UNEC-də nümunəvi dərslər başa çatıb
Fevralın 15-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) professorların iştirakı ilə keçirilən nümunəvi dərslər yekunlaşıb.
Sonuncu nümunəvi dərsi Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektor, professor Damət Bağırov  keçib. Professorun dərsi “Büdcə təşkilatlarının maliyyə hesabatlarının komponentləri və onların tətbiqi qaydaları (MMUS№1)” mövzusunda olub.
Bundan başqa, nümunəvi dərslər UNEC-in bütün tədris binalarında təşkil edilib. İqtisadiyyatın tənzimlənməsi kafedrasının müdiri, professor Məhiş Əhmədov “Davamlı inkişafın təmin edilməsinin dövlət mexanizmi”, Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarəedilməsi kafedrasının müdiri, professor Əli Əlirzayev “Sosial sferanın müdafiə sistemi və onun təkmilləşdirilməsi istiqamətləri”, Müəssisənin iqtisadiyyatı kafedrasının müdiri Əli Hacıyev “Sənayenin mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivləri”, Qiymət və qiymətləndirmə kafedrasının müdiri, professor Xanhüseyn Kazımlı “Valyuta bazarında qiymətin əmələ gəlməsi”, İqtisadi hüquq kafedrasının müdiri, professor Fərhad Rəhmanov “Информационное общество и право», Əməyin iqtisadiyyatı və təşkili kafedrasının professoru Natiq Qasımov “Əmək ehtiyatları və əmək potensialı”, Ticarət kafedrasının müdiri Məhərrəm Əkbərov  “Müasir dövrdə beynəlxalq birjalar, auksionların işinin təşkili və inkişaf xüsusiyyətləri”, Marketinq kafedrasının müdiri Telman İmanov “Əmtəə bazarlarında marketinqin tətbiqi problemləri”, Fizika və kimya kafedrasının müdiri Rövnəq Rzayev “İstilik şüalanması” mövzusunda, Qida məhsulları texnologiyası kafedrasının müdiri Gülnisə Abbasbəyli “Çörək, bulka məmulatlarının texnologiyası və keyfiyyətinin yüksəldilməsi üsulları”, Dizayn kafedrasının müdiri Lalə Məmmədova “Испанская мода эпохи Ренессанса как ярчайший в истории феномен синтеза разных стилей», Azərbaycan tarixi kafedrasının professoru Vəkil Həsənov “Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti (1918-1920)”, Texnoloji maşınlar və sahə avadanlıqları kafedrasının professoru Fazil Vəliyev “Pambığın uzunmüddətli saxlanması prosesində nəmliyin dəyişilməsi kinetikası”, Magistratura mərkəzinin direktoru, professor Qabil Manafov “İqtisadi tədqiqat metodlarının təsnifləşdirilməsi”, Nəzəri və praktiki iqtisadiyyat kafedrasının professorları Nəbiyev Rasim “Makroiqtisadiyyatın predmeti və metodu, əsas iqtisadi göctəriciləri”, Telman Babayev “Tədiyyə balansı və valyuta”, Ətraf mühitin mühafizəsi və iqtisadiyyatı kafedrasının müdiri Validə Mehdiyeva “Fənnin predmeti, coğrafi anlayışların yaranma mərhələləri”, Maliyyə və maliyyə institutları kafedrasının professoru Nizami Xudiyev “Sığorta bazarının formalaşması və idarəedilməsi”, professor Zahid Məmmədov “Bank sistemində böhran və anti böhran idarəetmə”, Mühasibat uçotu və audit kafedrasının müdiri, professor Sifaris Səbzəliyev “Pul vəsaitləri və onların ekvivalentlərinin uçotu”, professor Qəzənfər Abbasov “Mühasibat uçotu hesablarının təsnifatı”, professor Hacıyev Fazil “Maliyyə vəziyyətinin təhlili”, Statistika kafedrasının müdiri, professor Sakit Yaqubov “Dinamika sıraları”, Menecment kafedrasının müdiri, professor Kamil Şahbazov “Управление персоналом организации”, Rus dili kafedrasının professoru Nailə Vəliyeva “Собеседование, прием на работу” mövzusunda ustad dərslər keçiblər.
Bir ay davam edən nümunəvi dərslərin məqsədi təhsilverənlərin bilik və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi, eyni zamanda qocaman professor və təcrübəli pedaqoqların tədris və təlim texnologiyaları sahəsində öz biliklərini gənc nəslə ötürülməsi olub. Dərslərdə universitetin professor-müəllim heyəti, doktorant, dissertant, gənc müəllimlərlə yanaşı, digər ali təhsil müəssisələri, təşkilat və şirkətlərin nümayəndələri də iştirak ediblər.

В UNEC завершились образцовые уроки
15 февраля в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) подытожены образцовые уроки с участием профессором.
Последний образцовый урок провел проректор по учебно-образовательным технологиям, профессор  Дамат Багиров.  Профессор провел урок на тему «Компоненты финансовых вычислений бюджетных организаций и правила их применения» (MMUS№1)”.
Помимо этого образцовые уроки состоялись во всех корпусах UNEC. Уроки мастер класс провели заведующий кафедрой Регулирование экономики, профессор Махиш Ахмедов по теме «Государственный механизм обеспечения устойчивого развития», заведующий кафедрой Экономика и управление социальной сферой, профессор Али Алирзаев  на тему «Система защиты социальной сферы и направления ее совершенствования»,  заведующий кафедрой Экономика предприятия Али Гаджиев на тему «Современное положение промышленности и перспективы развития», заведующий кафедрой Цена и оценка, профессор Хангусейн Казымов на тему «Ценообразование на валютном рынке», заведующий кафедрой Экономическое право, профессор Фархад Рахманов на тему “Информационное общество и право», профессор кафедры Экономика и организация труда Натик Гасымов на тему «Трудовые ресурсы и трудовой потенциал», заведующий кафедрой Торговли Магеррам Акберов на тему «Организация работы и особенности развития международных бирж, аукционов в современную эпоху»,  заведующий кафедрой Маркетинга Тельман Иманов на тему «Проблемы применения маркетинга на товарных рынках», заведующий кафедрой Физики и химии Ровнаг Рзаев на тему «Тепловое излучение», заведующая кафедрой Технология пищевых продуктов Гюльниса Аббасбейли на тему «Технология хлебобулочных изделий и способы повышения качества», заведующая кафедрой Дизайн Лала Мамедова на тему “Испанская мода эпохи Ренессанса как ярчайший в истории феномен синтеза разных стилей», профессор кафедры История Азербайджана на тему «Азербайджанская Демократическая Республика» (1918-1920)”, профессор кафедры Технологические машины и отраслевое оборудование Фазиль Велиев на тему «Кинетика изменения влажности в процессе долгосрочного хранения», директор Центра магистратуры, профессор Габиль Манафов на тему «Классификация методов экономического исследования», профессора кафедры Теоретическая и практическая экономика Набиев Расим на тему «Предмет и методы, основные экономические показатели макроэкономики»,  Тельман Бабаев на тему «Расчетный баланс и валюта», заведующая кафедрой Охрана и экономика окружающей среды Валида Мехтиева на тему «Предмет дисциплины, этапы возникновения географического понятия», профессор кафедры Финансы и финансовые институты  Низами Худиев на тему «Формирование и управление страховым рынком», профессор Захид Мамедов на тему «Кризисное и антикризисное управление в банковской системе», заведующий кафедрой Бухгалтерский учет и аудит, профессор Сифариз Сабзалиев на тему «Денежные средства и учет их эквивалентов», профессор Газанфар Аббасов на тему «Классификация счетов бухгалтерского учета», профессор Гаджиев Фазиль на тему «Анализ финансового состояния», заведующий кафедрой Статистика Сакит Ягубов на тему «Ряды динамики», заведующий кафедрой Менеджмент, профессор Камиль Шахбазов на тему “Управление персоналом организации”, профессор кафедры Русского языка Наиля Велиева на тему “Собеседование, прием на работу”.
Целью проведения в течение месяца образцовых уроков является совершенствование знаний и способностей обучающих, в то же время передача маститыми профессорами и опытными педагогами своих знаний в сфере учебной и образовательной технологии молодому поколению. На уроках помимо профессорско-преподавательского состава, докторантов, диссертантов, молодых преподавателей университета присутствовали представители других высших учебных заведений, организаций и компаний.