UNEC-də I kurs tələbələrinin biliyinin qiymətləndirilməsi qaydalarında dəyişikliklər edilib.Yeni qaydalara əsasən, UNEC-də 2017/18-ci tədris ilindən başlayaraq bakalavr səviyyəsinin əyani təhsil formasında “Maliyyə”, “Statistika”, “Dünya iqtisadiyyatı”, “Mühasibat uçotu və audit”, “Sənayenin təşkili və idarə olunması” “Marketinq”, “Kommersiya”, “İqtisadiyyat”, “Menecment” və “Biznesin idarə edilməsi” ixtisaslarında “İxtisasın peşə hazırlığı” (qeyri-iqtisad yönümlü fənlər istisna olmaqla) və “Peşə hazırlığı üzrə seçmə fənlər” bölümünə aid olan fənlər üzrə tələbələr yazılı imtahan verəcək. UNEC-də imtahanların yazılı keçirilməsinin məqsədi tədrisin təşkili, onun keyfiyyətinin yüksəldilməsi, tələbələrdə məntiqi təfəkkürün inkişaf etdirilməsi və onların peşəkar mütəxəssis kimi hazırlanmasına nail olmaqdır.
Yeni qaydalar İqtisadiyyat, Maliyyə və mühasibat, Biznes və menecment fakültələrinin və Rus İqtisad Məktəbinin I kurslarında tətbiq olunacaq.
Yazılı imtahanların (kollokviumların) təşkili və keçirilməsi təsdiq olunan illik “Akademik təqvim” əsasında həyata keçiriləcək. İxtisas üzrə mütəxəssis hazırlığı ilə birbaşa bağlı olan və nəzəri biliklərlə yanaşı praktiki bacarıqların da vacib olduğu fənlər üzrə imtahan suallarının 60%-i, hər biletdə isə 5 sualdan 3-ü praktiki suallardan ibarət tərtib olunacaq. Kollokviumun nəticəsi onun keçirildiyi gündən 5 gün ərzində, imtahan nəticəsi isə 7 gün ərzində elan ediləcək. Tələbə nəticələr elan edildiyi gündən sonrakı 3 gün ərzində “Şəxsi kabinet”indən elektron formada apelyasiya müraciəti edə bilər.

В соответствии с новыми правилами в UNEC, начиная с 2017/18 учебного года, в очной форме уровня бакалавра студенты будут сдавать письменные экзамены по профессиональной подготовке специальностям «Финансы», «Статистика», «Мировая экономика», «Бухгалтерский учет и аудит», «Организация и управление промышленностью», «Маркетинг», «Коммерция», «Экономика», «Менеджмент» и «Управление бизнесом» (исключая дисциплины неэкономического профиля), и по дисциплинам, относящимся к разделу «Дисциплины по выбору по профессиональной подготовке», Целью проведения в UNEC письменных экзаменов является повышение качества обучения, развитие у студентов логического мышления и подготовка их в качестве профессионального специалиста.
Новые правила будут применены на I курсах факультетов Экономики, Финансов и бухгалтерского учета, Бизнеса и менеджмента и Русской экономической школы.
Организация и проведение письменных экзаменов (коллоквиумов) будет осуществляться на основе утвержденного годового «Академического календаря». 60% экзаменационных вопросов и 3 из 5 вопросов билета будут состоять из практических вопросов, связанных непосредственно с подготовкой специалистов, и по важным дисциплинам наряду с теоретическими знаниями также практическими способностями. Результаты коллоквиумов будут объявлены в течение 5 дней со дня проведения, а результаты экзаменов в течение 7 дней. Студент в течение 3 дней после объявления результатов может обратиться в апелляцию с «Личного кабинета» в электронной форме.