UNEC-də Nazirlər Kabinetinin yekun iclasına dair elmi seminar
UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunda (İAETİ) Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə 2017-ci ilin birinci yarısının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan Nazirlər Kabinetinin iclasından irəli gələn məsələlərlə bağlı elmi seminar keçirilib.
Birinci yarım il ərzində ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına dair təqdimatla çıxış edən İAETİ böyük elmi işçisi, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Mikayılov bildirib ki, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə qeyri-neft sektorunda 1,7 faiz artım baş verıb. Həmçinin baxılan dövr ərzində xarici ölkələrlə əmtəə dövriyyəsi 7267,0 milyon ABŞ dolları təşkil edib ki, bunun da 4450,1 milyon dolları ixrac, 2816,9 milyon dolları idxal olmaqla nəticədə 1633,2 milyon dollarlıq müsbət ticarət saldosu yaranıb. Bu, ötən illə müqayisədə əmtəə ixracının 27,5% artması, idxalınsa 15% azalması hesabına baş verib ki, bu da əsasən qeyri-neft sektorunun inkişafı sayəsində ixracı əvəz edən məhsulların həcminin artması və dünya bazarına çıxış imkanlarının genişlənməsinin nəticəsidir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə keçirilən müşavirədə qarşıya qoyulan vəzifələrə diqqət çəkən İAETİ-nin direktor müavini, professor Rövşən Quliyev ölkədə həyata keçirilən “Azərbaycan Respublikasının Milli İqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi”ndə nəzərdə tutulan kadr hazırlığının təkmilləşdirilməsi məqsədi ilə UNEC-də tədbirlər planı hazırlandığını bildirib.
Sonda ölkədə qeyri-neft sektorunun inkişaf etdirilməsinə dəstək məqsədi ilə xarici bazarların araşdırılması üçün İAETİ-də genişmiqyaslı elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasına dair müzakirələr aparılıb, tədbir iştirakçılarını maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Workshop on the final meeting of the Cabinet of Ministers held at UNEC
A scientific seminar on the issues arising from the meeting of the Cabinet of Ministers held under the chairmanship of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dedicated to the outcomes of the socio-economic development of the first half of 2017 and the forthcoming tasks was held at the Scientific Research Institute of Economic Studies under UNEC.
Farhad Mikayilov, PhD in economics, a senior researcher of the SRIES, who made a presentation on socio-economic development in the first half of the year, said that the non-oil sector grew by 1.7 percent compared to the same period last year. During the period under review the trade turnover with foreign countries amounted to USD 7,267.0 million, of which US $ 4450.1 million was exported and $ 2816.9 million was imported, resulting in a positive trade balance of $ 1633.2 million. This is due to a 27.5% increase in commodity exports and a 15% decrease in imports compared to the previous year, which is mainly the result of increase in the volume of export-substituting products and expanding access to the world market in the non-oil sector.
Rovshan Guliyev, Deputy Director of the SRIES, pointed out the tasks set at the meeting chaired by Azerbaijani President Ilham Aliyev, said that an action plan was prepared at UNEC to improve the cadres prepared in the National Strategic Road Map of the Republic of Azerbaijan.
Finally, in order to support the development of the non-oil sector in the country, discussions were held on the implementation of large-scale scientific research works at the SRIES for the study of foreign markets and the participants’ questions were answered.