UNEC-də “Model WTO” konfransı: Azərbaycanın ÜTT-yə qoşulması imkanları
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Ümumdünya Ticarət Təşkilatının (ÜTT) modeli konfransı keçirilib. Tələbələr arasında baş tutan tədbir hər il İsveçrənin Cenevrə şəhərində ÜTT ilə əməkdaşlıq çərçivəsində keçirilir.
Tədbirin təşkilatçıları Gənclər və İdman Nazirliyi ilə UNEC, eyni zamanda “UNEC Model UN” Klubu və “Oikos Baku” beynəlxalq gənclər təşkilatı olub. Azərbaycanda ilk dəfə keçirilən konfransda ölkənin bütün ali təhsil müəssisələrindən 100-dən artıq yerli və əcnəbi tələbə iştirak edib.
UNEC-in tələbələrlə iş üzrə prorektoru Səadət Qəndilova konfransın əhəmiyyəti haqda danışıb. Bildirib ki, bu formatda keçirilən tədbirlər tələbələri bir araya toplamaqla yanaşı, onları dünya iqtisadiyyatında baş verən proseslərə cəlb edir, eyni zamanda ÜTT-nin iş prinsipləri ilə yaxından tanış edir və bu sahədə peşəkar kadrların yetişməsinə  töhfə verir.
Gənclər və İdman Nazirliyinin şöbə müdiri İndira Hacıyeva qeyd edib ki, bu konfrans gəncləri qlobal prosesləri daha yaxından izləməyə sövq etməklə, onlarda təhlil aparmaq və fikir mübadiləsi etmək bacarığını formalaşdırır.
“Ticarət potensialının gücləndirilməsi: Qlobal ticarət sisteminin problemləri” və “Ölkə üzrə İşçi qrupu: Azərbaycanın ÜTT-yə qoşulması danışıqları” konfransın əsas müzakirə mövzusu olub.
Simulyasiya konfransı zamanı formata uyğun olaraq tələbələr əvvəlcədən onlara verilən mövzular üzrə araşdırma aparıblar. 40 nəfər “nümayəndə” heyəti təmsil etdikləri ölkələrin iqtisadi durumu, xüsusən ticarət əlaqələri və siyasi vəziyyəti haqda  fikirlərini bildiriblər.
Təmsilçilər qlobal ticarətdə yaşanan problemləri və onun həlli yollarını araşdıraraq, tədbirlər planı hazırlayıblar. Digər tələbələr Azərbaycanın ÜTT-yə qoşulması üzərində iş aparıb və təkliflərini çatdırıblar. Daha sonra nümayəndələr ÜTT-yə qoşulmaq üçün tələb olunan şərtləri, qarşıya qoyulan öhdəlikləri müzakirə edərək, diskussiya xarakterli debatlar aparıblar.
Konfransın sonunda iştirakçılar şərti deklarasiyalar qəbul ediblər. Sənəddə Azərbaycanın ÜTT-yə qəbul olunması üçün təkliflər səsləndirilib. Quruma qəbul olmaq üçün 15 il ərzində ölkə iqtisadiyyatı neft-qaz ixracından asılılığı minimuma endirməli, qeyri-neft sektoru, xüsusən də kənd təsərrüfatı və turizmə diqqət artırılmalıdır. Tələbə-mütəxəsislər təklif ediblər ki, ölkədə ticarətin liberallaşdırılması təmin edilməli, gömrük məsələləri sadələşdirilməli, qanunvericiliyinin ÜTT standartlarına uyğunlaşdırılması təmin edilməlidir.
İki gün davam edən konfransın bağlanış mərasimində iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub. Azərbaycan təmsilçisi Eltac Rüstəmli və Oman təmsilçisi Ülvi Ocaqlı “Ən yaxşı təmsilçi” sertifikatı ilə təltif edilib. “Ən yaxşı nümayəndə heyəti” kriteriyasında İsveç təmsilçiləri fərqləniblər.
Qalib nümayəndələrdən iki tələbə isə 2017-ci ildə İsveçrədə keçiriləcək “Beynəlxalq Model WTO” konfransında iştirak etmək hüququ qazanıb.

В UNEC конференция “Model WTO”: Возможности вступления Азербайджана в ВТО
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялась конференция модели Всемирной торговой организации (ВТО). Состоявшееся среди студентов мероприятие проводится ежегодно в городе Швейцарии  Женеве в рамках сотрудничества с ВТО,
Организаторами мероприятия являются Министерство молодежи и спорта и  UNEC, в то же время клуб “UNEC Model UN”  и международная молодежная организация “Oikos Baku”. На состоявшейся впервые в Азербайджане конференции участвовали свыше 100 местных и иностранных студентов из всех высших учебных заведений страны.
Проректор по работе со студентами UNEC Саадат Гандилова рассказала о значении конференции. Она отметила, что такие мероприятия помогают сплотить студентов, вместе с тем привлекают их к происходящим в мире экономическим процессам,  в то же время близко знакомят с принципами работы ВТО и вносят в клад в дело воспитания профессиональных кадров в этой сфере.
Заведующая отделом Министерства молодежи и спорта Индира Гаджиева отметила, что эта конференция дает возможность молодежи следить за глобальными процессами, проводить их анализ и формирует способность обмена мнениями.
Основной темой обсуждения конференции было «Усиление торгового потенциала: Проблемы глобальной торговой системы» и «Рабочая группа по стране: Переговоры о вступлении Азербайджана в ВТО».
Во время симуляции конференции соответственно формату студенты провели исследование по заранее представленной им теме. Состав «делегации» из 40 человек рассказал об экономическом положении, в основном торговых отношениях и политическом состоянии страны представляемой страны.
Представители исследуя проблемы в глобальной торговле и пути их решения, разработали план мероприятий. Другие студенты провели работу над вступлением Азербайджана в ВТО и представили свои предложения. Затем представители обсудив требуемые условия, поставленные обязательства для вступления в ВТО, провели дебаты дискуссионного характера.
В конце конференции участники приняли условные декларации. В документе  прозвучали предложения для вступления Азербайджана в ВТО. Для того, чтобы вступить в структуру экономика страны в течение 15 лет должна свести до минимума нефтегазовую зависимость, уделить больше внимания не нефтяному сектору, особенно сельскому хозяйству и туризму. Студенты-специалисты предложили обеспечить либерализацию торговли в стране, упростить таможенные вопросы, обеспечить соответствие законодательства стандартам ВТО.
На церемонии закрытия двухдневной конференции участникам представлены сертификаты. Представитель Азербайджана Элтадж Рустамлы и представитель Оман Ульви Оджаглы награждены сертификатами «Самый лучший представитель». В критерии «Самая лучшая делегация» отличились представители Швеции.
Два студента из делегации победителей завоевали право на участие в конференции «Международная Модель WTO», которая состоится в 2017 году в Швейцарии.