UNEC-də rəqəmsal iqtisadiyyatın müasir çağırışlarına həsr olunan III beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib
16 NOYABR 2023 | VIEWS:
UNEC-də “Rəqəmsal iqtisadiyyat: Müasir çağırışlar və real imkanlar” mövzusunda III Beynəlxalq elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfransda iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli, rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov, ETN-nin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev, Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) icraçı direktoru Fariz Cəfərov, ETN-nin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov, rektor prof. Ədalət Muradov, millət vəkilləri, ictimaiyyət nümayəndələri və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbirdən öncə iştirakçılar Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə gül dəstələri düzərək, ümummilli liderin əziz xatirəsinə ehtiramlarını ifadə ediblər.
UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov konfrans iştirakçılarını salamlayaraq, ənənəvi olaraq, hər il keçirilən konfransda rəqəmsal iqtisadiyyat, eləcə də ali təhsilin rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı aktual mövzuların müzakirə olunduğunu bildirib. Ali təhsilin rəqəmsallaşmasının zəruriliyini və qaçılmazlığını diqqətə çatdıran rektor, UNEC-in rəqəmsal universitetə çevrildiyini diqqətə çatdırıb. Ötən tədris ilindən fənlərin 21-ci əsrin bacarıqlarına əsaslanan, yəni adaptiv, çevrilmiş təhsil metodları ilə aparıldığını, bu istiqamətdə yeniliklərin tətbiqinin davam etdirildiyini deyib.
Rektor ali təhsilin rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı açıq müzakirələrin aparılmamasının cəmiyyətdə yanlış fikirlərin yaranmasına şərait yaratdığını bildirib və təhsil məsələlərinin maraqlı tərəflərlə müzakirə olunmasının vacibliyini vurğulayıb. Ə.Muradov yeni ali təhsil modelini rəqəmsal bacarıqlara, adaptiv və çevrilmiş təhsil metoduna, 21-ci əsrin bacarıqlarına və layihə əsaslı təhsilə keçiddə gördüyünü söyləyib.
İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli rəqəmsal iqtisadiyyata keçid istiqamətində qarşıda duran vəzifələrdən və əldə olunacaq müsbət nəticələrdən danışıb. Ölkədə dayanıqlı inkişafı təmin etmək məqsədilə Azərbaycanın yeni nəsil iqtisadiyyatı strategiyasının hazırlandığını deyən nazir müavini, bu strategiyanın biznes transformasiyasının gücləndirilməsinə, 4Sim texnologiyalarının geniş tətbiqini nəzərdə tutan model müəssisələrin və texnomərkəzlərin yaranmasına geniş zəmin yaradacağını deyib. O, konfransın ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyat mühitinin formalaşdırılmasına mühüm töhfələr verəcəyindən əminliyini ifadə edib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsindəki qlobal tendensiyalardan, bu istiqamətdə dövlət qurumlarının üzərinə düşən vəzifələrdən, eləcə də ali təhsil müəssisələrində yaradılan innovasiya mərkəzlərinin fəaliyyətindən söz açıb. Bildirib ki, agentliyin dəstəyilə 2023-2024-cü illər üzrə UNEC-in  tələbə və məzunları tərəfindən ekosistemə töhfə verən 20-dən çox startap yaradılmışdır. Hazırda UNEC ən aktiv innovasiya fəaliyyətinə sahib universitetdir.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov konfransda rəqəmsallaşmanın iqtisadi proseslərə müsbət təsirindən, idarəetmə, xidmətlərin göstərilməsi və gündəlik həyatda müasir texnologiyaların tətbiqi trendlərindən danışıb. Eyni zamanda dördüncü sənaye inqilabı texnologiyalarının insanların təhsil alma və öyrənmə davranışlarına, ödəniş formalarına, ümumi məlumat mübadiləsinə, eləcə də dövlət xidmətlərindən istifadəsinə təsirləri barədə fikirlərini bölüşüb.
ETN-nin İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun baş direktoru akademik Rasim Əliquliyev konfransı ölkənin müxtəlif qurumlarını bir yerə toplayaraq,  rəqəmsal iqtisadiyyatda mühüm əhəmiyyətə malik, qlobal çağırışlara cavab verən, eləcə də ölkədənin dövlət siyasətini dəstəkləyən Milli Sammit adlandırıb. Akademik 4-cü sənaye inqilabının gətirdiyi yeniliklərdən, texnoloji çağırışlar kontekstində süni intellektin yaratdığı müsbət və mənfi təsirlərdən danışıb. Rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşması və inkişafı ilə bağlı elmi nəzəri biliklərə əsaslanan kompleks proqramların hazırlanmasının vacibliyini vurğulayıb.
ETN-nin İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru akademik Əli Abbasov süni intellektin rəqəmsal iqtisadiyyata təsirindən, bu istiqamətdə yaranan problemlər və onların həlli yollarından bəhs edib.

III international scientific-practical conference dedicated to modern challenges of digital economy is held at UNEC
16 NOVEMBER 2023 | VIEWS:
III International scientific-practical conference on “Digital economy: Modern challenges and real opportunities” has been held at UNEC.
The conference was attended by the Deputy Minister of Economy Samad Bashirli, the Deputy Minister of Digital Development and Transport Samir Mammadov, the General Director of the Institute of Information Technologies of MSE  Academician Rasim Aliguliyev, the director of the Centre for analysis and coordination of the Fourth industrual Revolution, Fariz Jafarov, the  director general of the  institute of Control  Systems  of MSE,  Academician Ali Abbasov, the rector prof. Adalat Muradov, MPs, public representatives and other guests.
Before the event, the participants laid flowers in front of the bust of the Great Leader Heydar Aliyev and expressed their respect to the dear memory of the national leader.
The Rector of UNEC Professor Adalat Muradov welcomed the participants of the conference and said that, traditionally, at the annual conference, topical issues related to digital economy and digitalization of higher education are discussed. Emphasizing the necessity and inevitability of digitalization of higher education, the rector pointed out that UNEC has become a digital university. He said that since the last academic year, the subjects have been taught using adaptive, flipped educational methods based on the skills of the 21st century, and the application of innovations in this direction were  being  continuing.
The rector said that the lack of open discussions on the digitization of higher education created conditions for the creation of misconceptions in the society and emphasized the importance of discussing educational issues with interested parties. A. Muradov said that he sees the new model of higher education in the transition to digital skills, adaptive and flipped education method, 21st century skills and project-based education.
Deputy Minister of Economy Samad Bashirli spoke about the tasks ahead and the positive results to be achieved in the direction of the transition to the digital economy. The deputy minister said that Azerbaijan’s next-generation economy strategy is being prepared in order to ensure sustainable development in the country, and said that this strategy will create a broad basis for strengthening business transformation and the creation of model enterprises and technocenters that envisage the wide application of the Fourth Industrial Revolution technologies. He expressed confidence that the conference will make important contributions to the formation of the digital economy environment in the country.
Deputy Minister of Digital Development and Transport Samir Mammadov spoke about global trends in the field of digital economy, the duties of state institutions in this direction, as well as the activities of innovation centers created in higher education institutions. He said that with the support of the agency, more than 20 start-ups contributing to the ecosystem were created by UNEC students and graduates in 2023-2024. Currently, UNEC is the university with the most active innovation activity.
The executive director of Fourth Industrial Revolution, Fariz Jafarov, spoke at the conference about the positive impact of digitalization on economic processes, trends in management, service provision, and application of modern technologies in everyday life. At the same time, he shared his views on the impact of the technologies of the fourth industrial revolution on people’s education and learning behavior, payment methods, general information exchange, as well as the use of public services.
Academician Rasim Aliguliyev, the general director of the Institute of Information Technologies of MSE, called the conference a National Summit that brings together various institutions of the country and is of great importance in the digital economy, responding to global challenges, as well as supporting the state policy of the country. The academician talked about the innovations brought by the 4th industrial revolution, the positive and negative effects of artificial intelligence in the context of technological challenges. He stressed the importance of preparing complex programs based on scientific theoretical knowledge related to the formation and development of the digital economy.
Academician Ali Abbasov, the general director of the Institute of Control Systems of MSE, spoke about the impact of artificial intelligence on the digital economy, the problems arising in this direction and ways to solve them.