UNEC-də konfrans: “Tələb işəgötürənlərdən – təklif UNEC-dən”
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasında təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Strategiyası”nda insan kapitalının inkişaf etdirilməsini təhsil sisteminin əsas məqsədi kimi qarşıya qoyduğunu bildirib. İnsan kapitalının inkişafında ən vacib elementlərdən birinin praktiki vərdişlərə yiyələnmək olduğunu deyən rektor, UNEC-in işəgötürənlərin irəli sürdüyü tələblərə cavab verən təkliflərlə çıxış etməyə hazır olduğunu vurğulayıb, bu istiqamətdə qarşıya çıxan problemlərdən danışıb. Hər yeddi ildən bir mövcud ixtisasların 50 faizinin dəyər və əhəmiyyətini itirdiyinə diqqət çəkən Ə.Muradov iş adamlarından ibarət auditoriyanın qarşısında yerli, yoxsa beynəlxalq əmək bazarının tələblərinə cavab verən kadr hazırlığının həyata keçirilməsi sualını qoyub.
Əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Səlim Müslümöv konfransda əmək bazarının qarşılaşdığı ən aktual problemlərə toxunulduğuna diqqət çəkərək, yerli əmək bazarında həddindən artıq sıxlıq müşahidə olunduğunu bildirib. Ölkə əhalisinin 71 faizinin əmək qabiliyyətli yaşda olduğunu deyən nazir iqtisadiyyatın bu sayda işçi qüvvəsini absorbsiya etməkdə çətinlik çəkdiyini bildirib. Nazir dünya əmək bazarında iqtisadçılar qarşısında qoyulan tələblərin eyni olduğunu bildərərək, tədrisdə vergi və vergiqoyma, mühasibat və təhlil, iqtisadi hüquq, informasiya texnologiyaları fənlərinə xüsusi önəm verilməsini qeyd edib. Tələbələrin praktiki biliklərinin artırılmasında UNEC-də fəaliyyət göstərən Virtual Müəssisənin əhəmiyyətindən danışan nazir bildirib ki, dövlət müəssisələrində də tələbələrə aktiv praktiki fəaliyyətlə məşğul olmaq imkanı yaradılmalıdır.
S.Müslümov növbəti ildə nazirlik tərəfindən gənclərin məşğulluğu üçün böyük bir proqrama start veriləcəyini də açıqlayıb. Son illərdə UNEC-in qazandığı uğurları qürurla izlədiyini bildirən nazir, əmək bazarı ilə bağlı bütün məsələlərdə məzunu olduğu universitetə dəstək olacağını vurğulayıb.
Millət vəkili Fazil Mustafa ali təhsil müəssisəsi ilə işəgötürənlər arasında dialoqun qurulmasının əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu ideyanın inkişaf etdirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının prezidenti Məmməd Musayev bildirib ki, ölkə sürətlə inkişaf edir və əmək bazarının tələbləri də bu sürətə uyğunlaşır. Mövcud durumda yeni ixtisasların yaranmasına ehtiyac duyulduğunu bildirən M.Musayev əmək bazarında risk menecmenti ilə bağlı ciddi kadr çatışmazlığı olduğunu vurğulayıb. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı yerli əmək bazarında strateji baxışın vacibliyini qeyd edib. Millət vəkili Vüsal Hüseynov UNEC-də pedaqoji fəaliyyət göstərdiyi müddətdə etdiyi müşahidələri bölüşərək bildirib ki, müəllimləri əsasən iş dünyasından olan fakültələrin tələbələri əmək bazarına daha rahatlıqla çıxa bilirlər. O, UNEC-də fəaliyyət göstrərən Karyera Mərkəzinin tələbələrin iş dünyasında hazırlanmasında xüsusi rolu olduğunu vurğulayıb.
Konfransda UNEC-in tələbələri və iş adamları arasında aparılan videosorğular təqdim edilib. Müzakirələrdən sonra iştirakçılar arasında online sorğu keçirilib. “Əmək bazarının tələblərinə uyğun kadr hazırlığında işəgötürənlərlə birgə fəaliyyət mümkündürmü?” sualına 70 faiz “Bəli” cavabını verib. Səsverməyə çıxarılan növbəti sual isə “Kadr hazırlığı yerli, yoxsa beynəlxalq əmək bazarının tələblərinə cavab verməlidir” olub. Əsasını iş adamlarının təşkil etdiyi auditoriyanın 91 faizi beynəlxalq əmək bazarının tələblərinə uyğun kadr hazırlığının həyata keçirilməsini məqsədəuyğun hesab edib.
Tədbirdə “UNEC2B” platformasının təqdimatı keçirilib. Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin sədri İnam Kərimov Azərbaycanda və regionda ilk dəfə olaraq UNEC-in iş dünyasında tətbiq etdiyi “UNEC2B” platformasının hər iki tərəfə faydalı olacağını bildirib. Mövcud problemlərin həllində mühüm rol oynayacaq platformanın böyük rəqabət mühitində fəaliyyət göstərəcəyini diqqətə çatdırıb.
Konfransın sonunda Azərbaycan Sahibkarlar Təşkilatları Milli Konfederasiyası, Auditorlar Palatası və Bank Tədris Mərkəzi ilə əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.

28 НОЯБРЯ 2017 | VIEWS:
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что в «Государственной стратегии по развитию образования в Азербайджанской Республике» главы государства в качестве основной цели системы образования ставится вопрос развития человеческого капитала.    Говоря о том, что в развитии человеческого капитала одним из важных элементов является овладение практическими навыками, ректор подчеркнул, что UNEC готов выступить с предложениями, выдвинутыми работодателями, рассказал о проблемах в этом направлении. Обратив внимание на то, что каждые семь лет 50 процентов существующих специальностей теряют свое значение, А.Мурадов перед аудиторией из числа деловых людей поставил вопрос об осуществлении подготовки кадров, отвечающих требованиям отечественного или международного рынка труда.
Министр труда и социальной защиты населения Салим Муслимов обратив внимание на то, что на конференции затронуты наиболее актуальные проблемы рынка труда, отметил, что на отечественном рынке труда наблюдается чрезмерная плотность.  Отметив, что в стране 71 процент населения является трудоспособным, министр подчеркнул, что экономика затрудняется в абсорбции рабочей силы в таком количестве. Обратив внимание на то, что требования на мировом рынке труда, предъявляемые экономистам одинаковые, министр отметил, что в обучении большое внимание следует уделять дисциплинам – налоги и налогообложение, бухгалтерия и анализ, экономическое право, информационные технологии. Подчеркнув о значении действующего в  UNEC Виртуального предприятия в повышении практических знаний студентов, министр отметил, что в государственных предприятиях студентам должна быть создана возможность для активной практической деятельности.
С.Муслимов довел до внимания, что в будущем году для занятости молодежи министерством будет дан старт большой программе. Отметив, что с большой гордостью наблюдает за успехами UNEC в последние годы, министр подчеркнул, что во всех вопросах, связанных с рынком труда, будет оказана поддержка университету, имеющему выпускников.
Депутат Фазиль Мустафа подчеркнув значение диалога между высшими учебными заведениями и работодателями, отметил о необходимости развития этой идеи. Президент Национальной конфедерации организации предпринимателей (работодателей) Азербайджана Мамед Мусаев отметил, что страна развивается быстрыми темпами и требования рынка труда соответствуют этим темпам. М.Мусаев отметил о необходимости создания новых специальностей и подчеркнул, что на рынке труда в связи с рисковым менеджментом имеется серьезная кадровая необходимость. Исполнительный директор Центра анализа и коммуникации экономических реформ Вюсал Гасымлы отметил о важном значении стратегического подхода на отечественном рынке труда.  Депутат Вюсал Гусейнов поделившись наблюдениями, которые проводил в течение педагогической деятельности в UNEC, отметил, что студенты факультетов, преподавателями которых были деловые люди, еще свободнее могут выйти на рынок труда. Он отметил деятельность Центра карьеры, действующего в UNEC, который играет особую роль в подготовке студентов в деловом мире.
На конференции были представлены видео опросы  между студентами UNEC и деловыми людьми. После обсуждений среди участников состоялся онлайн опрос. На вопрос «Возможна ли совместная деятельность с работодателями при  подготовке кадров  соответственно требованиям рынка?»  70 процентов ответили «да».Следующим вопросом, выдвинутым на голосование был «Подготовка кадров должна отвечать требованиям отечественного или международного рынка труда». 91 процент аудитории в основном из числа деловых людейпосчитали целесообразным осуществление подготовки кадров соответственно требованиям международного рынка труда.
На мероприятии была проведена презентация платформы “UNEC2B”. Председатель Государственного агентства по обслуживанию граждан и социальным инновациям Инам Керимов отметил о платформе  “UNEC2B”, применяемой впервые в Азербайджане и регионе в UNEC, которая принесет пользу для обеих сторон. Он довел до внимания, что платформа, которая сыграет важную роль в решении современных проблем, окажет деятельность в большой конкурентной среде.
В конце конференции было подписано соглашение о сотрудничестве с Национальной конфедерацией организации предпринимателей Азербайджана, Палаты аудиторов и Банковским учебным центром.