UNEC-də “Thomson Reuters”in “Web of Science” platformasının təlimlərinə start verilib
İyunun 22-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) dünyanın aparıcı informasiya agentliyi olan “Thomson Reuters”in ali təhsil müəssisələrinin qlobal elmi bazası – “Web of Science” platformasının təlimlərinə start verilib.
“Thomson Reuters” şirkətinin Elmi tədqiqatlar və intellektual mülkiyyət üzrə şöbəsinin əməkdaşlarının keçdiyi təlimlərdə UNEC-lə birlikdə, Azərbaycanın digər dövlət ali təhsil müəssisələrinin əməkdaşları da iştirak edib.
Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov təlimin məqsədi barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış” konsepsiyasında ölkəmizdə informasiyanın hər bir kəs üçün əlçatan olması əsas hədəflərdən biri kimi qoyulub: “Bura elmi məlumatlar da daxildir. Bu baxımdan, “Thomson Reuters”in təqdim etdiyi xidmətlər ölkəmizdə aparılan elmi araşdırmaların dünya standartlarına çatdırılması, həmçinin dünyada gedən elmi-tədqiqat işləri haqqında alimlərimizin məlumatlı olması üçün çox önəmlidir. Bunun köməyilə alimlər öz sahələrinə dair elmi jurnalların müqayisəli qiymətləndirilməsini apara və nəşr üçün daha effektiv şəkildə jurnallar seçə biləcəklər”.
“Thomson Reuters”in Elmi tədqiqatlar və intellektual mülkiyyət departamentinin Təhsil Proqramları şöbəsinin müdiri Valentin Boqorov və agentliyin Cənubi Qafqaz üzrə nümayəndəsi Marqarita Sidorova “Web of Science” elmi məlumatların bazası haqqında ətraflı təqdimatla çıxış ediblər. Bildiriblər ki, “Web of Science” beynəlxalq səviyyədə tanınmış elmi portaldır. Bu portala müxtəlif sahələrdə – təbiət, ictimai, humanitar elmlər və mədəniyyət üzrə 12000 jurnal və 148 000 konfrans materialı yerləşdirilib. Bu bazada elm adamlarını maraqlandıran bir çox məsələlər barədə hər cür məlumatları, elmi istinadları, sənədləri, konfrans materiallarını tapmaq mümkündür. Portalda hər bir elm sahəsində əldə olunan yeniliklər, nailiyyətlər barədə materiallar daim yenilənir.
“Web of Science”də elmin bütün sahələri üzrə araşdırma aparan nüfuzlu alimlərin əldə etdiyi nəticələri, onların çıxardığı qərarları da tapmaq mümkündür. Bütün bunlar istənilən araşdırmada uğur qazanmaq, həmçinin qrant alınmasına kömək edir. Bu portal həmçinin ən geniş elmi referatlar bazasıdır. Portala abunə yolu ilə çıxış əldə etmək mümkündür.
Şirkət nümayəndələri qeyd ediblər ki, “Thomson Reuters”ə geniş çıxış Azərbaycanda elmin inkişafına güclü təkan verməklə yanaşı, beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına səbəb olacaq və yerli tədqiqatçıların nəşrlərinin sayını artıracaq.
Təlimdə iştirakçılara “Web of Science” platformasında işləmək imkanları öyrədilib. UNEC-in Elm şöbəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən təlimlər 2 gün davam edəcək. Sonda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunacaq.

В UNEC стартуют тренинги платформы “Web of Science” “Thomson Reuters”
22 июня в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) стартовали тренинги платформы “Web of Science”,  глобальной базы высших учебных заведений ведущего в мире информационного агентства “Thomson Reuters”.
В тренингах, проведенных сотрудниками отдела по научным исследованиям и интеллектуальной собственности компании “Thomson Reuters”,  наряду с UNEC участвуют и сотрудники других высших учебных заведений Азербайджана.
Заведующий Научным отделом, профессор Захид Мамедов дал подробную информацию участникам о цели проведения тренингов. Он отметил, что  в коцепции «Азербайджан 2020: Взгляд в будущее»  основной целью является доступность инфорции для каждого в нашей стране: «Сюда входит также научная информация. С этой точки зрения, представленные “Thomson Reuters” услуги очень важны в доведении до мировых стандартов проводимых у нас в стране научных исследований,  а также информировании наших ученых о проводимых в мире научно-исследовательских работ. С помощью этого ученые по своим сферам могут провести сравнительную оценку научных журналов и для более эффективной публикации выбрать журналы».
Директор отдела Образовательных программ Департамента научных исследований и интеллектуальной собственности “Thomson Reuters” Валентин Богоров и представитель агентства по Южному Кавказу Маргарита Сидорова выступили с подробной информацией о базе научных информаций “Web of Science”.  Было отмечено, что “Web of Science” известный на международном уровне портал. В этом портале размещены 12000 журналов по различным сферам – естественным, общественным, гуманитарным наукам и культуре, а также материалы 148 000 конференций. На этой базе можно найти интересующие ученых материалы по многим вопросам, научные ссылки, документы, материалы конференций. В портале постоянно обновляются материалы о новшествах и успехах  в каждой сфере науки.
В “Web of Science” можно найти также результаты проведенных авторитетными учеными исследований во всех сферах науки, вынесенные ими решения. Все это помогает достижению успеха в любом исследовании, а также в получении грантов. Данный портал является наиболее широкой базой научных рефератов. Выход в портал можно осуществить посредством абонентства.
Представители компании отметили, что выход в “Thomson Reuters” наряду с мощным толчком в развитии науки Азербайджана, будет способствовать усилению международного сотрудничества и увеличит число публикаций местных исследователей.
Участники тренинга обучены возможностям работы в платформе “Web of Science.  Тренинги, проведенные при организационной поддержке Научного отдела UNEC, будут продолжаться 2 дня. В завершении участникам будут представлены сертификаты.