UNEC-in “Qeyri-akademik transkript” layihəsi təhsil mütəxəssislərinə təqdim olundu
UNEC-də ölkənin tanınmış təhsil mütəxəssislərinin iştirakı ilə “Qeyri-akademik transkript” layihəsinin müzakirələri keçirilib.
Rektor professor Ədalət Muradov regionda ilk dəfə olaraq, UNEC-də tələbələrin bacarıqlarının qiymətləndirilməsi məqsədilə “Qeyri-akademik transkript” layihəsinə start verildiyini bildirib. UNEC-də yeni standartlar hazırlanan zaman məcburi fənlər qrupuna 3 fənnin – yumşaq və sərt bacarıqlar, karyera planlaması fənlərinin əlavə edildiyini diqqətə çatdıran rektor, bu istiqamətdə “Karyera planlaması” kafedrasının yaradıldığını qeyd edib. Rektor qeyri-akademik transkriptin təhsil ekspertləri ilə metodoloji müzakirəsindən sonra iş dünyasının təmsilçiləri ilə görüşün keçiriləcəyini deyib: “Qeyri-akademik transkriptdə iş dünyasının müəyyən etdiyi meyarlar əsasında qiymətləndirmələr aparılacaq. Məzunların işə qəbulu zamanı müsahibə mərhələsinə ehtiyac qalmayacaq. Düşünürəm ki, iş dünyasında qeyri-akademik transkript akademik transkriptdən daha üstün tutulacaq. Sürətlə dəyişən dünyada dəyişməyən bacarıqlara fokuslanmaq daha önəmlidir”.
Professor Ədalət Muradov yumşaq bacarıqların qiymətləndirilməsi xidmətinin gələcəkdə kənar şəxslər üçün də göstəriləcəyinin nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Sonra Karyera planlaması kafedrasının müəllimi Asəf Zeynalov qeyri-akademik transkriptin mahiyyəti, qiymətləndirmə meyarları barədə təqdimatla çıxış edib.
Məruzəçi tərəfindən təhsil mütəxəssislərinin sualları cavablandırıldıqdan sonra tədbir müzakirələrlə davam edib. Layihənin vacibliyindən danışan təhsil mütəxəssisləri yumşaq bacarıqların formalaşdırılmasının əhəmiyyətinə diqqət çəkiblər. Bu bacarıqların bütün sahələrdə tətbiqinin  zəruriliyi vurğulayaraq, qeyri-akademik transkript layihəsinin tətbiqini yüksək qiymətləndiriblər. Layihə ilə bağlı önəmli məqamları qeyd edən mütəxəssislər, təkliflər səsləndiriblər.

The “Non-academic transcript” project is discussed at UNEC
Discussions of the “Non-academic Transcript” project have been held at UNEC with the participation of well-known education experts of the country.
The rector Professor Adalat Muradov said that for the first time in the region, the “Non-academic transcript” project has been launched in order to assess students’ skills at UNEC. The rector pointed out that 3 subjects – soft and hard skills, and career planning subjects were added to the group of compulsory subjects when new standards were prepared at UNEC and noted that the “Career Planning” department was created in this direction. The rector said that after the methodological discussion of the non-academic transcript with educational experts, a meeting will be held with the representatives of the business world: “The non-academic transcript will be evaluated based on the criteria determined by the business world. There will be no need for an interview stage during the recruitment of graduates. I think a non-academic transcript will be preferred over an academic transcript in the business world. In a fast-changing world, it’s more important to focus on skills that don’t change.”
Professor Adalat Muradov emphasized that the soft skills assessment service will be provided to outsiders in the future.
Then Asaf Zeynalov, a teacher in the Career Planning Department, gave a presentation on the essence of the non-academic transcript and evaluation criteria.
After the speaker answered the questions of education specialists, the event continued with discussions. Speaking about the importance of the project, education experts drew attention to the importance of soft skills formation. Emphasizing the need to apply these skills in all areas, they appreciated the application of the non-academic transcript project. Experts noted the important points related to the project and voiced suggestions.