UNEC-də “Müstəqillik Günü” qeyd olunub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) 18 oktyabr – Dövlət Müstəqilliyi Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov kollektivi bu əlamətdar gün münasibətilə təbrik edərək bildirib ki, Azərbaycan xalqının əldə etdiyi ən böyük tarixi nailiyyət onun müstəqilliyidir. Xalqımız müstəqilliyini qazandıqdan sonra onu itirmək təhlükəsi ilə üzləşdi. Lakin xalqın təkidi ilə yenidən hakimiyyətə qayıdan Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasi təcrübəsi nəticəsində biz bu müstəqilliyi qoruyub saxlaya bildik. Məhz Ümummilli Liderin zəngin siyasi təcrübəsi, yüksək idarəçilik bacarığı, Vətənə olan tükənməz sevgisi Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini təhlükədən qurtardı. Müstəqil Azərbaycan Respublikası möhkəm əsaslar üzərində yeni inkişaf xəttini tutdu. Ümummilli lider Heydər Əliyev müstəqilliyi qorumaq onu əldə etməkdən qat-qat çətindir məntiqi ilə nəhəng dövlət quruculuğu işlərinə başladı. Bunun nəticəsidir ki, Azərbaycan artıq həm siyasi, həm də iqtisadi cəhətdən dünyanın qüdrətli dövlətlərindən birinə çevrilib.
Müstəqilliyimizin siyasi və iqtisadi sütunları getdikcə möhkəmlənir, müstəqilliyin taleyini müəyyənləşdirən əsas amillər qorunub saxlanılır, inkişaf etdirilir. Dövlətçiliyin möhkəmləndirilməsinə, iqtisadiyyatın inkişafına, milli-mənəvi dəyərlərin qorunub saxlanılmasına eyni dərəcədə diqqət yetirilir. Bu gün də müstəqilliyimiz Ulu Öndərin layiqli davamçısı möhtərəm Prezidentimiz İlham Əliyev tərəfindən qorunub saxlanılır.
Rektor görkəmli iqtisadçi alim, akademik Ziyad Səmədzadənin müstəqilliyimizin əldə olunması prosesinin həm canlı şahidi, həm də iştirakçısı olduğunu vurğuladı. Bildirdi ki, məhz onun sədrliyi ilə  1991-ci il oktyabrın 18-də keçirilən Ali Sovetin sessiyasında Azərbaycan Respublikası müstəqillik haqqında Konstitusiya Aktı qəbul edildi.
Tədbirdə çıxış edən akademik Ziyad Səmədzadə Müstəqillik gününün tarixi haqqında məlumat verdi. Bildirdi ki, müstəqilliyin ilk illərində ölkəmiz xeyli çətinliklərlə üzləşdi. 1993-cü ildə xalqın təkidli tələbi ilə ikinci dəfə hakimiyyətə qayıdan Ulu Öndər Heydər Əliyevin atdığı məqsədyönlü addımlar Azərbaycanın bugünkü uğurları üçün ən etibarlı təməl oldu. Onun rəhbərliyi ilə Azərbaycanın iqtisadi müstəqillik konsepsiyası hazırlandı. Ölkənin iqtisadi potensialı sürətlə artmağa başladı, Dövlət Neft Fondu yaradıldı. Bu gün ölkəmiz regionun ən güclü dövlətinə çevrilib.
Akademik daha sonra bildirdi ki, müstəqilliyimizin bundan sonra da qorunub saxlanması üçün iqtisadi gücümüzü artırmalıyıq. Bunun üçün iqtisadçı alimlərin üzərinə mühüm vəzifə düşür.
Tədbir UNEC-in professoru Hidayət Cəfərovun Azərbaycanın müstəqillik tarixindən bəhs edən çıxışı ilə davam edib.

18-го октября в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) было проведено мероприятие, посвященное 18 Октября – Дню государственной независимости.
Ректор UNEC, профессор Адалят Мурадов поздравив коллектив с этой знаменательной датой, отметил, что самым большим историческим достижением азербайджанского народа является его независимость. После завоевания независимости, наш народ столкнулся с угрозой ее потери. В результате политического опыта вернувшегося к власти по настоянию народа, общенационального лидера нашего народа Гейдара Алиева, мы смогли сохранить свою независимость. Именно имеющий богатый политический, управленческий опыт, безграничную любовь к родине Гейдар Алиев, избавил от опасности государственную независимость Азербайджана. Независимая Азербайджанская Республика, на крепком основании, избрала для себя новый путь развития. Наш общенациональный лидер Гейдар Алиев приступил к огромной работе по государственному строительству, руководствуясь тем, что сохранение независимости намного труднее ее завоевания. В результате, Азербайджан превратился в одно из экономически могущественных стран мира.
Политические и экономические основы нашей независимости крепнут изо дня на день, сохраняются и развиваются основные факторы, определяющие судьбу независимости. В равной степени уделяется внимание укреплению государственности, развитию экономики, сохранению национальных и духовных ценностей. Сегодня наша независимость оберегается усилиями достойного приемника великого вождя – нашим многоуважаемым президентом Ильхамом Алиевым.
Ректор подчеркнул, что выдающийся ученый экономист, академик Зияд Замедзаде был и живым свидетелем процесса завоевания нашей независимости, и его участником. Он отметил, что именно в ходе сессии Верховного Совета Азербайджана от 18 октября 1991 года, где он был председателем, был единогласно принят Конституционный акт «О государственной независимости Азербайджанской Республики».
Выступающий в мероприятии академик Зияд Самедзаде проинформировал об истории Дня независимости. Он отметил, что наша страна, в первые годы своей независимости, столкнулась с рядом трудностей. Целенаправленные шаги вернувшегося к власти во второй раз в 1993-м году, великого вождя Гейдара Алиева, стал самым надежным фундаментом сегодняшних успехов Азербайджана. Под его руководством была разработана концепция экономической независимости Азербайджана. Экономический потенциал нашей страны стал стремительно расти. Был создан Государственный Нефтяной фонд . Сегодня наша страна превратилась в самое могучее государство региона.
Далее академик отметил, что для сохранения нашей независимости, необходимо увеличить нашу экономическую мощь. Для этого на ученых экономистах лежит большая ответственность.
Мероприятие было продолжено выступлением профессора UNEC Гидаята Джафарова об истории независимости Азербайджана.