UNEC-də “Strateji Plan”ın icrası təmin edilir
UNEC-də Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin əmri ilə təsdiq edilən “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrində nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası ilə bağlı Təhsil Nazirliyinin Strateji Planı (2017-2020-ci illər üçün)”nın yerinə yetirilməsini təmin etmək məqsədilə işgüzar toplantı keçirilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Milli iqtisadiyyatın və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsini təsdiq edib. Buna uyğun olaraq, təhsil nazirinin müvafiq əmri ilə ali təhsil müəssisələrinin qarşısında duran vəzifələr müəyyənləşdirilərək, Təhsil nazirliyinin Strateji Planı təsdiqlənib. Əmrə əsasən, Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrində nəzərdə tutulan tədbirləri vaxtında və keyfiyyətli icra etmək məqsədilə UNEC-in də Strateji Planı hazırlanıb.
Rektor bildirib ki, strateji yol xəritələri təsdiqləndikdən sonra universitetdə ciddi fəallıq müşahidə olunur. UNEC-in 48 professor və alimindən ibarət ekspert qrupu ölkədə baş verən iqtisadi proseslərə operativ münasibət nümayiş etdirir. Ə.Muradov diqqətə çatdırıb ki, strateji yol xəritələrinin əhatə etdiyi sahələrdən UNEC-də təhsil, tədqiqat və innovasiya istiqamətləri prioritet seçilib və strateji plan bu yöndə yeniliklərin tətbiqini nəzərdə tutur. Elmi tədqiqat sahəsində stimullaşdırmanı artırmaq məqsədilə diferensial əməkhaqqı sistemi də təkmilləşdiriləcək. Belə ki, müəllimlərin reytinqi müəyyən edilərkən, onların elmi tədqiqatlarına xüsusi diqqət ayrılacaq. Eyni zamanda, daha bir komissiya yaradılacaq ki, bu komissiya qiymətləndirmə ilə bağlı apellyasiya şikayətlərinə baxacaq. Şəffaflığı təmin etmək məqsədilə komissiyanın qərarları UNEC-in rəsmi saytında interaktiv yerləşdiriləcək, iclaslar isə Facebook vasitəsilə canlı yayımlanacaq.
İnnovasiya ilə bağlı ölkədə ilk dəfə olaraq UNEC-də İnnovativ Biznes İnkubatoru yaradıldığını bildirən rektor “Made in Azerbaijan” layihəsinin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb. O qeyd edib ki, yeni tədris ilindən UNEC-də “Startap günləri” keçiriləcək. Sahibkarların maliyyə savadlılığını artırmaq məqsədilə onlarla mütəmadi görüşlər, treninqlər, dəyirmi masalar və seminarlar təşkil olunacaq.
Rektor Ə.Muradov strateji plandan irəli gələn tədbirlərin icrası ilə bağlı müvafiq struktur rəhbərlərinə tapşırıqlar verib.

The implementation of the “Strategic Plan” is ensured at UNEC
A business meeting to ensure the implementation of the “Strategic Plan (for 2017-2020 years) of the Ministry of Education on the execution of the events planned in the Strategic Roadmap on the National Economy and the main sectors of the economy” approved by the Minister of Education of the Republic of Azerbaijan has been held at UNEC.
UNEC Rector, Professor Adalat Muradov said that the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev approved the strategic roadmap on the National Economy and main sectors of economy. Accordingly, the Ministry of Education approved the Strategic Plan by defining the tasks set forth before the higher education institutions. According to the decree, to make timely and quality performance of the events planned in the strategic roadmap on the National Economy and the major sectors of the economy and the Strategic Plan of UNEC has also been developed.
Rector said the serious activity is observed at the university after the approval of the strategic roadmaps. An expert group of 48 UNEC Professors and scholars demonstrate operative attitude to the economic processes happened in the country. A.Muradov brought to attention that the directions of education, research and innovation covered by the strategic roadmap are made the priority fields at UNEC and the strategic plan intends the application of novelties in this direction. To increase the stimulation in the field of scientific research the Differential Salary System will be improved. However, the teachers’ scientific research will be the major factor in defining their ranking. At the same time, one more commission will be created so that, the commission will consider complaints on assessment. To ensure the transparency, the decisions made by the commission will be placed in the official site of UNEC and the meetings will be lively broadcast via Facebook.
Commenting on the creation of the Innovative Business Incubator for the first time in the country, Rector especially stressed the significance of the Project “Made in Azerbaijan”. He said that the “Start-up Day” will be held at UNEC from the new academic year. Regular meetings, trainings, round- tables and workshops will be held to improve the financial literacy of entrepreneurs.
Rector A.Muradov instructed the relevant structural units on the execution of the measures come from the strategic plan.