UNEC-də qış imtahan sessiyasına hazırlıq
UNEC-in rektorunun sədrliyi ilə keçirilən toplantıda aidiyyatı struktur bölmələrin rəhbərləri və UNEC İctimai Nəzarət Şurasının sədri, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İB-nin rəhbəri Etibar Əliyev iştirak edib.
Rektor, professor Ədalət Muradov tələbə biliyinin qiymətləndirilməsində obyektivliyin təmin olunması, şəffaflığın qorunması, imtahan prosesində ictimaiyyətin və vətəndaş cəmiyyətinin nümayəndələrinin iştirakının vacibliyinə diqqət çəkərək, bu il də ötən illərdə olduğu kimi qış imtahan sessiyasına nəzarətin UNEC İctimai Nəzarət Şurasına həvalə edildiyini bildirib.
Şura üzvləri təhsil sahəsində fəaliyyət göstərən hər hansı QHT-nin iqtisadyönümlü ixtisas fənləri üzrə yazılı keçirilən imtahanlar ilə əlaqədar anonim sorğu keçirilməsini təşkil edəcəklər. Sessiya dövründə UNEC-in rəhbərliyinin iştirakı olmadan Şura üzvləri “Açıq qapı”lar keçirərək, tələbə və valideynlərin müraciətlərini dinləyəcəklər. Eyni zamanda, sessiyanın yekunlarına dair müzakirələri də onlar aparacaqlar.
Bundan başqa, bütün fakültələrdə dekanların sədrliyi ilə imtahan komissiyası yaradılacaq. Komissiya sessiya müddətində yaranan problemlərin həlli istiqamətində müvafiq qərarlar qəbul edəcək, əsaslı apellyasiya ərizələri ilə əlaqədar tabeli kafedralarda yol verilən nöqsanların aradan qaldırılması sahəsində zəruri tədbirlər görəcək. Tələbələrin sorğuları operativ olaraq “UNEC imtahan” Facebook səhifəsi ilə də cavablandırılacaq.
Sessiya dövründə tələbə və valideynlərin imtahanların gedişi ilə bağlı suallarını rektora da ünvanlamaq imkanları olacaq. Belə ki, UNEC-in rektoru yanvarın 12-də Radio UNEC-in canlı efirində qonaq olacaq.
Sessiya dövründə 146-1-3 “Qaynar xətt” xidməti ilə yanaşı, bütün tədris binalarında imtahan qərargahları da fəaliyyət göstərəcək. Tələbələrin imtahanlara daha rahat hazırlaşması üçün hər tədris binasında internet ilə təchiz edilən xüsusi auditoriyalar ayrılacaq və oxu zallarının iş saatı uzadılacaq.

Подготовка к зимней экзаменационной сессии в UNEC
В заседании, состоявшемся под председательством ректора UNEC, приняли участие руководители соответствующих структурных подразделений, а также председатель Совета общественного контроля UNEC, руководитель ОО Центра образования  «XXI век» Этибар Алиев.
Ректор, профессор Адалат Мурадов, обратив внимание на важность обеспечения объективности в оценке знаний студентов, сохранения прозрачности, участия в процессе экзаменов представителей общественности и гражданского общества отметил, что как и в минувшие годы,  в этом году контроль за проведением зимней экзаменационной сессии будет поручено Совету общественного контроля
Члены совета организуют проведение анонимного опроса в связи с письменными экзаменами по дисциплинам экономического профиля любой НПО, оказывающей деятельность в сфере образования.  В период сессии члены совета без участия руководства UNEC будут проводить «Дни открытых дверей», выслушивать обращения студентов и родителей. В то же время они будут обсуждать итоги сессии.
Кроме того, на всех факультетах под председательством деканов будет создана экзаменационная комиссия.  Комиссия будет принимать соответствующие решения по устранению проблем, возникших во время сессии, в связи заявлениями об апелляции на кафедрах, которые находятся в подчинении, проведет необходимые меры в устранении допущенных ошибок. Также опросы студентов будут освещены оперативно на странице Фейсбука «Экзамен UNEC».
В период сессии студенты и родители будут иметь возможность обратиться к ректору с вопросом по ходу экзаменов. Так, 12 января ректор UNEC будет гостем в прямом эфире Radio UNEC
В период сессии во всех учебных корпусах будет действовать «Горячая линия» 146-1-3.  Для того чтобы студенты могли спокойно готовиться к экзаменам, в каждом учебном корпусе будут выделены специальные аудитории, оснащенные компьютерами с доступом в Интернет, и будет продлено время работы читальных залов.