UNEC-də milli-mənəvi dəyərlərin təbliğində təhsil faktoru müzakirə edilib
Dekabrın 18-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Gənc Alimlər Şurasının təşkilatçılığı ilə “Milli-mənəvi dəyərlərin təbliğində təhsil faktoru mövzusunda” elmi seminar keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Təhsil Şurasının sədri, professor Əjdər Ağayev müstəqilliyimizin əldə olunmasından sonra həyata keçirilən təhsil siyasəti milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunub saxlanılması və gələcək nəsillərə çatdırılması üçün böyük zəmin yaratdığını bildirib. Qeyd edib ki, xalqımızın əldə etdiyi bu böyük nailiyyət milli sərvətimiz olan mənəvi dəyərlərimizin istifadəsini, bəşəri dəyərlərin tərkib hissəsi kimi inkişafını və inteqrasiyasını təmin edir. Azərbaycan xalqı azad və suveren dövlət quraraq təhsil islahatları aparmaqla öz milli-əxlaqi dəyərlərinə, tarixinə qayıdır və demokratik ölkələrin təcrübələrindən istifadə edir.
UNEC-in tələbələrlə iş üzrə prorektoru Səadət Qəndilova bu mövzunun sosiallaşmamızdakı rolundan danışıb. Ermənilərin hiyləgər və məkrli siyasətinə söykənən yalançı təbliğatına qarşı dövlətçilik ənənəsinin dəyərlərinin aşılanmasının vacibliyini bildirmişdir. Çünki bugünkü tələbələr sabahın idarəediciləri, dövlətimizin gələcəyi, millətimizin milli-mənəvi dəyərlərinin daşıyıcısıdır. Bu cür mükəmməl nəsillərin yetişdirilməsi vəzifəsi isə məhz təhsilin üzərinə düşür. Bu baxımdan müəllimlərin üzərinə böyük məsuliyyət və eyni zamanda şərəfli vəzifə düşür.
Tədbirin sonunda Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, tarixçi-filoloq, professor Əjdər Ağayev öz kitablarını ədəbiyyatsevərlərə hədiyyə edib.

В UNEC обсужден фактор образования в пропаганде национально-духовных ценностей
18 декабря в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC)  при организационной поддержке Совета молодых ученых проведен семинар на тему «Фактор образования в пропаганде национально-духовных ценностей».
Председатель Образовательного совета Азербайджанской Республики, профессор Аждар Агаев подчеркнул, что после обретения независимости, осуществляемая политика образования создала почву для сохранения и донесения будущему поколению национально-духовных ценностей. Он отметил, что это большое достижение нашего народа  как составная часть использования нравственных, человеческих ценностей, которые являются нашими национальными богатствами, обеспечивает развитие и интеграцию. Азербайджанский народ, создавая независимое и суверенное государство, проводя реформы образования, возвращается к своим национально-нравственным ценностям, истории и использует опыт демократических стран.
Проректор по учебной работе со студентами  UNEC Саадат Гандилова подчеркнула о роли социализации этой темы. Отметила о важности выявления ценностей традиции государственности против ложной пропаганды армян, опирающейся на  коварную и хитрую политику. Потому что сегодняшние студенты олицетворение  завтрашнего дня, будущее нашей республики, носители национально-духовных ценностей народа. Ответственность воспитания совершенного поколения падает именно на обязанности образования. С этой точки зрения на преподавателей падает большая ответственность и в то же время почетная обязанность.
В конце мероприятия член Союза писателей Азербайджана, историк-философ, профессор Аждар Агаев подарил свои книги любителям.