UNEC-in “Qeyri-akademik transkript” layihəsi təhsil mütəxəssislərinə təqdim olundu
UNEC-də ölkənin tanınmış təhsil mütəxəssislərinin iştirakı ilə “Qeyri-akademik transkript” layihəsinin müzakirələri keçirilib.
Rektor professor Ədalət Muradov regionda ilk dəfə olaraq, UNEC-də tələbələrin bacarıqlarının qiymətləndirilməsi məqsədilə “Qeyri-akademik transkript” layihəsinə start verildiyini bildirib. UNEC-də yeni standartlar hazırlanan zaman məcburi fənlər qrupuna 3 fənnin – yumşaq və sərt bacarıqlar, karyera planlaması fənlərinin əlavə edildiyini diqqətə çatdıran rektor, bu istiqamətdə “Karyera planlaması” kafedrasının yaradıldığını qeyd edib. Rektor qeyri-akademik transkriptin təhsil ekspertləri ilə metodoloji müzakirəsindən sonra iş dünyasının təmsilçiləri ilə görüşün keçiriləcəyini deyib: “Qeyri-akademik transkriptdə iş dünyasının müəyyən etdiyi meyarlar əsasında qiymətləndirmələr aparılacaq. Məzunların işə qəbulu zamanı müsahibə mərhələsinə ehtiyac qalmayacaq. Düşünürəm ki, iş dünyasında qeyri-akademik transkript akademik transkriptdən daha üstün tutulacaq. Sürətlə dəyişən dünyada dəyişməyən bacarıqlara fokuslanmaq daha önəmlidir”.
Professor Ədalət Muradov yumşaq bacarıqların qiymətləndirilməsi xidmətinin gələcəkdə kənar şəxslər üçün də göstəriləcəyinin nəzərdə tutulduğunu vurğulayıb.
Sonra Karyera planlaması kafedrasının müəllimi Asəf Zeynalov qeyri-akademik transkriptin mahiyyəti, qiymətləndirmə meyarları barədə təqdimatla çıxış edib.
Məruzəçi tərəfindən təhsil mütəxəssislərinin sualları cavablandırıldıqdan sonra tədbir müzakirələrlə davam edib. Layihənin vacibliyindən danışan təhsil mütəxəssisləri yumşaq bacarıqların formalaşdırılmasının əhəmiyyətinə diqqət çəkiblər. Bu bacarıqların bütün sahələrdə tətbiqinin  zəruriliyi vurğulayaraq, qeyri-akademik transkript layihəsinin tətbiqini yüksək qiymətləndiriblər. Layihə ilə bağlı önəmli məqamları qeyd edən mütəxəssislər, təkliflər səsləndiriblər.

Проект «Неакадемический транскрипт», подготовленный UNEC, представлен специалистам по образованию
Проект «Неакадемический транскрипт», подготовленный UNEC, представлен  известным в стране специалистам по образованию.
Ректор профессор Адалат Мурадов отметил, что впервые в регионе в UNEC с целью оценки навыков студентов дан старт проекту «Неакадемический транскрипт». Доведя до внимания, что во время разработки в UNEC новых стандартов в группу обязательных дисциплин были дополнены 3 дисциплины – мягкие и жесткие навыки, планирование карьеры, ректор отметил, что в этом направлении была создана кафедра «Планирование карьеры». Ректор отметил, что после методологического обсуждения с специалистами по образованию неакадемического транскрипта состоялась встреча с представителями делового мира: «В неакадемическом транскрипте будет проведена оценка на основе критерий, определенных представителями делового мира. При приеме на работу выпускников не потребуется необходимость в собеседовании. Думаю, что неакадемический транскрипт в деловом мире будет более предпочтительным, чем академический. В стремительно меняющемся мире важнее всего фокусироваться на  не меняющиеся способности».
Профессор Адалат Мурадов подчеркнул, что оценка мягких навыков в будущем будет показана и посторонним лицам.
Затем преподаватель кафедры Планирования карьеры Асаф Зейналов выступил с презентацией о сущности, критериях оценки неакадемического транскрипта.
После озвучивания докладчиками ответов на вопросы специалистов по образованию мероприятие продолжило свою работу дискуссиями. Говоря о важности проекта, специалисты по образованию обратили внимание на формирование мягких навыков. Подчеркнув необходимость применения этих навыков во всех сферах, они высоко оценили применение проекта неакадемического транскрипта. Специалисыты отметили важные моменты, связанные с  проектом, и внесли полезные предложения.