Tədbirdə çıxış edən Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq Təhlükəsizlik İdarəsinin rəisi Yalçın Rəfiyev Qoşulmama Hərəkatı barədə tələbələrə məlumat verib. Sülhün, təhlükəsizliyin, beynəlxalq hüququn və ədalətin gücləndirilməsinə töhfə vermək məqsədilə Azərbaycan 2011-ci ildə Qoşulmama Hərəkatı ailəsinə qoşulduğunu bildirib. Qısa müddət ərzində ölkəmizin Qoşulmama Hərəkatının üzvləri arasında böyük etimad və hörmət qazandığını, Azərbaycanın 2019-2022-ci illər üçün Qoşulmama Hərəkatının sədri seçildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsi katibliyinin rəhbəri Ceyran Cəfərova və Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Şəbəkəsinin sədri Orduxan Qəhrəmanzadə Hərəkatın Gənclər Şəbəkəsinin yaradılmasının məqsədi və fəaliyyəti barədə danışıblar. Bildiriblər ki, əsas məqsəd Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərindən olan gənclərin davamlı tərəqqisinə nail olmaq, onların qarşılaşdıqları problemlərin aradan qaldırılması üçün vətəndaşı olduqları ölkələrin birgə və adekvat səyləri barədə fikir mübadiləsinə şəraitin yaradılmasıdır. Çıxış edənlər gələcək layihələr barədə məlumatı da tələbələrlə bölüşüblər, gəncləri bu istiqamətdə fəal olmağa dəvət ediblər.
UNEC-in prorektoru dosent Şaiq Əsgərov Qoşulmama Hərəkatının 44 günlük Vətən müharibəsində ölkəmizə göstərdiyi dəstəkdən söz açıb. Prorektor tələbələrin Hərəkatın Gənclər Şəbəkəsində fəallığını artırmaq məqsədilə UNEC-də həmin Şəbəkənin universitet üzrə nümayəndəliyinin yaradılmasını təklif edib.

В UNEC прошла информационная сессия Молодежной сети Движения неприсоединения
Выступивший на мероприятии начальник Управления международной безопасности Министерства иностранных дел Ялчын Рафиев дал студентам информацию о Движении неприсоединения. Он отметил, что с целью укрепления мира, безопасности, международного права и справедливости Азербайджан в 2011 году присоединился к семье Движения неприсоединения. По его словам, за короткое время наша страна завоевала большое доверие и уважение среди членов Движения неприсоединения. Он довел до внимания, что в 2019-2022 годах Азербайджан был избран председателем Движения неприсоединения.
Затем руководитель секретариата Молодежной сети Движения неприсоединения Джейран Джафарова и председатель Молодежной сети Движения неприсоединения Ордухан Кахраманзаде рассказали о цели и деятельности Молодежной сети Движения. Было отмечено, что основная цель заключается в том, чтобы добиться устойчивого развития молодежи государств-членов Движения неприсоединения, создать условия для обмена мнениями по поводу  совместных и адекватных усилий по преодолению стоящих перед ними проблем для стран, гражданами которой они являются. Выступившие поделились информацией о будущих проектах, призвали молодежь проявить активность в этом направлении.
Проректор UNEC доцент Шаиг Аскеров затронул вопрос об оказанной нашей стране поддержке Движением неприсоединения во время 44-дневной Отечественной войны. Проректор предложил с целью повышения активности студентов в Молодежной сети Движения создать в UNEC представительства  Молодежной сети по университету.