UNEC-də semestr imtahanları başladı
İyunun 1-dən etibarən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində 2015-2016-cı tədirs ili üzrə yaz semestrinin imtahan sessiyalarına start verilib. “UNEC İctimai Nəzarət Şurası” üzvləri gün ərzində universitetin bütün tədris binalarında imtahan prosesinə nəzarət edib.
UNEC-in əsas binasında keçirilən ilk imtahanda Maliyyə və mühasibat fakültəsinin Azərbaycan və rus bölməsi üzrə 150-ə yaxın tələbəsi biliyini sınayıb. 1-ci və 4-cü kurs tələbələrinin iştirak etdiyi imtahana hər qrup üzrə 1məsul şəxs, 4 nəzarətçi, 1 tyutor və 1 dekan müavini nəzarət edib. Tələbələrin işini asanlaşdırmaq məqsədilə imtahan sualları öncədən universitetin saytında yerləşdirilib. İmtahan zamanı tələbələr əlavə olaraq qələm və ağ kağızla təmin edilib.
Universitetin digər korpusunda təşkil edilən imtahanda isə 220 tələbə iştirak edib. İmtahanın gedişini hər qrup üzrə 3 nəzarətçi və dekanlar izləyib.
İmtahanda yalnız 25 faiz davamiyyəti olmayan tələbələrin iştirakına icazə verilməyib.
İctimai Şura üzvləri eyni zamanda 146-1-3 qaynar xəttinə daxil olan müraciətlərə baxıblar.
İmtahanı izləyən “UNEC İctimai Nəzarət Şurası”nin üzvü, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İB-nin rəhbəri, koordinator Etibar Əliyevin sözlərinə görə, imtahanlara hazırlıq yüksək səviyyədə təşkil olunub. Bildirib ki, tələbələrlə söhbətdə də bunun şahidi olduq. Tətbiq olunan imtahan metodu şəffaflığın təmin olunmasına xidmət edir. UNEC rəhbərliyi tələbə, müəllim və valideynlərin Şura ilə əlaqələrini yüksək səviyyədə qurub. Monitorinq və qaynar xəttə daxil olan müraciətlər əsasında imtahanların gedişatına gündəlik qiymət veriləcək.Gündəlik monitorinqin nəticələri barədə KİV-lərə məlumat verəiləcək.
“Səs” İnformasiya Agentliyinin icraçı direktoru Vəli Vəliyev bildirib ki, imtahan tam şəşşaf keçirib və proses zamanı neqativ hallara rast gəlinməyib: “İmtahan zamanı Şüra üzvlərinin tələbələrlə rahat ünsiyyət qurmasına şərait yaradılıb”.
Şüra üzvləri həmçinin universitetin nəzdində fəaliyyət göstərən Maliiyə İqtisad kolleçində keçiriləcək imtahanlara da nəzarə edəcək.
UNEC-də imtahan sessiyası iyul ayının 4-də yekunlaşacaq.
Qeyd edək ki, UNEC-də təşkil edilən 2015-2016-cı tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasına nəzarəti Şura həyata keçirir. Azərbaycanın tanınmış ekspertləri, elm xadimləri, nüfuzlu KİV nümayəndələrinin təmsil olunduğu Şura sessiyanın monitorinqini apararaq, nəticələri qiymətləndirirlər.

Exam Session starts at UNEC
Since June 1 the examinations of the spring term of 2015/2016 academic year has been started at Azerbaijan State University of Economics. Members of the “Public Control Board of UNEC” have observed the process of examination in all academic buildings of the university.
About 150 students on Azerbaijan and Russian sections of the School of Finance and Accounting have taken their first exam at the main academic building. 1 authoritative person, 4 observers, I academic consultant and 1 Deputy Dean on each group monitored the exam process held for the 1st and 4th year students. The exam questions are placed on the site to simplify the students’ work. Students were in addition provided with pens and papers within the process.
220 students have passed the exam held in other academic building of the university. 3 inspectors on each group and Deans monitored the process.
Only 25 percent of the students were not allowed to take exam but for their attendance.
Members of the Public Board also observed the appeals on hotline service 146-1-3.
According to Etibar Aliyev coordinator, member of the UNEC Public Control Board’, Head of PA Training Center “XXI Century” the preparation of the exam session has been organized in high level. He said that was proved from the conversation with the students. The applied exam method fully guarantees the transparency of the process. UNEC administration has built the relations between the students, teaching staff and parents with the Board in the highest level. The process of exam session will be assessed on the basis of the applications made to hotline. Media will be informed about the results of daily monitoring.
Executive Director of the Information Agency “Ses” (Voice) Veli Veliyev said that the process of exam was transparent and there were no negative cases within the process: “Members of the Board can easily communicate with the students during the exams”
The Board members will also monitor the exams to be held at the Financial Economic College performing under the University.
UNEC’s exam session will be completed on July 4.
It should be noted that the control of the spring term exam session of 2015/2016 is being implemented by the Board established at UNEC. The Board represented by Azerbaijan’s well-known experts, scientists, representatives of media will conduct the monitoring of the session and evaluate the results.