UNEC-də “Məzunların məşğulluq reytinqi” platformasının təqdimatı olub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Dövlət Məşğulluq Agentliyi tərəfindən hazırlanan “Məzunların məşğulluq reytinqi” platformasının təqdimatı olub.
Təqdimatda iştirak edən Agentliyin İdarə Heyətinin sədri Mustafa Abbasbəyli “Məzunların məşğulluq reytinqi” platforması barədə məlumat verərək platformanın ölkənin təhsil sisteminə yeni nəfəs gətirəcəyini və fərqliliklər yaradacağını vurğulayıb. Sədr bildirib ki, əsas məqsəd gənclərin peşə seçimi zamanı əmək bazarının tələbləri barədə məlumatlı olmalarını təmin etmək və tələb olunan peşələrin tədris olunduğu ali təhsil məktəblərini rahat müəyyənləşdirmələrinə şərait yaratmaqdır. Platforma universitetlər arasında rəqabəti gücləndirəcək, əmək bazarına hazırlıqlı məzunların yetişdirilməsinə və gələcəkdə ali təhsil ocaqlarının ixtisaslaşmasına səbəb olacaq.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov ölkədə ilk dəfə məzunların məşğulluq vəziyyətini göstərən portalın istifadəyə verilməsini yüksək qiymətləndirərək sistemin universitetlər üçün əvəzolunmaz üstünlüklər vəd etdiyini bildirib. Rektor vurğulayıb ki, son dövrlərdə universitetlər arasında formalaşan rəqabət mühiti yeni platforma ilə daha da güclənəcək. “Məzunun əmək bazarında layiqli işlə təminatı və aldığı əməkhaqqı universitetə verilən qiymətdir” deyə Ədalət Muradov qeyd edib.
Daha sonra “Məzunların məşğulluq reytinqi” platformasının üstünlükləri və istifadəsi ilə bağlı geniş təqdimat edilib. Bildirilib ki, əmək bazarı ilə əlaqəli hər bir şəxsin maraq dairəsində olacaq, ixtisas seçimində əsas naviqator roluna malik “Məzunların məşğulluq reytinqi” platformasının hazırlanmasında əsas məqsəd abituriyentlərin ali təhsil müəssisələrinin məşğulluq imkanları haqqında məlumatlılığını təmin etmək və məzunların məşğulluq reytinqi xəritəsinin yaradılmasıdır.
Platforma 3 bölmədən ibarətdir. Burada hər bir universitetin məzunlarını daha çox işlə təmin edən top 10 işəgötürənin adı, iqtisadi fəaliyyət növləri, məzunların işlə təminatı üzrə müddət aralıqları, ixtisasları üzrə çalışmaları, cins, sektor, sahə, əməkhaqqı aralıqları və və digər parametlər, universitetlərin, ixtisasların reytinqləri əks olunur.
“Məzunların məşğulluq reytinqi” platformasından istifadə ali təhsil müəssisələrinə qəbulun planlaşdırılmasına və kvotaların müəyyənləşdirilməsinə də ciddi töhfə verəcək.

В UNEC состоялась презентация платформы «Рейтинг трудоустройства выпускников»
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялась презентация платформы «Рейтинг трудоустройства выпускников», подготовленная Государственным агентством занятости.
Принявший участие в презентации председатель совета директоров агентства Мустафа Аббасбейли дал информацию о платформе «Рейтинг трудоустройства выпускников» и подчеркнул, что платформа внесет новшество в систему образования страны и создаст различия. Председатель отметил, что главной целью является обеспечение информированности молодых людей о требованиях рынка труда при выборе профессии и создание им условий для определения вузов, где преподают нужные профессии. Платформа усилит конкуренцию между университетами, приведет к воспитанию выпускников, подготовленных к рынку труда и специализации высших учебных заведений в будущем.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов высоко оценил запуск впервые в стране портала, показывающего статус трудоустройства выпускников, и отметил, что система обещает университетам большие преимущества. Ректор подчеркнул, что конкурентная среда, сложившаяся между университетами в последнее время, с новой платформой станет сильнее. Адалат Мурадов отметил, что «Обеспечение выпускника достойной работой на рынке труда и получаемая им зарплаты — это оценка, данная университету».
Затем состоялась широкая презентация в связи с преимуществами и использованием платформы «Рейтинг трудоустройства выпускников». Было заявлено, что основной целью разработки платформы «Рейтинг трудоустройства выпускников», которая будет интересна всем, кто имеет отношение к рынку труда и выполняет роль главного навигатора при выборе специальностей, является обеспечение осведомленности абитуриентов о возможностях трудоустройства высшего учебного заведения и составление
Платформа состоит из 3 частей. Здесь отражаются имена топ-10 работодателей, которые больше обеспечивают выпускников каждого вуза работой, виды экономической деятельности, временные интервалы трудоустройства выпускников, их работа по специальности, пол,сектор, отрасли, сфера деятельности, интервалы заработной платы и другие параметры, рейтинги университетов и специальностей.
Использование платформы «Рейтинг трудоустройства выпускников» внесет серьезный вклад в планирование приема в высшие учебные заведения и определении квот.