UNEC-də konfrans: “Universitetlərdə akademik tədqiqatların kommersiyalaşması: Beynəlxalq reallıqlar və yeni çağırışlar”
27 FEVRAL 2020 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) “Universitetlərdə akademik tədqiqatların kommersiyalaşması: Beynəlxalq reallıqlar və yeni çağırışlar” mövzusunda konfrans keçirilib.
Konfransda Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə heyətinin sədri, professor Kamran İmanov, AMEA-nın vitse prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev, UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, tanınmış elm xadimləri, ictimaiyyət nümayəndələri və universitetin professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Rektor Ədalət Muradov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, ölkədə 27 martın Elm günü kimi qeyd olunmasını nəzərə alaraq, UNEC-də “Elm aylığı”na start verildiyini və universitetdə 20-dən çox müxtəlif elmi tədbirlərin keçirilməsinin nəzərdə tutulduğunu bildirib. Rektor konfransın mövzusunun aktuallığına toxunaraq, aparılan elmi tədqiqatların nəticələrinin kommersiyalaşdırılması üçün onun nəticələrinin elm dünyasına ötürülməsinin tələb olunduğunu qeyd edib. UNEC-də bu istiqamətdə əldə olunan uğurlu nəticələrdən danışan Ə.Muradov, son 5 ildə universitet əməkdaşlarının beynəlxalq indeksləşdirilmiş mənbələrdə çap  olunan məqalələrinin sayının 51,6 dəfə artdığını, 1991-2019-cu illərdə Web of Science-də çap olunan məqalələrin 89,5%-nin məhz son 5 ilin payına düşdüyünü deyib. Rektor elmi tədqiqatların stimullaşdırılması sisteminə uyğun olaraq, universitet büdcəsindən son 4 ildə 2 milyon manata qədər vəsaitin xərcləndiyini, təkcə reytinq sisteminin tətbiqi ilə əlaqədar, illik orta hesabla 430 min manatdan çox əlavə ödənişlər edildiyini diqqətə çatdırıb.
Rektor UNEC müəlliflərinin məqalələrinə istinadların sayının da ürəkaçan olduğunu bildirərək, Webometrics-in qiymətləndirməsində istinadların sayına görə UNEC-in 2018-2020-ci illərdə Azərbaycan universitetləri arasında lider olduğunu vurğulayıb. Ə.Muradov universitetin tədqiqatçı müəllimlərinin aldığı patentlərin sayına və bu istiqamətdə aparılan stimullaşdırıcı tədbirlərə də toxunub. Əqli Mülkiyyət Agentliyinin tabeliyində olan Patent və Əmtəə Nişanlarının Ekspertizası Mərkəzində qeydiyyatdan keçmiş UNEC-in ixtira və faydalı modellərinin sayının 2015-ci ildə 1, 2016-ci ildə 1, 2017-ci ildə 4, 2018-ci ildə 2, 2019-cu ildə 3 olduğunu bildirib. O, patentlərin kommersiyalaşdırılması ilə bağlı təkliflə çıxış edib. UNEC-də tədqiqatların kommersiyalaşdırılmasının institutlaşdırılması işini birgə təhlil etməklə bu sahədə yaradılacaq yeni institutun birgə idarəedilməsi məsələsinin vacibliyini deyib, universitetin müvafiq şöbəsinin büdcəsi həcmində həmin layihənin maliyyələşdirilməsinin mümkünlüyünü qeyd edib.
Əqli Mülkiyyət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri, professor Kamran İmanov  “Əqli mülkiyyət və elmi-tədqiqat nəticələrinin kommersiyalaşdırılması” mövzusunda tədqimatla çıxış edib. Mövzunun aktuallığından danışan K.İmanov Prezident İlham Əliyevin uğurlu xarici siyasəti və dəstəyi nəticəsində Azərbaycanda əqli mülkiyyət sahəsində zəngin milli qanunvericilik bazasının formalaşdığını bildirib. Təqdimatda  milli innovasiya sistemlərinin modelləri, bilik iqtisadiyyatına aid olan sahələrin ÜDM-dəki payı, ixtiralarla bağlı göstəricilərin dinamikası açıqlanıb. Eyni zamanda kommersiyalaşma ilə bağlı ali məktəblərin qarşısında duran vəzifələrdən söz açılıb. K.İmanov ölkədə innovasiya potensialının nəticələrdən daha yüksək olduğunu diqqətə çatdıraraq, imkanlardan səmərəli istifadənin vacibliyini vurğulayıb. Elmi fəaliyyətin müasir modelinin 3.0 universitet səviyyəsinə qaldırılmasında önəmli  məqamları açıqlayıb. Ölkədə biliklərə əsaslanan cəmiyyətin formalaşdırılmasının və insan kapitalına investisiyaların qoyuluşunun dövlətin strateji məqsədlərindən olduğunu deyən K.İmanov universitetlərlə birgə əməkdaşlığın bu sahəyə böyük töhfələr verəcəyini bildirib.
Konfransda çıxış edən AMEA-nın vitse prezidenti, akademik Dilqəm Tağıyev elmin rolundan, imkan və məhdudiyyətlərindən söz açıb. Akademik çıxışında elmi-texniki tərəqqinin sürətli inkişafının bəşəriyyətə təsiri və bu inkişaf nəticəsində planetimizin gələcəyi haqqında narahatlıq doğuran proqnozları açıqlayıb.
UNEC-in Elm və İnnovasiyalar üzrə prorektoru, professor Sakit Yaqubov isə “Sahibkarlıq universiteti: elm, təhsil və biznesin inteqrasiyası” mövzusunda çıxış edib. Prorektor məruzəsində universitetlərdə həyata keçirilən elmi tədqiqatların əhəmiyyətindən və ali məktəblərin sahibkarlıq funksiyasından danışıb.
Konfrans İqtisadiyyat üzrə Nobel mükafatçıları Maykl Kremer, Ester Duflo və Abhicit Banerci haqqında məruzələrin dinlənilməsi üzrə panel iclasında işini davam etdirib.
Qeyd edək ki, UNEC-də 27 fevral-27 mart tarixində “Elm aylığı” elan olunub. “Elm aylığı”nda maarifləndirmə  tədbirləri, elmi-praktiki seminar, dəyirmi masalar, UNEC tədqiqat  mərkəzlərinin tədbirləri, görkəmli alimlərlə görüş, kitab təqdimatları və kitab sərgisi keçiriləcək.

Конференция в UNEC: «Коммерциализация академических исследований в университетах: Международные реалии и новые вызовы»
27 ФЕВРАЛЯ 2020 | VIEWS:
603
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялась конференция на тему «Коммерциализация академических исследований в университетах: Международные реалии и новые вызовы».
В конференции приняли участие председатель правления Агентства интеллектуальной собственности, профессор Кямран Иманов, вице-президент НАНА, академик Дилгям Тагиев, ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, известные деятели науки, представители общественности и профессорско-преподавательский состав университета.
Ректор Адалат Мурадов приветствовав участников мероприятия, отметил, что в связи  с Днем науки, который отмечается в стране 27 марта, в UNEC дается старт «Месячнику науки», в связи с чем предусматривается проведение в университете свыше 20 различных научных мероприятий. Говоря об актуальности темы конференции, ректор отметил, что для коммерциализации результатов проведенных научных исследований требуется передача результатов в мир науки. Говоря об успешных результатах, достигнутых в этом направлении в UNEC, А.Мурадов отметил, что число статей сотрудников университета, опубликованных за последние 5 лет в источниках, индексируемых в международных базах,  увеличилось в 51,6 раз, 89,5% статей, опубликованных в 1991-2019 годах  падает на долю последних 5 лет. Ректор довел до внимания, что соответственно системе стимулирования научных исследований за последние 4 года из бюджета университета было потрачено до 2 миллиона манат, в связи с применением рейтинговой системы дополнительные затраты в среднем за год составили свыше   430 тысяч манат.
Как положительный факт ректор отметил число ссылок на статьи авторов  UNEC, подчеркнул, что по оценке Webometrics по числу ссылок UNEC в 2018-2020 годах стал лидером среди университетов Азербайджана. А.Мурадов также затронул вопрос о числе патентов, полученных преподавателями-исследователями университета и стимулирующих мероприятиях, проведенных в этом направлении. Он отметил, что число изобретений и полезных моделей UNEC, который прошел регистрацию в Центре экспертизы патентов и товарных знаков в ведомстве Агентства интеллектуальной собственности, в 2015 году составило  1, 2016 году — 1, 2017 году —  4, 2018 году — 2, 2019 году —  3.  Он выступил с предложением по коммерциализации патентов. Говоря о совместном анализе вопроса институционализации коммерциализации исследований в  UNEC, он отметил важность совместного управления институтом, который будет создан в этой сфере, а также возможность финансирования проекта в объеме бюджета соответствующего отдела университета.
Председатель правления Агентства интеллектуальной собственности, профессор Камран Иманов выступил с презентацией по теме «Интеллектуальная собственность и коммерциализация научно-исследовательских результатов». Говоря об актуальности темы, К.Иманов отметил, что в результате успешной внешней политики и поддержки Президента Ильхама Алиева в Азербайджане сформировалась богатая национальная база законодательства в сфере интеллектуальной собственности. В презентации  были показаны модели национальной инновационной системы, доля сфер экономики знаний в ВВП, выявлена динамика показателей, связанных с изобретениями.   В то же время говорилось о задачах, стоящих перед высшими учебными заведениями в связи с коммерциализацией.  К.Иманов довел до внимания вопрос о высоких результатах инновационного потенциала в стране, подчеркнул важность эффективного использования возможностей. Раскрыл важные моменты в повышении современной модели научной деятельности до уровня университета 3.0.  Говоря о формировании в стране общества, основанного на знаниях и вложение инвестиций в человеческий капитал, являющихся стратегическими целями государства, К.Иманов отметил, что совместное сотрудничество с университетами внесет большой вклад в эту сферу.
Выступивший на конференции вице-президент НАНА, академик Дилгям Тагиев затронул вопрос о роли, возможностях и ограничениях науки. В своем выступлении академик рассказал о влиянии стремительного развития научно-технического прогресса на человечество и дал тревожный прогноз о будущем нашей планеты в результате этого развития.
Проректор по науке и инновациям UNEC, профессор Сакит Ягубов выступил по теме «Предпринимательский университет: интеграция науки, образования и бизнеса». В своем докладе проректор рассказал о значении проводимых в университетах научных исследований и предпринимательских функциях высших учебных заведений.
Конференция продолжила свою работу в панельном заседании слушанием докладов о лауреатах Нобелевской премии Майкле Кремере, Эстере Дюфло и Абхиджите Банерджи.
Следует отметить, что в UNEC 27 февраля -27 марта объявлен «Месячником науки». Во время «Месячника науки» будут проведены просветительские мероприятия, научно-практические семинары, круглые столы, мероприятия исследовательских центров UNEC,  встречи с выдающимися  учеными, состоятся призентации и выставки книг.