UNEC-də rəqəmsal iqtisadiyyatın müasir çağırışlarına həsr olunan III beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib
16 NOYABR 2023 | VIEWS:
UNEC-də “Rəqəmsal iqtisadiyyat: Müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda III Beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfransda iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov, ETN-nin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev, Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) icraçı direktoru Fariz Cəfərov, ETN-nin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov, rektor prof. Ədalət Muradov, millət vəkilləri, ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə iştirakçılar Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək, ümummilli liderin əziz xatirəsinə ehtiramlarını ifadə ediblər.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov konfrans iştirakçılarını salamlayaraq, ənənəvi olaraq, hər il keçirilən konfransda rəqəmsal iqtisadiyyat, eləcə də ali təhsilin rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı aktual mövzuların müzakirə olunduğunu bildirib. Ali təhsilin rəqəmsallaşmasının zəruriliyini və qaçılmazlığını diqqətə çatdıran rektor, UNEC-in rəqəmsal universitetə çevrildiyini diqqətə çatdırıb. Ötən tədris ilindən fənlərin 21-ci əsrin bacarıqlarına əsaslanan, yəni adaptiv, çevrilmiş təhsil metodları ilə aparıldığını, bu istiqamətdə yeniliklərin tətbiqinin davam etdirildiyini deyib.
Rektor ali təhsilin rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı açıq müzakirələrin aparılmamasının cəmiyyətdə yanlış fikirlərin yaranmasına şərait yaratdığını bildirib və təhsil məsələlərinin maraqlı tərəflərlə müzakirə olunmasının vacibliyini vurğulayıb. Ə.Muradov yeni ali təhsil modelini rəqəmsal bacarıqlara, adaptiv və çevrilmiş təhsil metoduna, 21-ci əsrin bacarıqlarına və layihə əsaslı təhsilə keçiddə gördüyünü söyləyib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli rəqəmsal iqtisadiyyata keçid istiqamətində qarşıda duran vəzifələrdən və əldə olunacaq müsbət nəticələrdən danışıb. Ölkədə dayanıqlı inkişafı təmin etmək məqsədilə Azərbaycanın yeni nəsil iqtisadiyyatı strategiyasının hazırlandığını deyən nazir müavini, bu strategiyanın biznes transformasiyasının gücləndirilməsinə, 4Sim texnologiyalarının geniş tətbiqini nəzərdə tutan model müəssisələrin və texnomərkəzlərin yaranmasına geniş zəmin yaradacağını deyib. O, konfransın ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyat mühitinin formalaşdırılmasına mühüm töhfələr verəcəyindən əminliyini ifadə edib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsindəki qlobal tendensiyalardan, bu istiqamətdə dövlət qurumlarının üzərinə düşən vəzifələrdən, eləcə də ali təhsil müəssisələrində yaradılan innovasiya mərkəzlərinin fəaliyyətindən söz açıb. Bildirib ki, agentliyin dəstəyilə 2023-2024-cü illər üzrə UNEC-in  tələbə və məzunları tərəfindən ekosistemə töhfə verən 20-dən çox startap yaradılmışdır. Hazırda UNEC ən aktiv innovasiya fəaliyyətinə sahib universitetdir.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov konfransda rəqəmsallaşmanın iqtisadi proseslərə müsbət təsirindən, idarəetmə, xidmətlərin göstərilməsi və gündəlik həyatda müasir texnologiyaların tətbiqi trendlərindən danışıb. Eyni zamanda dördüncü sənaye inqilabı texnologiyalarının insanların təhsil alma və öyrənmə davranışlarına, ödəniş formalarına, ümumi məlumat mübadiləsinə, eləcə də dövlət xidmətlərindən istifadəsinə təsirləri barədə fikirlərini bölüşüb.
ETN-nin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev konfransı ölkənin müxtəlif qurumlarını bir yerə toplayaraq,  rəqəmsal iqtisadiyyatda mühüm əhəmiyyətə malik, qlobal çağırışlara cavab verən, eləcə də ölkədənin dövlət siyasətini dəstəkləyən Milli Sammit adlandırıb. Akademik 4-cü sənaye inqilabının gətirdiyi yeniliklərdən, texnoloji çağırışlar kontekstində süni intellektin yaratdığı müsbət və mənfi təsirlərdən danışıb. Rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşması və inkişafı ilə bağlı elmi nəzəri biliklərə əsaslanan kompleks proqramların hazırlanmasının vacibliyini vurğulayıb.
ETN-nin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov süni intellektin rəqəmsal iqtisadiyyata təsirindən, bu istiqamətdə yaranan problemlər və onların həlli yollarından bəhs edib.

В UNEC состоялась III Международная научно-практическая конференция, посвященная современным вызовам цифровой экономики
16 НОЯБРЯ 2023 | VIEWS:
106
В UNEC состоялась III Международная научно-практическая конференция на тему «Цифровая экономика: Современные вызовы и реальные возможности».
В конференции приняли участие заместитель министра экономики Самед Баширли, заместитель министра цифрового развития и транспорта Самир Мамедов, генеральный директор Института информационных технологий МНО академик Расим Алигулиев, исполнительный директор Центра анализа и координации четвертой промышленной революции ( 4SIM) Фариз Джафаров, руководитель Института систем управления МНО директор академик Али Аббасов, ректор проф. Адалат Мурадов, депутаты парламента, представители общественности и другие гости.
Перед мероприятием участники возложили цветы к бюсту Великого вождя Гейдара Алиева и выразили почтение светлой памяти общенационального лидера.
Ректор UNEC профессор Адалат Мурадов поприветствовал участников конференции и сообщил, что традиционно на ежегодной конференции обсуждаются актуальные вопросы, связанные с цифровой экономикой и цифровизацией высшего образования. Подчеркнув необходимость и неизбежность цифровизации высшего образования, ректор отметил, что UNEC стал цифровым университетом. Он рассказал, что с прошлого учебного года дисциплины преподаются с использованием адаптивных, трансформированных образовательных методов, основанных на навыках 21 века, и продолжается применение инноваций в этом направлении.
Ректор отметил, что отсутствие открытых дискуссий по вопросам цифровизации высшего образования создает условия для формирования заблуждений в обществе и подчеркнул важность обсуждения вопросов образования с заинтересованными сторонами. А.Мурадов сообщил, что новую модель высшего образования он видит в переходе к цифровым навыкам, адаптивному и трансформируемому методу обучения, навыкам 21 века и проектному образованию.
Заместитель министра экономики Самед Баширли рассказал о предстоящих задачах и положительных результатах, которых предстоит достичь в направлении перехода к цифровой экономике. Заместитель министра сообщил, что в целях обеспечения устойчивого развития страны готовится стратегия экономики следующего поколения Азербайджана, и отметил, что эта стратегия создаст широкую основу для усиления трансформации бизнеса и создания модельных предприятий и техноцентров, предусматривающих широкое применение технологий 4Sim. Он выразил уверенность, что конференция внесет важный вклад в формирование среды цифровой экономики в стране.
Заместитель министра цифрового развития и транспорта Самир Мамедов рассказал о мировых тенденциях в сфере цифровой экономики, обязанностях государственных учреждений в этом направлении, а также деятельности инновационных центров, созданных в высших учебных заведениях. Он сообщил, что при поддержке агентства в 2023-2024 годах студентами и выпускниками UNEC было создано более 20 стартапов, вносящих вклад в экосистему. В настоящее время UNEC является университетом с наиболее активной инновационной деятельностью.
Исполнительный директор 4SIM Фариз Джафаров рассказал на конференции о положительном влиянии цифровизации на экономические процессы, тенденциях в управлении, предоставлении услуг и применении современных технологий в повседневной жизни. В то же время он поделился своим мнением о влиянии технологий четвертой промышленной революции на получение образования и учебное поведение людей, формы оплаты, общий обмен информацией, а также использование государственных услуг.
Генеральный директор Института информационных технологий МНО академик Расим Алигулиев назвал конференцию Национальным саммитом, который объединяет различные институты страны и имеет большое значение в условиях цифровой экономики, реагируя на глобальные вызовы, а также поддерживает государственную политику страны. Академик рассказал об инновациях, которые принесла 4-я промышленная революция, положительных и отрицательных последствиях искусственного интеллекта в контексте технологических вызовов. Он подчеркнул важность подготовки комплексных программ, основанных на научно-теоретических знаниях, связанных с формированием и развитием цифровой экономики.
Генеральный директор Института систем управления МНО, академик Али Аббасов рассказал о влиянии искусственного интеллекта на цифровую экономику, проблемах, возникающих в этом направлении и путях их решения.