UNEC tələbələri dünyanın aparıcı 18 universitet və şirkətinin (Duke University, University of London, Yale University, Johns Hopkins University, Illinois University, University of Michigan, UC San Diego University, Univeristy of Virginia, Hong Kong University, Indian School of Business, HEC Paris School of Management, University of Colorado, Monterrey Institute of Technology and Higher Education, University of Los Andes of Colombia, Pontifical Catholic University of Chile, Şirkətlər: IBM, Google, Intel) 400 ixtisas üzrə 4262 on-line kurslarına ödənişsiz qatılmaq imkanı əldə ediblər.
“Coursera for Campus” kurslarını bitirərək, müvafiq sertifikat əldə edən UNEC-in bakalavr və magistrləri həmin fənlər üzrə nəzərdə tutulmuş imtahanlardan azad ediləcəklər. Artıq UNEC-in 1980 tələbəsi və 12 müəllimi qeydiyyatdan keçərək, dərslərə başlayıblar.

Another innovation at UNEC
Azerbaijan State University of Economics (UNEC) has joined “Coursera for Campus” program of Stanford University (USA).
UNEC students have the opportunity to participate free of charge in 4262 online courses on 400 specialties from 18 leading universities and companies around the world  (Duke University, University of London, Yale University, Johns Hopkins University, Illinois University, University of Michigan, UC San Diego University, Univeristy of Virginia, Hong Kong University, Indian School of Business, HEC Paris School of Management, University of Colorado, Monterrey Institute of Technology and Higher Education, University of Los Andes of Colombia, Pontifical Catholic University of Chile, Şirkətlər: IBM, Google, Intel).
Upon completion of “Coursera for Campus” courses, UNEC bachelors and masters will be exempted from the examinations in those subjects. 1980 UNEC students and 12 teachers have already registered and started classes.