UNEC-də 2017-ci ilin ilk rübünün sosial-iqtisadi yekunları müzakirə edilib
UNEC nəzdində İqtisadi Araşdırmalar Elmi-Tədqiqat İnstitutunda (İAETİ) Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə 2017-ci ilin birinci rübünün yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan Nazirlər Kabinetinin iclasına dair, eyni zamanda qeyri-neft ixracatçılarının respublika müşavirəsindən irəli gələn məsələlərlə bağlı elmi seminar keçirilib. Müzakirələrə institutun alimləri, UNEC-in professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı da qatılıb.
Əvvəlcə İAETİ böyük elmi işçisi, iqtisad üzrə fəsləfə doktoru Fərhad Mikayılov birinci rüb ərzində ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına dair təqdimatla çıxış edib. Bildirib ki, bu ilin ilk rübündə ixracın həcmi 50 faiz yüksəlib, qeyri-neft ixracınında 10 faizlik artım qeydə alınıb. İdxalda 17 faiz azalma olub.
Məsələyə münasibət bildirən İAETİ-nin direktoru, professor Yədulla Həsənli deyib ki, qeyd edilən statistik göstəricilər bu dövr ərzində ölkədə qeyri-neft sektorunun inkişafı sayəsində ixracı əvəz edəcək məhsulun həcminin artımına və dünya bazarına çıxış imkanları genişlənməsinə səbəb olub.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin sədrliyi ilə qeyri-neft ixracatçılarının respublika müşavirəsinə də diqqət çəkən İAETİ-nin direktoru bildirib ki, ölkədə qeyri-neft ixracının stimullaşdırılması və xarici ticarət üzrə kadr hazırlığının təkmilləşdirilməsi məqsədi ilə UNEC-də Tədbirlər Planının hazırlanmasına başlanınlıb. Sənəd qeyri-neft məhsullarının ixracı istiqamətində fəaliyyətləri özündə cəmləşdirəcək mərkəzin yaradılmasını, beynəlxalq bazarların araşdırılması işinin təşkili, universitetdə ixracyönümlü tədris planlarına yer ayrılması, ixracatçılara metodiki dəstəyinin göstərilməsi, Magistratura Mərkəzində, UNEC Biznes Məktəbində, Beynəlxalq Magistratura və Doktorantura Mərkəzində mütəxəssislərin hazırlanması, yeni ixtisasların yaradılmasını ehtiva edir.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı qeyd olunan dövrdə əldə olunan uğurlardan, xüsusən qeyri-neft sektorunun inkişafı, ixrac potensialının artırılmasına yönələn tədbirlərdən və qarşıda duran vəzifələrdən danışıb. Bildirib ki, 2017-ci ilin ilk rübündə iqtisadiyyatın bir sıra sahələrində geriləmə aradan qaldırılaraq, artıma nail olunub. Onun sözlərinə görə, dövlət başçısının rəhbərliyi altında həyata keçirilən uğurlu sosial-iqtisadi siyasət sayəsində bu artım növbəti dövrlər üzrə də davam edəcək. V.Qasımlı “Azərbaycan Respublikasının Milli İqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsi”nin ölkə iqtisadiyyatı üçün əhəmiyyətini də şərh edib.
Sonda ölkədə qeyri-neft ixracının təşviq edilməsi, ixracatçı şirkətlərə dəstək məqsədi ilə xarici bazarların araşdırılması üçün İAETİ-də genişmiqyaslı elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasına dair müzakirələr aparılıb, tədbir iştirakçılarını maraqlandıran suallar mərüzəçilər tərəfindən cavablandırılıb.

В UNEC обсуждались социально-экономические итоги первого квартала 2017 года
В Научно-исследовательском институте экономических изысканий (НИИЭИ) UNEC состоялся семинар относительно совещания Кабинета министров под председательством Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, посвященного итогам первого квартала 2017 года и предстоящим задачам, в то же время государственного совещания ненефтяных экспортеров. В обсуждениях приняли участие ученые института, профессорско-преподавательский состав UNEC, исполнительный директор Центра анализа и коммуникации экономических реформ Вюсал Гасымлы. Вначале выступил с докладом старший научный сотрудник НИИЭИ, доктор философии по экономике Фархад Микаилов по вопросу социально-экономического развития страны в первом квартале. Он отметил, что в первом квартале текущего года объем экспорта поднялся на 50 процентов, ненефтяного сектора на 10 процентов. В импорте наблюдается уменьшение на 17 процентов. Выразив свое отношение к вопросу, директор НИИЭИ, профессор Ядулла Гасанли отметил, что указанные статистические показатели благодаря ненефтяному сектору в течение этого периода заменяя экспорт в стране, способствовали росту объема продукции и расширению возможностей выхода на мировой рынок.
Директор НИИЭИ обратив внимание на республиканское совещание ненефтяных экспортеров, состоявшееся под председательством Президента Азербайджана Ильхама Алиева, отметил, что в целях стимулирования в стране ненефтяного экспорта и совершенствования подготовки кадров во внешнеторговой сфере в UNEC приступили к разработке Плана мероприятий. Документ, охватывая деятельность в направлении экспорта ненефтяной продукции, включает создание центра, организацию работ по исследованию международных рынков, разработку в университете учебных планов экспортной направленности, оказание методической поддержки экспортерам, подготовку специалистов в Центре магистратуры, в Школе бизнеса UNEC, Международном центре магистратуры и докторантуры, создание новых специальностей. Исполнительный директор Центра анализа и коммуникации экономических реформ Вюсал Гасымлы рассказал о достигнутых успехах в указанный период, мероприятиях, направленных на развитие специального ненефтяного сектора, роста экспортного потенциала. Он отметил, что в первом квартале 2017 года предотвращены отставания в некоторых сферах экономики, наблюдается подъем. По его словам, благодаря успешно осуществляемой социально-экономической политике главы государства этот рост на следующем этапе будет продолжаться. В.Гасымлы прокомментировал значение «Стратегической дорожной карты относительно национально-экономических перспектив Азербайджанской Республики» для экономики страны. В завершении состоялись обсуждения по вопросам развития ненефтяного экспорта, в целях оказания поддержки компаниям-экспортерам для исследования внешних рынков проведение в НИИЭИ широкомасштабных исследований. Докладчиками были освещены интересующие участников вопросы.