“UNEC-də tədrisin yeni keyfiyyət standartı” – “Elektron Universitet” modeli
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) vahid elektron idarəetmə platforması olan “Elektron Universitet” modelinin tətbiqi ilə bağlı universitetin rəhbər heyəti ilə görüş keçirilib.
UNEC-in rektoru, prof.Ədalət Muradov yeni model və onun tətbiqi barədə məlumat verib. Bildirib ki, ilkin mərhələdə universitetin əsas tədris binasındabütün tədris prosesi tam elektronlaşdırılıb.Yeniliklə bağlı müəllimlərə təlimlər keçirilib. Bundan sonrada əlavə informasiyaya ehtiyacı olanlara mütəxəsislər tərəfindən yardım ediləcək. Noyabr ayının 1-dən etibarən isə əsas binada tədris prosesi yalnız yeni qaydalarla aparılacaq.
Daha sonra struktur rəhbərlərinə yeni modelin xüsusiyyətləri ilə bağlı təqdimat keçirilib. Bildirilib ki, sadə iş prinsipindən ibarət olan sistemin bazasına tələbələr, müəllimlər, məzun bazası haqqında məlumat yerləşdirilərək, dərs cədvəlləri, fənn üzrə qruplar, fənlərin təqvim-tematik planları, tələbələrin fərdi tədris proqramları daxil edilib. Sistem daxilində eyni zamanda müəllim və tələbələrin şəxsi kabineti, imtahan sistemi bölmələri də yaradılıb. Auditoriyalarda sistemə çıxışı olan elektron tribunalar quraşdırılıb. Bununla da kağız üzərində jurnal elektron jurnalla əvəz edilmiş olur. Müəllim elektron jurnal bölməsinə daxil olaraq ilk 15 dəqiqə ərzində tələbələrin dərsə davamiyyətini yoxlaya biləcək. Bu isə semestrin sonunda tələbənin dərsə davamiyyətini və seminar ballarını avtomatik hesablamağa şərait yaradacaq. Gələcəkdə tələbələr mobil telefon vasitəsilə də sistemə daxil ola biləcəklər.
Yalnız UNEC-in tədris prosesinə uyğun hazırlanan yeni proqram təminatı müəllimin bütün mühazirələrinin onun kabinetində yerləşdirilməsi ilə bağlıdır. Həmin mühazirələr və dərs vəsaitləri tədris metodiki planlara uyğun olaraq həyata keçiriləcək.Tədris metodiki planlar isə sillabuslara uyğunlaşdırılacaq. Bu yenilik tələbəyə öz işçi kabineti vasitəsi ilə müəllimin kabinetinə girərək mühazirədən yararlanmağa imkan verəcək.
Rektor Ə.Muradov “Elektron Universitet” modelinin tədris prosesinə verəcəyi  faydalardan danışıb. Qeyd edib ki, yeni sistem müəllimin şəxsi kabinetində yerləşdirdiyi dərs materiallının ictimai müzakirəyə çıxmasına imkan yaradacaq.
“Elektron universitet” vasitəsi ilə müəllimlərin reytinqini müəyyənləşdirmək mümkün olacaq. Reytinq elmi-pedoqoji və şəxsi inkişaf  fəaliyyətinə dair müəllimlərin  kabinetlərində yerləşdirdikləri məlumatlara uyğun olaraq müəyyənləşdiriləcək. Ə.Muradov əlavə edib ki, “Elektron Universitet” modeli gələn ildən etibarən bütün universitetdə tətbiq olunacaq.“Keyfiyyət ili” çərçivəsində reallaşdırılan model ölkəmizdə ilk dəfə UNEC-də tətbiq olunub.

«Новые стандарты качества образования в UNEC» — модель «Электронный университет»
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC), состоялась встреча с руководящим составом университета по применению модели «Электронный университет», которая является единой платформой электронного управления.
Ректор UNEC, профессор Адалят  Мурадов проинформировал о новой модели и ее применении. Он отметил, что на первом этапе полностью электронизирован весь учебный процесс в основном учебном корпусе университета. В связи с нововведением,  были организованы тренинги для учителей. После этого те, кто нуждается в дополнительной информации, могут  воспользоваться помощью специалистов. С 1 ноября учебный процесс, в главном здании, будет проходить по новым правилам.
Затем для руководителей структурных подразделений была проведена презентация в связи с новыми особенностями модели. Было заявлено о том, что в системную базу, основанную на  простых принципах работы, были размещены сведения  базы данных о студентах, преподавателях и выпускниках, а также введены таблицы занятий, группы по предметам,  календарно – тематические планы, индивидуальные учебные планы студентов.  Внутри системы также созданы разделы «личный кабинет преподавателей и студентов» и «экзамены».  В аудиториях установлены трибуны, на которых имеется  доступ к электронной системе.  Таким образом, журнал был заменен электронным журналом. Преподаватель, зайдя в раздел « электронный журнал»,  в течение 15 минут сможет проверить посещаемость студентов. А это даст возможность в конце семестра автоматически рассчитать посещаемость студента и баллы семинаров.  В будущем студенты смогут получить доступ к системе с помощью мобильного телефона.
Новое программное обеспечение, подготовленное только в соответствии с учебным процессом в UNEC,  связано с размещением всех лекций учителя в его кабинете. Эти лекции и учебные пособия  будут осуществляться в соответствии с учебно-методическими планами. А учебно-методические планы будут адаптированы к  силлабусам.  Это нововведение даст возможность студенту через свой «рабочий кабинет» зайти на «кабинет учителя», и воспользоваться лекциями.
Ректор А. Мурадов  рассказал о том, что  модель «Электронный университет» пойдет на пользу процессу обучения.  Он отметил, новая система позволит появлению общественного обсуждения учебного материала, который разместил учитель в своем разделе  «кабинет».
С помощью  модели «Электронный университет»  можно будет определить рейтинг преподавателей. Рейтинг будет определяться в соответствии с информацией о научно-педагогической деятельности, личностном развитии,  размещенной в разделе  «Кабинет учителя».  А. Мурадов добавил, что модель «Электронный университет» будет применяться со следующего года во  всем университете. Модель, реализуемая в   рамках «Года качества», впервые была применена в нашей стране  в UNEC.