UNEC-də semestr imtahanları başladı
İyunun 1-dən etibarən Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində 2015-2016-cı tədirs ili üzrə yaz semestrinin imtahan sessiyalarına start verilib. “UNEC İctimai Nəzarət Şurası” üzvləri gün ərzində universitetin bütün tədris binalarında imtahan prosesinə nəzarət edib.
UNEC-in əsas binasında keçirilən ilk imtahanda Maliyyə və mühasibat fakültəsinin Azərbaycan və rus bölməsi üzrə 150-ə yaxın tələbəsi biliyini sınayıb. 1-ci və 4-cü kurs tələbələrinin iştirak etdiyi imtahana hər qrup üzrə 1məsul şəxs, 4 nəzarətçi, 1 tyutor və 1 dekan müavini nəzarət edib. Tələbələrin işini asanlaşdırmaq məqsədilə imtahan sualları öncədən universitetin saytında yerləşdirilib. İmtahan zamanı tələbələr əlavə olaraq qələm və ağ kağızla təmin edilib.
Universitetin digər korpusunda təşkil edilən imtahanda isə 220 tələbə iştirak edib. İmtahanın gedişini hər qrup üzrə 3 nəzarətçi və dekanlar izləyib.
İmtahanda yalnız 25 faiz davamiyyəti olmayan tələbələrin iştirakına icazə verilməyib.
İctimai Şura üzvləri eyni zamanda 146-1-3 qaynar xəttinə daxil olan müraciətlərə baxıblar.
İmtahanı izləyən “UNEC İctimai Nəzarət Şurası”nin üzvü, “XXI Əsr” Təhsil Mərkəzi İB-nin rəhbəri, koordinator Etibar Əliyevin sözlərinə görə, imtahanlara hazırlıq yüksək səviyyədə təşkil olunub. Bildirib ki, tələbələrlə söhbətdə də bunun şahidi olduq. Tətbiq olunan imtahan metodu şəffaflığın təmin olunmasına xidmət edir. UNEC rəhbərliyi tələbə, müəllim və valideynlərin Şura ilə əlaqələrini yüksək səviyyədə qurub. Monitorinq və qaynar xəttə daxil olan müraciətlər əsasında imtahanların gedişatına gündəlik qiymət veriləcək.Gündəlik monitorinqin nəticələri barədə KİV-lərə məlumat verəiləcək.
“Səs” İnformasiya Agentliyinin icraçı direktoru Vəli Vəliyev bildirib ki, imtahan tam şəşşaf keçirib və proses zamanı neqativ hallara rast gəlinməyib: “İmtahan zamanı Şüra üzvlərinin tələbələrlə rahat ünsiyyət qurmasına şərait yaradılıb”.
Şüra üzvləri həmçinin universitetin nəzdində fəaliyyət göstərən Maliiyə İqtisad kolleçində keçiriləcək imtahanlara da nəzarə edəcək.
UNEC-də imtahan sessiyası iyul ayının 4-də yekunlaşacaq.
Qeyd edək ki, UNEC-də təşkil edilən 2015-2016-cı tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasına nəzarəti Şura həyata keçirir. Azərbaycanın tanınmış ekspertləri, elm xadimləri, nüfuzlu KİV nümayəndələrinin təmsil olunduğu Şura sessiyanın monitorinqini apararaq, nəticələri qiymətləndirirlər.

В UNEC начались семестровые экзамены
С 1 июня в Азербайджанском государственном экономическом университете стартует экзаменационная сессия весеннего семестра 2015-2016 учебного года. Члены «Совета общественного контроля UNEC» в течение дня контролировали экзаменационный процесс во всех корпусах университета.
На первом экзамене, проходящем в основном корпусе UNEC, около 150 студентов факультета Финансов и бухгалтерии азербайджанского и русского сектора испытали знания. Экзамены при участии студентов 1 и  4 курсов по каждой группе контролировали 1 ответственное лицо,  4 координатора, 1 тьютор и 1 заместитель декана. С целью облегчения работы студентов вопросы экзаменов заранее были размещены на сайте университета. На экзаменах студенты были обеспечены ручкой и чистой бумагой.
На экзаменах, организованных в других корпусах университета, участвовали 220 студентов. Процесс экзамена по каждой группе контролировали 3 координатора и деканы.
Студентам, не имеющим 25 процентов успеваемости, участие на экзамене не разрешается.
В то же время члены Общественного совета рассматривали обращения, поступившие на горячую линию 146-1-3.
По словам наблюдающего за процессом экзамена члена «Совета общественного контроля UNEC», руководителя ОО Центра образования “XXI век”, координатора Этибара Алиева подготовка к экзаменам организована на высоком уровне. Он отметил, что свидетелями этому стали при беседе со студентами. Применяемый метод проведения экзаменов служит обеспечению прозрачности.  Руководство UNEC связь студентов, преподавателей и родителей с Советом организовало на высоком уровне. На основе поступающих в мониторинг и на горячую линию обращений будет дана ежедневная оценка процессу экзаменов. Информация о результатах ежедневного мониторинга будет представлена в СМИ.
Исполнительный директор Информационного агентства “Səs” Вели Велиев отметил, что экзамены проходят совершенно прозрачно и в процессе не имели места негативные случаи: “Созданы условия для свободного общения членов Совета со студентами во время экзаменов”.
Члены Совета также будут контролировать экзамены, проходящие в Финансово-экономическом колледже, действующем  при университете.
Экзаменационная сессия в UNEC подытожится  4 июля.
Следует отметить, что наблюдение за организованной в UNEC экзаменационной сессией весеннего семестра 2015-2016 учебного года осуществляет Совет контроля. Совет, представленный известными экспертами Азербайджана, деятелями науки, представителями СМИ, проведя мониторинг сессии, оценит результаты.