UNEC-də nümunəvi dərslər başa çatıb
Fevralın 15-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) professorların iştirakı ilə keçirilən nümunəvi dərslər yekunlaşıb.
Sonuncu nümunəvi dərsi Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektor, professor Damət Bağırov  keçib. Professorun dərsi “Büdcə təşkilatlarının maliyyə hesabatlarının komponentləri və onların tətbiqi qaydaları (MMUS№1)” mövzusunda olub.
Bundan başqa, nümunəvi dərslər UNEC-in bütün tədris binalarında təşkil edilib. İqtisadiyyatın tənzimlənməsi kafedrasının müdiri, professor Məhiş Əhmədov “Davamlı inkişafın təmin edilməsinin dövlət mexanizmi”, Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarəedilməsi kafedrasının müdiri, professor Əli Əlirzayev “Sosial sferanın müdafiə sistemi və onun təkmilləşdirilməsi istiqamətləri”, Müəssisənin iqtisadiyyatı kafedrasının müdiri Əli Hacıyev “Sənayenin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri”, Qiymət və qiymətləndirmə kafedrasının müdiri, professor Xanhüseyn Kazımlı “Valyuta bazarında qiymətin əmələ gəlməsi”, İqtisadi hüquq kafedrasının müdiri, professor Fərhad Rəhmanov “Информационное общество и право», Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili kafedrasının professoru Natiq Qasımov “Əmək ehtiyatları və əmək potensialı”, Ticarət kafedrasının müdiri Məhərrəm Əkbərov  “Müasir dövrdə beynəlxalq birjalar, auksionların işinin təşkili və inkişaf xüsusiyyətləri”, Marketinq kafedrasının müdiri Telman İmanov “Əmtəə bazarlarında marketinqin tətbiqi problemləri”, Fizika və kimya kafedrasının müdiri Rövnəq Rzayev “İstilik şüalanması” mövzusunda, Qida məhsulları texnologiyası kafedrasının müdiri Gülnisə Abbasbəyli “Çörək, bulka məmulatlarının texnologiyası və keyfiyyətinin yüksəldilməsi üsulları”, Dizayn kafedrasının müdiri Lalə Məmmədova “Испанская мода эпохи Ренессанса как ярчайший в истории феномен синтеза разных стилей», Azərbaycan tarixi kafedrasının professoru Vəkil Həsənov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (1918-1920)”, Texnoloji maşınlar və sahə avadanlıqları kafedrasının professoru Fazil Vəliyev “Pambığın uzunmüddətli saxlanması prosesində nəmliyin dəyişilməsi kinetikası”, Magistratura mərkəzinin direktoru, professor Qabil Manafov “İqtisadi tədqiqat metodlarının təsnifləşdirilməsi”, Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat kafedrasının professorları Nəbiyev Rasim “Makroiqtisadiyyatın predmeti və metodu, əsas iqtisadi göctəriciləri”, Telman Babayev “Tədiyyə balansı və valyuta”, Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı kafedrasının müdiri Validə Mehdiyeva “Fənnin predmeti, coğrafi anlayışların yaranma mərhələləri”, Maliyyə və maliyyə institutları kafedrasının professoru Nizami Xudiyev “Sığorta bazarının formalaşması və idarəedilməsi”, professor Zahid Məmmədov “Bank sistemində böhran və anti böhran idarəetmə”, Mühasibat uçotu və audit kafedrasının müdiri, professor Sifaris Səbzəliyev “Pul vəsaitləri və onların ekvivalentlərinin uçotu”, professor Qəzənfər Abbasov “Mühasibat uçotu hesablarının təsnifatı”, professor Hacıyev Fazil “Maliyyə vəziyyətinin təhlili”, Statistika kafedrasının müdiri, professor Sakit Yaqubov “Dinamika sıraları”, Menecment kafedrasının müdiri, professor Kamil Şahbazov “Управление персоналом организации”, Rus dili kafedrasının professoru Nailə Vəliyeva “Собеседование, прием на работу” mövzusunda ustad dərslər keçiblər.
Bir ay davam edən nümunəvi dərslərin məqsədi təhsilverənlərin bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, eyni zamanda qocaman professor və təcrübəli pedaqoqların tədris və təlim texnologiyaları sahəsində öz biliklərini gənc nəslə ötürülməsi olub. Dərslərdə universitetin professor-müəllim heyəti, doktorant, dissertant, gənc müəllimlərlə yanaşı, digər ali təhsil müəssisələri, təşkilat və şirkətlərin nümayəndələri də iştirak ediblər.

Master Classes finish at UNEC
The master classes conducted by the Professors of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) have been completed.
The last master class was conducted by the Vice-rector for Teaching and Training Technologies, Professor Damat Baghirov. It was on “The Components of the Financial Statements by the Budgetary Organizations and Procedures on their use” (MMUS№1).
In addition, master classes were held in all academic buildings of UNEC. Head of the Department “Regulation of Economy”, Professor Mahish Ahmadov has lectured on “State Mechanism to provide Sustainable Growth”, Head of the Department “Economy and Management of Social Sphere”, Professor Ali Alirzayev on “The Defense System of Social Sphere and the Directions of its Improvement”, Head of the Department “Economy of Enterprise” Ali Hajiyev on “Current Status of Industry and Development Perspectives”, Head of the Department “Price and Pricing”, Professor Khanhuseyn Kazimi “Price Formation in Currency Market”, Head of the Department “Economic Law”, Professor Farhad Rahmanov on “Informational Society and Law”, the Professor of the Department “Economy and Organization of Labor”, Professor Natig Gasimov on “Labor Resources and Labor Potential”, Head of the Department “Trade”, Professor Maharram Akbarov on “International Stock Markets of Modern times, Organization of the work on Auctions and their Development”, Head of the Department “Marketing” Telman Imanov on “Application Problems of Marketing in Commodities Market”, Head of the Department “Physics and Chemistry” Rovneg Rzayev on “Thermal Radiation” , Head of the Department “Technology of Foodstuff” Gulnisa Abasbeyli on “Technology of Bread and Buns and Methods of Improving the Quality”, Head of the Department Design Lala Mammadova on “Spanish fashion of the Renaissance as the brightest in the history of the phenomenon of synthesis of different styles “, Professor of the Department “Azerbaijan History” Vakil Huseynov on “Azerbaijan People’s Republic’ (1918-1920), Professor of the Department “Technological Machines and Field Equipments” Fazil Veliyev on “Changes in the kinetics of the process of long-term storage of cotton humidity”, the Director of the Master Center, Professor Gabil Manafov on “Classification of Economic Research Methods”, Professors of the Department “Theoretical and Practical Economy’ Nabiyev Rasim on “Subject, and Method and the main Indicators of Macroeconomics”, Telman Babayev “Balance of Payments and Foreign Exchange”, Head of the Department “Protection and Economy of Environment” Valida Mehtiyeva on “The course is the subject of geographical concepts stages “, Professor of the Department “Finance and Financial Institutions” Nizami Khudiyev on “Formation and Management of Insurance Market”, Professor Zahid Mammadov on “Crisis and Anti-crisis Management in Banking System”, Head of the Department “Accounting and Audit”, Professor Sifaris Sabzaliyev on “Cash and Cash Equivalents Accounting”, Professor Gazanfar Abbasov on “Classification of Accounting Accounts”, Professor Fazil Hajiyev on “Analysis of the Financial Situation”, Head of the Department “Statistics”, Professor Sakit Yagubov on “Dynamics Queues”, Head of the Department “Management”, Professor Kamil Shahbazov on “Human Resources Management”, Professor of the Department “Russian Language” Naile Veliyeva on “Interviewing and Recruitment”.
The purpose of the master classes within a month was to improve teachers’ knowledge and skills, as well as to transfer the senior professors’ and experienced educators’ experience to the younger generation. The university teaching staff members, doctoral students, as well as young teachers and the representatives of other higher education institutions and organizations attended the classes.