UNEC-də “Ortaq Gələcək: Sosial-iqtisadi innovasiyalar” mövzusunda Beynəlxalq Türk Dünyası İqtisad konfransı öz işinə başlayıb
16 MAY 2025 | VIEWS:
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) Türk Dünyası İqtisad Fakültəsinin təşkilatçılığı ilə “Ortaq Gələcək: Sosial-iqtisadi innovasiyalar” mövzusunda Beynəlxalq Türk Dünyası İqtisad konfransı öz işinə başlayıb.
Tədbirin açılış mərasimində UNEC-in prorektoru dosent Gəray Musayev, Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Bürol Akgün, Böyük Millət Məclisinin millət vəkili İlyas Topsakal, Türk Dünyası Araşdırmalar Vəqfinin (TDAV) sədri Közhan Yazgan və Özbəkistan Üçrəng RANCH Texnologiya Universitetinin rektoru Curatbek Atacanov çıxış ediblər.
UNEC-in prorektoru dosent Gəray Musayev konfransın məqsədinin Türk Dünyası ölkələrinin sosial-iqtisadi inkişafında qarşılıqlı əməkdaşlığı artırmaq, yeni iqtisadi yanaşmaları və sosial innovasiyaları müzakirə etmək, eləcə də ölkələr arasında təcrübə mübadiləsini gücləndirmək olduğunu qeyd edərək, konfransın işinə uğurlar arzulayb.
Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı səfiri Bürol Akgün Türk Dünyasının tarixindən söz açaraq, türkdilli ölkələr arasında əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, konfransın Türk dünyası ölkələrinin elm, təhsil, iqtisadiyyat, texnologiyalar sahəsində yeni fikir və layihələrin müzakirəsi, eləcə də gələcək strategiyaların müəyyənləşdirilməsi baxımından mühüm platforma olduğunu diqqətə çatdırıb.
Türk Dünyası Araşdırmaları Vəqfinin rəhbəri Közhan Yazğan 33 il əvvəl fəaliyyətə başlayan TUDİFAK-ın Azərbaycanla Türk dünyası dövlətləri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində strateji əhəmiyyət daşıdığını diqqətə çatdırıb. O, fakültənin hər zaman Türk dövlətləri alimlərini, iş adamlarını bir araya gətirərək mühüm elmi tədbirlərə ev sahibliyi etdiyini, bilik və təcrübə mübadiləsində önəmli rol oynadığını qeyd edib.
Böyük Millət Məclisinin millət vəkili İlyas Topsakal çıxışında Türk Dünyası dövlətlərinin sovetlər birliyinin dağılmasından sonra dünya sisteminə inteqrasiyasından söz açıb. O, ilkin mərhələdə iqtisadi sahədə qurulan əlaqələrin zamanla sosial, mədəniyyət, elm, təhsil və digər sahələri də əhatə edərək, daha dərinləşdirildiyini bildirib. Millət vəkili bu əlaqələrin inkişafının Türk Dünyası ölkələrinin birgə gələcəyini daha da möhkəmləndirdiyini qeyd edib.
Özbəkistanın Üçrəng RANCH Texnologiya Universitetinin rektoru Curatbek Atacanov isə çıxışında ölkələrin iqtisadi inkişafının dövlətin möhkəmləndirilməsindəki rolundan danışıb. O, Özbəkistanda həyata keçirilən iqtisadi strategiyanın elm, təhsil, sosial və mədəni sahələrə olan müsbət təsirlərinə toxunaraq, bu inkişafın ölkənin beynəlxalq arenada mövqeyini möhkəmləndirdiyini, Türk Dünyası ölkələri arasında daha sıx əməkdaşlıq və qarşılıqlı faydalı layihələrə yol açdığını vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra konfrans “Türk Dünyasında dayanıqlı və yaşıl iqtisadiyyatın yeni dövrü”, “İnformasiyanın idarəedilməsi və süni intellekt”, “Gənclər və iqtisadi inkişaf: yeni nəsil sahibkarliq və startaplar” mövzularında panel iclaslarla davam edib.
İki gün davam edəcək konfransda müxtəlif ölkələri təmsil edən alimlər, tədqiqatçılar, biznes nümayəndələri bilik və təcrübə mübadiləsi aparacaqlar.

В UNEC начала свою работу Международная экономическая конференция тюркского мира на тему «Общее будущее: социально-экономические инновации»
16 МАЯ 2025 | VIEWS:
При организационной поддержке факультета Экономики тюркского мира Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) начала свою работу Международная экономическая конференция тюркского мира на тему «Общее будущее: социально-экономические инновации».
На церемонии открытия мероприятия выступили проректор UNEC, доцент Герай Мусаев, посол Турецкой Республики в Азербайджане Бюрол Акгюн, депутат Великого Национального Собрания Ильяс Топсакал, председатель Фонда исследований тюркского мира (TDAV) Кожан Язган и ректор Ургенчского технологического университета Ранч Узбекистана Куратбек Атаджанов.
Проректор UNEC, доцент Герай Мусаев отметив, что целью конференции является расширение взаимного сотрудничества в социально-экономическом развитии стран тюркского мира, обсуждение новых экономических подходов и социальных инноваций, а также укрепление обмена опытом между странами, пожелал конференции успехов.
Посол Турецкой Республики в Азербайджане Бурол Акгюн рассказав об истории тюркского мира, подчеркнул важность дальнейшего укрепления сотрудничества между тюркоязычными странами. Он отметил, что конференция является важной платформой для стран тюркского мира в обсуждении новых идей и проектов в области науки, образования, экономики и технологий, а также для определения будущих стратегий.
Руководитель Фонда исследований тюркского мира Кёзхан Язган довел до внимания, что TUDİFAK, начавший свою деятельность 33 года назад, имеет стратегическое значение в расширении сотрудничества между Азербайджаном и государствами тюркского мира. Он отметил, что факультет всегда был местом проведения важных научных мероприятий, объединяющих ученых и бизнесменов из тюркских стран, и играл важную роль в обмене знаниями и опытом.
Депутат Великого Национального Собрания Ильяс Топсакал в своем выступлении рассказал об интеграции государств тюркского мира в мировую систему после распада Советского Союза. Он отметил, что сложившиеся на начальном этапе связи в экономической сфере со временем углублялись, охватывая социальную, культурную, научную, образовательную и другие сферы. Депутат отметил, что развитие этих отношений еще больше укрепляет совместное будущее стран тюркского мира.
В своем выступлении ректор Ургенчского технологического университета Ранч Узбекистана Журатбек Атаджанов рассказал о роли экономического развития стран в укреплении государства. Он коснулся положительного воздействия реализуемой в Узбекистане экономической стратегии на научную, образовательную, социальную и культурную сферы, подчеркнув, что это развитие укрепило позиции страны на международной арене и проложило путь к более тесному сотрудничеству и взаимовыгодным проектам между странами тюркского мира.
После выступлений конференция продолжилась панельными сессиями на темы «Новая эра устойчивой и зеленой экономики в тюркском мире», «Управление информацией и искусственный интеллект» и «Молодежь и экономическое развитие: новое поколение предпринимательства и стартапов».
На двухдневной конференции ученые, исследователи, представители бизнеса из разных стран обменяются знаниями и опытом.