UNEC-də Məzun günü – Bakalavr və magistrlərə Avropa universitetlərinin diplomları verildi
“Baku Kristall Hall”da keçirilən təntənəli mərasim Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Tədbirdə universitetin rəhbərliyi, professor-müəllim heyəti, məzunlar və valideynlərlə yanaşı, dövlət rəsmiləri, millət vəkilləri, xarici qonaqlar, ictimaiyyət nümayəndələri və UNEC-in fəxri məzunları iştirak edib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov məzunları təbrik edərək, onlara müstəqil, peşəkar həyata baş vurmağın çətin olduğu qədər, maraqlı və həyəcanlı olduğunu deyib. Məzunları yeni nailiyyətlər, ciddi sınaqların gözlədiyini deyən rektor, onların əməyinin müsbət nəticələr verəcəyinə əminliyini bildirib. Bu əminliyin Ümummili lider Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi və bu gün də Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən gənclərin təhsili ilə bağlı dövlət siyasətinə, eləcə də Mehriban xanım Əliyevanın təhsilə diqqət və qayğısına əsaslandığını vurğulayıb. UNEC-in Avropanın aparıcı universitetləri ilə uğurlu ikili diplom proqramları reallaşdırdığını deyən Ə.Muradov, bu ali təhsil müəssisəsinin məzunlarının dünyanın aparıcı universitetlərinin tələbələri ilə rəqabət apara biləcək potensiala malik olduğunu bildirib. Sonda rektor məzunlara dayanmadan çalışmağı, biliklərini yeniləməyi, mənəviyyatı hər şeydən üstün tutmağı və mənəvi lider olmağı tövsiyə edib.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetindən məzun olan Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Hüseynov barədə videoçarx nümayiş olunub. Videoçarxda V.Hüseynovun orta məktəb şəhadətnaməsi, universitet diplomu, qiymət cədvəli, fotoşəkilləri və ictimai siyasi fəaliyyəti ilə bağlı məlumatlar əks etdirilib.
DMX-nin rəisi Vüsal Hüseynov xatirələrlə zəngin təqdimata görə universitet rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. UNEC-in Fəxri məzunu kimi uğur hekayəsini bölüşən V.Hüseynov İqtisad Universitetinin onun həyatında önəmli rol oynadığını deyib. Harvard Universitetinə gedən yolda bu ali təhsil müəssisəsinin çox vacib təməl olduğunu diqqətə çatdırıb. V.Hüseynov UNEC məzunlarına verdikləri universitetin onlara verdiyi üstünlüklərdən maksimum yararlanmağı, qərarlarında məsuliyyətli olmağı, bilik və bacarıqlarını daim inkişaf etdirməyi tövsiyə edib.
Çıxışdan sonra UNEC-in Fəxri məzunu Vüsal Hüseynova şəxsi arxivi üçün orta məktəb şəhadətnaməsi hədiyyə olunub.
“Məzun Günü”ndə UNEC-in ikili diplom proqramlarının məzunlarına Avropa diplomları təqdim edilib. Fransanın Monpelye Universitetini bitirən 13 bakalavr və İsveçrənin UBİS universitetini bitirən 4 magistrə həmin universitetlərin diplomları verilib.
Hər il olduğu kimi, bu il də ən yüksək bal (99.0125) topladığına görə adı UNEC-in fəxri daşına həkk edilən Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin məzunu Pakizə Vəlizadə çıxış edib. UNEC-in məzunu olması ilə qürur duyduğunu ifadə edən P.Vəlizadə təhsil aldığı Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbinin tələbələrinin  artıq 5-ci ildir ki, adlarını universitetin tarixinə uğurlu tələbə kimi yazdırdıqlarıını diqqətə çatdırıb.
P.Vəlizadə ənənəyə uyğun olaraq UNEC-in bayrağını III kurs üzrə ən yüksək nəticə göstərən Ekspertiza və standartlaşdırma fakültəsinin tələbəsinə təhvil verərək, 4122 məzun adından təntənəli and içib.
Sonra ənənəvi “papaqatma” mərasimi keçirilib.
Tədbirdə populyar bəstəkar müğənni, əməkdar artist Miri Yusif və Murad Arif tələbələri məzun olmaları münasibətilə təbrik edərək, özünəməxsus ifaları ilə onlara unudulmaz anlar yaşadıblar. Populyar DJ Chına isə dinamik mahnıları ilə “Məzun Günü”nündə gəncləri əyləndirib.
Qeyd: 2018/19-ci tədris ilində UNEC-dən 4122 gənc məzun olub. Onlardan 3102-i bakalavr, 1020-si isə magistrdir.

День выпускника в UNEC – бакалаврам и магистрам вручены дипломы университетов Европы
Торжественная церемония, состоявшаяся в «Baku Kristall Hall», началась с озвучивания государственного гимна. В мероприятии наряду с руководством, профессорско-преподавательским составом, выпускниками университета, в том числе родителями приняли участие государственные официальные лица, депутаты, зарубежные гости, представители общественности и почетные выпускники UNEC.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов поздравив выпускников, отметил, что насколько трудна  самостоятельная, профессиональная жизнь, в которую они вступают, настолько она интересна и тревожна. Говоря о том, что выпускников ждут успехи, серьезные испытания, ректор с уверенностью отметил, что их труд даст положительные результаты. Он подчеркнул, что эта уверенность исходит из государственной политики, связанной с образованием молодежи, определенной Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, которая и сегодня успешно продолжается Президентом Ильхамом Алиевым, а также заботой и вниманием, проявленной Мехрибан ханум Алиевой в развитии образования. А.Мурадов отметил, что UNEC успешно осуществляет программу двойного диплома с ведущими университетами Европы, и выпускники этого высшего учебного заведения имеют достаточный потенциал, чтобы вести конкуренцию со студентами ведущих университетов мира.  В конце ректор пожелал студентам не переставая трудиться, расширять свои знания, выше всего держать свои достоинства и быть моральным лидером.
На мероприятии был продемонстрирован видеоролик о начальнике Государственной миграционной службы, выпускнике Азербайджанского государственного экономического университета Вюсале Гусейнове.  Видеоролик содержал материал об аттестате средней школы, дипломе университета и вкладыше, фотографиях и общественно-политической деятельности В.Гусейнова.
Начальник ГМС Вюсал Гусейнов выразил благодарность руководству университета за богатое воспоминаниями представление. Рассказав историю своего успеха, как почетный выпускник UNEC, В.Гусейнов отметил, что Экономический университет сыграл важную роль в его жизни. Он подчеркнул, что даже на пути в Гарвардский университет это высшее учебное заведение было очень важным фундаментом. В.Гусейнов пожелал выпускникам UNEC максимально воспользоваться преимуществами, представленными им университетом, и постоянно развивать знания и способности.
После выступления почетному выпускнику UNEC Вюсалу Гусейнову для личного архива в качестве подарка был вручен аттестат средней школы.
В «День выпускника» были вручены дипломы университетов Европы выпускникам программы двойного диплома UNEC.  13 бакалаврам, окончившим университет Франции  Монпелье, и 4 магистрам, окончившим университет Швейцарии UBİS, были вручены дипломы этих университетов.
Как и каждый год в этом году на мероприятии выступила выпускница Международной школы экономики  Пакиза Велизаде, имя которой  выгравировано на почетном камне UNEC, за набранные самые высокие баллы  (99.0125).  Выразив чувство гордости в связи с тем, что является выпускницей UNEC, П.Велизаде довела до внимания, что уже 5-й год как студенты Международной школы экономики вписывают свои имена в историю университета как успешные студенты.
П.Велизаде согласно традиции передала флаг UNEC студенту факультета Экспертизы и стандартизации, набравшему самый высокий балл по  III курсу, и торжественно поклялась от имени 4122 выпускника.
Затем состоялась традиционная церемония “papaqatma”.
На мероприятии популярный певец композитор, заслуженный артист Мири Юсиф и Мурад Ариф поздравив студентов с окончанием вуза, своими необычными выступлениями подарили им незабываемые мгновения. А популярный DJ Chına своими динамичными песнями  развлекал молодежь.
Примечание: в 2018/19 учебном году 4122  студента стали выпускниками UNEC. Из них 3102 бакалавра, 1020 магистров.