Tədbirdə UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov və universitet kollektivi ilə yanaşı, Nizami rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Coşqun Cəbrayılov, millət vəkilləri, şəhidin ailə üzvləri, yaxınları və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Təqdimatdan öncə iştirakçılar UNEC-in şəhid olmuş tələbə və məzunlarının Xatirə Kompleksini ziyarət edərək, önünə gül dəstələri düzüblər, şəhidlərin əziz xatirəsini ehtiramla yad ediblər.
Tədbirin rəsmi hissəsində çıxış edən UNEC rektoru professor Ədalət Muradov Vətən uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərin vətəninə, torpağına verdikləri dəyərdən söz açıb. Azərbaycanın bütövlüyü və azadlığı uğrunda UNEC-in 48 tələbə və məzununun şəhid olduğunu deyən rektor, dövlətimiz, xalqımız yaşadıqca, onların əziz xatirəsinin daima uca tutulacağını vurğulayıb. Rektor ölkə Prezidenti, Ai Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə əldə olunmuş qələbədən danışaraq, bu şanlı zəfərin arxasında xalqın birliyi ilə yanaşı, şəhid analarının fədakarlığının və yüksəkliyinin dayandığını da diqqətə çatdırıb.
Ədalət Muradov müharibənin bitməsinə və Azərbaycanın qələbəsinə bir gün qalmış şəhid olan Teymur Məcidzadəyə həsr edilən “Şuşada bitən yuxu” kitabının adının mistik məna daşıdığını, 30 il yuxularımızda gördüyümüz və xəyalı ilə yaşadığımız qələbəyə məhz Şuşa Zəfəri ilə qovuşduğumuzu diqqətə çatdırıb.
Nizami rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Coşqun Cəbrayılov tədbirdə çıxış edərək, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi və müzəffər ordumuzun şücaəti ilə Vətən müharibəsində xalqımızı və dövlətimizi şanlı qələbəyə aparan yoldan danışıb. Adlarını zəfər tariximizə əbədi yazdıran Teymur Məcidzadə kimi qəhrəman oğulların həyat yolunun xalqımız üçün qürur mənbəyi, hər bir azərbaycanlı gənc üçün örnək olduğunu vurğulayıb.
Teymur Məcidzadənin anası Yasəmən xanım övladının vətən sevgisindən danışaraq, onunla hər zaman qürur duyduğunu bildirib. Şəhidlərin xatirəsinin yad edilməsinin, əziz tutulmasının onların ailələri üçün böyük təsəlli olduğunu söyləyib.
Çıxışlardan sonra Teymur Məcidzadəyə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub və tədbir bədii hissə ilə davam edib. Beynəlxalq Muğam Mərkəzinin solisti Mirələm Mirələmov, UNEC Yaradıcılıq Mərkəzinin Bədii Qiraət dərnəyinin üzvləri olan tələbələr vətənpərvərliyə həsr olunan musiqi və şeir parçaları səsləndiriblər. Ağdam rayon 33 nömrəli tam orta məktəbin Teymur Məcidzadə adına 4-cü sinfinin şagirdləri “Cənab leytenant” musiqisini ifa ediblər.
Sonda kitabın müəllifi Könül Qurbanova çıxış edərək, Teymur Məcidzadəyə həsr etdiyi “Şuşada bitən yuxu” kitabının ərsəyə gəlməsindən danışıb. Kitabda şəhidin qısa lakin, şərəfli həyat və döyüş yolundan bəhs edildiyini, onunla bağlı maraqlı xatirələrin yer aldığını bildirib.
Xatırladaq ki, Teymur Məcidzadə 2020-ci il 9 noyabrda Vətən müharibəsinin 43-cü günündə, Şuşanın alınmasına saatlar qalmış, Xocavənd-Şuşa uğrunda gedən döyüşlərdə qəhrəmancasına şəhid olub. Ölümündən sonra “Vətən uğrunda”, “Cəbrayılın azad olunmasına görə”, “Füzulinin azad olunmasına görə”, “Şuşanın azad olunmasına görə”, “Hərbi xidmətlərə görə” medalları ilə təltif edilib.
Kitabın təqdimatı UNEC Kitabxana İnformasiya Mərkəzinin və Tələbə Həmkarlar İttifaqı Təşkilatının dəstəyi ilə keçirilib.

Наряду с ректором UNEC, профессором Адалатом Мурадовым и сотрудниками университета, в мероприятии приняли участие глава исполнительной власти Низаминского района Джошгун Джабраилов, депутаты, члены семьи шехида, близкие и другие гости.
Перед презентацией участники мероприятия посетили Мемориальный комплекс погибших студентов и выпускников UNEC, возложили к нему цветы и почтили светлую память шехидов.
Выступая на официальной части мероприятия, ректор UNEC профессор Адалат Мурадов рассказал о ценности шехидов, отдавших свою жизнь за Родину и землю. Говоря о том, что 48 студентов и выпускников UNEC став шехидами за целостность и свободу Азербайджана, ректор подчеркнул, что пока живы наше государство и народ, их светлая память всегда будет бережно храниться. Говоря о победе, достигнутой под руководством Президента страны, Главнокомандующего господина Ильхама Алиева ректор отметил, что за этой славной победой стояло единство народа, а также самопожертвование и достоинство матерей шехидов.
Адалат Мурадов отметил, что название книги «Сон, заканчивающийся в Шуше», посвященной Теймуру Меджидзаде, погибшему за день до окончания войны и победы Азербайджана, имеет мистический смысл, и что именно с победой Шуши мы добились той победы, о которой мечтали и жили 30 лет.
Выступая на мероприятии, глава исполнительной власти Низаминского района Джошгун Джабраилов рассказал о пути, ведущем наш народ и государство к славной победе в Отечественной войне и о храбрости нашей победоносной армии под руководством Главнокомандующего господина Ильхама Алиева. Он подчеркнул, что жизненный путь таких героических сыновей, как Теймур Меджидзаде, навсегда вписавших свои имена в нашу историю побед, является источником гордости нашего народа и примером для каждого молодого азербайджанца.
Мать Теймура Меджидзаде Ясеман ханум рассказала о любви сына к родине и сказала, что всегда гордилась им. Она отметила, что чтить и хранить память шехидов большое утешение для их семей.
После выступлений был показан видеоролик, посвященный Теймуру Меджидзаде, и мероприятие продолжилось художественной частью. Солист Международного центра мугама Миралам Мираламов, студенты, являющиеся членами Клуба художественного чтения Творческого центра UNEC, исполнили музыкальные и поэтические произведения, посвященные патриотизму. Учащиеся 4-го класса средней школы №33 имени Теймура Меджидзаде Агдамского района исполнили музыку «Господин лейтенант».
В завершение автор книги Кёнуль Гурбанова выступила с речью и рассказала о создании книги «Сон, заканчивающийся в Шуше», посвященной Теймуру Меджидзаде. Она отметила, что книга рассказывает о короткой, но достойной жизни и боевом пути шехида, содержит интересные воспоминания, связанные с ним.
После презентации участники ознакомились с уголком, созданным для шехидов в Музее UNEC, и стендом с картинами шехидов.
Напомним, что 9 ноября 2020 года на 43-й день Отечественной войны за несколько часов до взятия Шуши в боях за Ходжавенд-Шушу героически погиб Теймур Меджидзаде. Посмертно он был награжден медалями «За Отечество», «За освобождение Джебраила», «За освобождение Физули», «За освобождение Шуши», «За боевые заслуги».
Презентация книги прошла при организационной поддержке Библиотечно-информационного центра и Студенческой профсоюзной организации UNEC.