UNEC-də Qarabağın azad edilməsinin Türk Dünyasına iqtisadi təsiri müzakirə olunub
“Qarabağın azad edilməsinin Türk Dünyasına iqtisadi təsiri” mövzusuna həsr olunan tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov, İqtisadiyyat nazirinin müavini Sevinc Həsənova, millət vəkili Ramil Həsən, Türkiyənin Sakarya Universiteti Erməni Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri Prof. Dr. Haluk Selvi və UNEC Türk Dünyası İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri dos.Oqtay Quliyev çıxış ediblər.
Tədbirin açılışında rektor Ədalət Muradov Ağdamın işğaldan azad edilməsi münasibətilə hər kəsi təbrik edərək, bu möhtəşəm qələbənin əldə olunmasına görə Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevə və müzəffər ordumuza dərin minnətdarlığını bildirib.
Mövzu ilə bağlı məlumat verən rektor bildirib ki, bugünkü tədbirdə Qarabağın azad edilməsinin Türk Dünyasına iqtisadi təsirləri, yeni imkanlar və iqtisadi təsirin transmissiya mexanizmi araşdırılacaq, eləcə də bu istiqamətdə iqtisadçıların üzərinə düşən vəzifələr müəyyən olunacaqdır.
Millət vəkili Ramil Həsən işğaldan azad olunan ərazilərin iqtisadi inkişaf imkanlarından danışıb. Qarabağın işğaldan azad edilməsinin və Naxçıvan dəhlizinin açılmasının bu istiqamətdə mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Millət vəkili bölgədə iqtisadi və siyasi sabitliyin bərqərar olmasının Türk dünyası dövlətləri ilə əməkdaşlıqda böyük imkanlar yaradacağını bildirib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Sevinc Həsənova Türk şurasına üzv dövlətlərin ticarət əlaqələrindən danışıb. Bildirib ki, Azərbaycanın son 16 ildə həmin ölkələrə yatırdığı investisiyanın məbləği 13 milyard ABŞ dolları, həmin ölkələrin ölkəmizə yatırdığı imvestisiyanın həcmi isə 18 milyarddan çox olmuşdur. Nazir müavini cari ilin 9 ayında Türk şurasına üzv dövlətlər ilə Azərbaycanın Ticarət dövriyyəsinin həcminin ümumi xarici ticarət dövriyyəsində 18.5 faiz təşkil edərək 3,4 milyard dollar olduğunu deyib. Qarabağın azad edilməsinin iqtisadi inkişaf baxımından bu istiqamətdə böyük əhəmiyyət kəsb edəcəyini diqqətə çatdırıb.
Sakarya Universiteti Erməni Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri Prof. Dr. Haluk Selvi Qarabağdan əhalisinin həmin ərazilərdə məskunlaşdırılması və əhalinin iqtisadi inkişafda rolundan danışıb. Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad edilməsinin region ölkələrin iqtisadi əlaqələrini və inkişafını sürətləndirəcəyini bildirib. Professor Qafqaz ölkələrinin bir-biri ilə quracaqları əlaqə və inteqrasiya ilə böyük iqtisadi qazanclar əldə edə biləcəklərini vurğulayıb.
Tədbirdə UNEC Türk Dünyası İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri dos.Oqtay Quliyev Qarabağın azad edilməsinin Türk Dünyasına iqtisadi təsirləri barədə təqdimatla çıxış edib. Məruzəçi ticarət dövriyyəsində yaranacaq fürsətləri, Azərbaycanın bu istiqamətdə idxal və ixrac potensialını açıqlayıb. Qarabağın Türk dövlətləri ilə mədəni, iqtisadi, elmi inteqrasiyasından danışıb.
Sonda rektor  bir sıra məqamlara diqqət çəkib. Naxçıvan dəhlizinin açılmasının Türk dünyasının nəqliyyat kommunikasiya imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə artırdığını, digər tranzit kanallardan asılılığı azaldaraq, tranzit potensialını artırmış olduğunu bildirib. Rektor Türk dünyası ilə əməkdaşlıqda iqtisadi səmərəliliyin əsas amil kimi götürülməsinin vacibliyini qeyd edib.
Müzakirələrdən sonra mövzu ilə bağlı suallar cavablandırılıb.
Xatırladaq ki, Qarabağ müzakirələri çərçivəsində UNEC-in tədqiqat mərkəzlərinin təşkilatçılığı ilə ölkənin və Türkiyənin aparıcı iqtisadçıları, İqtisadiyyat Nazirliyinin rəsmiləri, millət vəkillərinin iştirakı ilə silsilə tədbirlər keçirilib. Həftə ərzində keçirilən müzakirələrdə  Vətən müharibəsinin əhalinin  həyat məmnuniyyətinə gözlənilən təsirləri, Ermənistan işğalının Azərbaycana vurduğu zərər, onun metodologiya və ilkin qiymətləndirməsi, Qarabağın  gələcək iqtisadiyyatı ilə bağlı araşdırmaların nəticələri açıqlanıb, təqdimatlar nümayiş olunub.

В UNEC обсуждался вопрос экономического влияния освобождения Карабаха на Тюркский мир
В мероприятии, посвященном теме «Экономическое влияние освобождения Карабаха на Тюркский мир», выступили ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов, заместитель министра экономики Севиндж Гасанова, депутат Рамиль Гасан, руководитель Центра арменоведческих исследований Турецкого университета Сакарья проф. Др. Халук Селви и руководитель Центра экономических исследований Тюркского мира  UNEC доц. Октай Гулиев.
На открытии мероприятия ректор Адалат Мурадов поздравив всех с освобождением Агдама, за достижение блестящей победы выразил глубокую благодарность Президенту Азербайджана, Верховному главнокомандующему Ильхаму Алиеву и  нашей победоносной армии.
Представив информацию по этому поводу, ректор отметил, что на сегодняшнем мероприятии будут обсуждаться вопросы экономического влияния освобождения Карабаха на Тюркский мир, новые возможности и механизм трансмиссии экономического влияния, а также определены задачи экономистов в этом направлении.
Депутат Рамиль Гасан затронул вопрос о возможностях экономического развития освобожденных от оккупации территорий. Он подчеркнул важное значение в этом направлении освобождения Карабаха от оккупации и открытие Нахичеванского коридора. Депутат отметил, что установление экономической и политической стабильности в регионе создаст большие возможности для сотрудничества  со странами Тюркского мира.
Заместитель министра экономики Севиндж Гасанова рассказала о торговых отношениях государств-членов Тюркского совета.  Она отметила, что за последние 16 лет инвестиционный вклад Азербайджана в эти страны составил 13 миллиардов долларов США, а размер инвестиционного вклада этих стран в нашу страну свыше 18 миллиардов.  Заместитель министра отметила, что в течение 9 месяцев текущего года на объем торгового оборота между государствами-членами Тюркского совета и Азербайджана в общем объеме внешнеторгового оборота пришлось 18.5 процентов, что составило  3,4 миллиардов долларов.  Было подчеркнуто, что освобождение Карабаха с точки развития экономики имеет большое значение в этом направлении.
Руководитель Центра арменоведческих исследований университета Сакарья проф. Др. Халук Селви рассказал о заселении населения Карабаха на этой территории и о роли населения в экономическом развитии. Он отметил, что освобождение азербайджанских земель от оккупации ускорит экономические связи и развитие региональных стран. Профессор подчеркнул, что страны Кавказа могут добиться больших экономических успехов путем взаимоотношений и интеграции.
На мероприятии выступил руководитель Центра экономических исследований Тюркского мира UNEC  доц. Октай Гулиев с презентацией по поводу экономического влияния освобождения Карабаха на Тюркский мир. Докладчик раскрыл возможности в торговом обороте, экспортно-импортный потенциал Азербайджана в этом направлении. Он рассказал о культурной, экономической, научной интеграции Карабаха с Тюркскими государствами.
В конце ректор обратил внимание на некоторые моменты. Он отметил, что открытие Нахичеванского коридора значительно повысит возможности транспортной коммуникации Тюркского мира, уменьшит зависимость от других транзитных каналов, повысит транзитный потенциал. Ректор отметил важность использования экономической эффективности как главного фактора в сотрудничестве с Тюркским миром.
После обсуждений были даны ответы на вопросы по обсуждаемой теме.
Следует отметить, что в рамках обсуждений о Карабахе при организационной поддержке исследовательских центров UNEC был проведен цикл мероприятий с участием ведущих экономистов, официальных лиц Министерства экономики, депутатов страны и Турции. В обсуждениях, проведенных в течение недели, были рассмотрены вопросы ожидаемых влияний Отечественной войны на удовлетворенность населения жизнью, ущерб, нанесенный армянской оккупацией Азербайджану, его методология и первичная оценка, представлены результаты в связи с будущим развитием экономики Карабаха, продемонстрированы презентации.