UNEC-də I kurs tələbələrinin biliyinin qiymətləndirilməsi qaydalarında dəyişikliklər edilib.Yeni qaydalara əsasən, UNEC-də 2017/18-ci tədris ilindən başlayaraq bakalavr səviyyəsinin əyani təhsil formasında “Maliyyə”, “Statistika”, “Dünya iqtisadiyyatı”, “Mühasibat uçotu və audit”, “Sənayenin təşkili və idarə olunması” “Marketinq”, “Kommersiya”, “İqtisadiyyat”, “Menecment” və “Biznesin idarə edilməsi” ixtisaslarında “İxtisasın peşə hazırlığı” (qeyri-iqtisad yönümlü fənlər istisna olmaqla) və “Peşə hazırlığı üzrə seçmə fənlər” bölümünə aid olan fənlər üzrə tələbələr yazılı imtahan verəcək. UNEC-də imtahanların yazılı keçirilməsinin məqsədi tədrisin təşkili, onun keyfiyyətinin yüksəldilməsi, tələbələrdə məntiqi təfəkkürün inkişaf etdirilməsi və onların peşəkar mütəxəssis kimi hazırlanmasına nail olmaqdır.
Yeni qaydalar İqtisadiyyat, Maliyyə və mühasibat, Biznes və menecment fakültələrinin və Rus İqtisad Məktəbinin I kurslarında tətbiq olunacaq.
Yazılı imtahanların (kollokviumların) təşkili və keçirilməsi təsdiq olunan illik “Akademik təqvim” əsasında həyata keçiriləcək. İxtisas üzrə mütəxəssis hazırlığı ilə birbaşa bağlı olan və nəzəri biliklərlə yanaşı praktiki bacarıqların da vacib olduğu fənlər üzrə imtahan suallarının 60%-i, hər biletdə isə 5 sualdan 3-ü praktiki suallardan ibarət tərtib olunacaq. Kollokviumun nəticəsi onun keçirildiyi gündən 5 gün ərzində, imtahan nəticəsi isə 7 gün ərzində elan ediləcək. Tələbə nəticələr elan edildiyi gündən sonrakı 3 gün ərzində “Şəxsi kabinet”indən elektron formada apelyasiya müraciəti edə bilər.

The changes in the student knowledge assessment rules at UNEC
According to the new rules, starting from the  2017/18 academic year in the intramural form of study of the bachelors level  at UNEC, the students will take the written exams in “Finance”, “Statistics”, the “World Economy”, “Accounting and Audit”, the “Organization and Management of Industry”, “Marketing”, “Commerce”, “Economics”, “Management” and the “Business Administration” ,  the “Proffesional training of specialties” (excluding the non-economical subjects) and in the subjects related to the “Elective subject disciples in the specility training”. The purpose of conducting the written exams at UNEC is to improve the organization and  the quality of teaching, to develop the logical thinking of students and to achieve their training as the professionals.
The new rules will be applied in  the I-st courses of the Economics, Finance and accounting, Businees and  management faculties and the Russian Economics School.
The organization and holding the written examinations (colloquias) will be carried out on the basis of the approved annual “Academic Calendar”. 60 % of the exam questions in the subjects that are directly related to the specialist training and for which the theoretical knowledge,as well as, the practical skills are also essential, and 3out of 5 questions in each ticket will be composed of the practical questions.  The result of the colloquium will be announced within 5 days from the date of its holding, and the exam results will be announced within 7 days. The student can apply the appeal claim in the electronic form from the “Personal cabinet” within 3 days after announcement  of the results.