UNEC-də “Strateji Plan”ın icrası təmin edilir
UNEC-də Azərbaycan Respublikası Təhsil nazirinin əmri ilə təsdiq edilən “Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrində nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası ilə bağlı Təhsil Nazirliyinin Strateji Planı (2017-2020-ci illər üçün)”nın yerinə yetirilməsini təmin etmək məqsədilə işgüzar toplantı keçirilib.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov bildirib ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Milli iqtisadiyyatın və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritəsini təsdiq edib. Buna uyğun olaraq, təhsil nazirinin müvafiq əmri ilə ali təhsil müəssisələrinin qarşısında duran vəzifələr müəyyənləşdirilərək, Təhsil nazirliyinin Strateji Planı təsdiqlənib. Əmrə əsasən, Milli iqtisadiyyat və iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə strateji yol xəritələrində nəzərdə tutulan tədbirləri vaxtında və keyfiyyətli icra etmək məqsədilə UNEC-in də Strateji Planı hazırlanıb.
Rektor bildirib ki, strateji yol xəritələri təsdiqləndikdən sonra universitetdə ciddi fəallıq müşahidə olunur. UNEC-in 48 professor və alimindən ibarət ekspert qrupu ölkədə baş verən iqtisadi proseslərə operativ münasibət nümayiş etdirir. Ə.Muradov diqqətə çatdırıb ki, strateji yol xəritələrinin əhatə etdiyi sahələrdən UNEC-də təhsil, tədqiqat və innovasiya istiqamətləri prioritet seçilib və strateji plan bu yöndə yeniliklərin tətbiqini nəzərdə tutur. Elmi tədqiqat sahəsində stimullaşdırmanı artırmaq məqsədilə diferensial əməkhaqqı sistemi də təkmilləşdiriləcək. Belə ki, müəllimlərin reytinqi müəyyən edilərkən, onların elmi tədqiqatlarına xüsusi diqqət ayrılacaq. Eyni zamanda, daha bir komissiya yaradılacaq ki, bu komissiya qiymətləndirmə ilə bağlı apellyasiya şikayətlərinə baxacaq. Şəffaflığı təmin etmək məqsədilə komissiyanın qərarları UNEC-in rəsmi saytında interaktiv yerləşdiriləcək, iclaslar isə Facebook vasitəsilə canlı yayımlanacaq.
İnnovasiya ilə bağlı ölkədə ilk dəfə olaraq UNEC-də İnnovativ Biznes İnkubatoru yaradıldığını bildirən rektor “Made in Azerbaijan” layihəsinin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb. O qeyd edib ki, yeni tədris ilindən UNEC-də “Startap günləri” keçiriləcək. Sahibkarların maliyyə savadlılığını artırmaq məqsədilə onlarla mütəmadi görüşlər, treninqlər, dəyirmi masalar və seminarlar təşkil olunacaq.
Rektor Ə.Muradov strateji plandan irəli gələn tədbirlərin icrası ilə bağlı müvafiq struktur rəhbərlərinə tapşırıqlar verib.

В UNEC обеспечивается исполнение «Стратегического плана»
В UNEC в целях обеспечения выполнения «Стратегического плана Министерства образования в связи исполнением мероприятий, предусмотренных в стратегической дорожной карте относительно национальной экономики и основных секторов экономики», утвержденного приказом Министерства образования Азербайджанской Республики ( 2017-2020 г.г.), состоялась деловое заседание.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов отметил, что Президент Азербайджана Ильхам Алиев утвердил стратегическую дорожную карту относительно национальной экономики и основных секторов экономики. В соответствии с этим по соответствующему приказу Министерства образования определились задачи, стоящие перед высшими учебными заведениями, утвержден Стратегический план Министерства образования. В соответствии с приказом в целях своевременного и качественного исполнения мероприятий, предусмотренных в стратегической дорожной карте относительно национальной экономики и основных секторов экономики, разработан Стратегический план UNEC.
Ректор отметил, что после утверждения стратегической дорожной карты в университете наблюдается серьезная активность. Экспертная группа UNEC в составе 48 профессоров и ученых оперативно проявляет отношение к происходящим в стране экономическим процессам. А.Мурадов довел до внимания, что из сфер, входящих в стратегические дорожные карты, в UNEC образование, исследование и инновации избраны приоритетными, стратегический план предусматривает применение новшеств в этом направлении. В целях повышения стимулирования в научно-исследовательской сфере будет усовершенствована система дифференциальной заработной платы. Так, при определении рейтинга преподавателей особое внимание будет уделяться научным исследованиям. В то же время будет создана еще одна комиссия, которая будет рассматривать жалобы в апелляцию в связи с оценкой. В целях обеспечения прозрачности решения комиссии будут интерактивно размещены на официальном сайте UNEC, а заседания будут транслироваться напрямую посредством Фейсбука.
В связи с инновациями ректор отметив о создании впервые в стране в UNEC Инновационного бизнес инкубатора, особо подчеркнул о значении проекта “Made in Azerbaijan”. Он отметил, что с нового учебного года в UNEC будут проводиться «Дни стартапа». В целях повышения финансовой грамотности предпринимателей
систематически с ними будут организованы встречи, тренинги, круглые столы и семинары.
Ректор А.Мурадов в связи исполнением мероприятий, исходящих из стратегических планов, дал поручения соответствующим структурным подразделениям.