UNEC-də NİZAMİ layihəsi üzrə müzakirələr başlayıb
Yanvarın 29-da UNEC-də “Azərbaycanda doktorantura təhsilinin Avropa ali təhsil tələblərinə uyğun yenidən qurulması və inkişafı – NİZAMİ” layihəsi ilə bağlı növbəti görüş keçirilib.
Görüşdə layihə çərçivəsində ali təhsil müəssisələrində doktorantura səviyyəsinin standartlarının yaradılması, doktorantura təhsilinin maliyyələşdirilməsi, milli idarəetmə portalının istifadəyə verilməsi kimi önəmli məsələlər müzakirə olunur.
Görüşün sonunda müzakirə olunan məsələlərlə bağlı qərar qəbul olunacaq. Müzakirələr fevralın 1-dək davam etdiriləcək.
Layihə 2014-cü ildə Azərbaycanın bir sıra ali təhsil müəssisələri, Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Fransanın Monpelye Universitetinin rəhbərliyi, İsveç, Çexiya, Almaniya və İspaniyanın bir sıra ali təhsil müəssisələrinin əməkdaşlığı ilə Avropa İttifaqının Təhsil, Audiovizual və Mədəniyyət üzrə İcraçı Agentliyinin Erasmus+ proqramı çərçivəsində həyata keçirilir. Layihənin icrasına 2015-ci ildə başlanılıb və ölkə üzrə koordinatoru Təhsil Nazirliyidir.
Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və 9 ali təhsil müəssisəsinin, eləcə də Avropanın 5 aparıcı universitetinin iştirak etdiyi NİZAMİ milli layihəsinin əsas məqsədi Azərbaycanda doktorantura təhsilinin mövcud vəziyyəti və Avropanın doktorantura təhsili ilə müqayisəli təhlilinin müəyyənləşdirilməsi, Azərbaycanda doktorantura təhsilinin təşkili qaydalarının yenidən hazırlanması, ixtisas təsnifatının Avropada mövcud olan təsnifata uyğunlaşdırılmasıdır.

В UNEC начались обсуждения по проекту НИЗАМИ
29 января в UNEC в связи с проектом «НИЗАМИ — вновь создание и развитие образования докторантуры в Азербайджане соответственно требованиям Европейского пространства высшего образования»   состоялась очередная встреча.
На встрече обсуждались такие важные вопросы как  в рамках проекта создание в высших учебных заведениях стандартов уровня образования докторантуры, финансирование образования докторантуры, предоставление в пользование национального портала управления.
В конце встречи в связи с обсуждаемыми вопросами будут приняты решения. Обсуждения пройдут до 1 февраля.
Проект осуществляется с  2014 года в рамках программы Erasmus+ под руководством ряда высших учебных заведений Азербайджана – Министерства образования, Национальной академии наук Азербайджана, Французского университета Монпелье, при сотрудничестве высших учебных заведений Швеции, Чехии, Германии и Испании, Исполнительным агентством Европейского союза по образованию, культуре и аудиовизуальным средствам. Реализация проекта началась с 2015 года, координатором которого является Министерство образования.
Основной целью национального проекта НИЗАМИ, в котором участвуют Министерство образования, Национальная академия наук Азербайджана и 9 высших учебных заведений, а также 5 ведущих университетов Европы, является проведение сравнительного анализа современного состояния образования докторантуры в Азербайджане и образования докторантуры в Европе, разработка  правил организации образования докторантуры в Азербайджане,  соответствие классификации специальностей существующей в Европе классификации.