidir” olub. Əsasını iş adamlarının təşkil etdiyi auditoriyanın 91 faizi beynəlxalq əmək bazarının tələblərinə uyğun kadr hazırlığının həyata keçirilməsini məqsədəuyğun hesab edib.
Tədbirdə “UNEC2B” platformasının təqdimatı keçirilib. Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov Azərbaycanda və regionda ilk dəfə olaraq UNEC-in iş dünyasında tətbiq etdiyi “UNEC2B” platformasının hər iki tərəfə faydalı olacağını bildirib. Mövcud problemlərin həllində mühüm rol oynayacaq platformanın böyük rəqabət mühitində fəaliyyət göstərəcəyini diqqətə çatdırıb.
Konfransın sonunda Azərbaycan Sahibkarlar Təşkilatları Milli Konfederasiyası, Auditorlar Palatası və Bank Tədris Mərkəzi ilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.

28 NOVEMBER 2017 | VIEWS:
The rector of UNEC, professor Adalat Muradov stated that the head of the country had put forward the issue of the development of the human capital in the “State Strategy for the Development of Education in the Republic of Azebaijan” as the main goal of the education sytem. The rector, saying that one of the most important elements in the development of human capital is the acquisition of practical skills, and stressed that  UNEC was ready to make suggestions that would meet the requirements of the employers and spoke about the problems arised in this direction. A. Muradov pointing out to the fact that every seven years 50 percent of the existing specialists lost the value and importance and set before the auditorium consisted of businessmen, the question on carrying out the personnel training that met the requirements of local or the international labour market.
The minister of Labour and Social Protection of the Population Selim Muslumov pointed out that the most topical problems encountered by the labour market were touched upon in the conference and noted that local labour market was overwhelmingly crowded. Drawing to the attention the fact that 71 percent of the population of the country is of employable age , the minister said that the economy had difficulty in absorbing this number of workers. The minister pointed out that the requirements for the economists in the world market was the same, and emphasized the importance of teaching tax and the taxation, accounting and the analysis, economical law, the information technologies subjects. The minister, emphasizing the importance of the Virtual Enterprise at UNEC in raising the practical knowledge of the students, noted that the state-owned enterprises should also enable the students to engage in active business activities.
S.Muslumov also announced that the major program for the employment of youth would be launched by the ministry naxt year. The minister noting that he was keeping the close whatch on the recent achievements of UNEC with dignity and he emphasized that he would support the university, he had graduated, on all issues related to the labor market.
The Member of the Parliament Fazil Mustafa underscored the importance of establishing the dialogue between employers and the higher educational institutions and stressed the necessity of developing this idea. The president of the National Confederation of Enterpreneurs (Employers) Organization of the Azerbaijan Republic, Mammad Musayev said that the country was rapidly developing and the requirements of the labour market kept up with this speed. M.Musayev noting that in the current situation there was the need to create the new specialities, and he underlined that there was a serious lack of risk management personnel in the labor market. The Executive Director of the Center for the Economic Reforms Analysis and Communication,Vusal Gasimli stresses the importance of the strategic vision in the local labour market.The Member of the Parliament Vusal Huseynov shared his observations he had made within the period of his pedagogical activity at UNEC, and noted that the students of those teachers who were mostly from the business world could enter to the labour market more easily. He expressed that the Career Center provoding its activity at UNEC played the special role in the preparation of the students for the business world.
In the conference the videos of enquiry provided among the UNEC students and businessmen were presented. After the discussions the online survey was held among the participants. 70 percent of the respondents to the question “Is it possible to cooperate with the employers in the preparation of personnel meeting the requirements of the labour market?” answered “yes”. The next question had put to the vote was “The personnel training should meet the local or international labour market requirements”. 91 percent of the auditoruim which was consisted of mainly the business  people believed that it was appropriate to train the personnel in accordance with the requirements of the international labour market.
In the event, the presentation of  the “UNEC2B” platform was held.  The Chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations, Inam Karimov said that the “UNEC2B” platform implemented by the UNEC in the business world for the first time in Azerbaijan and in the regions would be beneficial for both parties. He drew to the attention that the platform would play the important role in solving the existing problems and would operate in a great competitive environment.
At the end of the conference the cooperation agreement was signed with the Natinal Confederation of Enterpreneurs (Employers) Organization of Azerbaijan, the Chamber of Auditors of the Azerbaijan Republic and the Bank Training Center.