UNEC-də “Thomson Reuters”in “Web of Science” platformasının təlimlərinə start verilib
İyunun 22-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) dünyanın aparıcı informasiya agentliyi olan “Thomson Reuters”in ali təhsil müəssisələrinin qlobal elmi bazası – “Web of Science” platformasının təlimlərinə start verilib.
“Thomson Reuters” şirkətinin Elmi tədqiqatlar və intellektual mülkiyyət üzrə şöbəsinin əməkdaşlarının keçdiyi təlimlərdə UNEC-lə birlikdə, Azərbaycanın digər dövlət ali təhsil müəssisələrinin əməkdaşları da iştirak edib.
Elm şöbəsinin müdiri, professor Zahid Məmmədov təlimin məqsədi barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış” konsepsiyasında ölkəmizdə informasiyanın hər bir kəs üçün əlçatan olması əsas hədəflərdən biri kimi qoyulub: “Bura elmi məlumatlar da daxildir. Bu baxımdan, “Thomson Reuters”in təqdim etdiyi xidmətlər ölkəmizdə aparılan elmi araşdırmaların dünya standartlarına çatdırılması, həmçinin dünyada gedən elmi-tədqiqat işləri haqqında alimlərimizin məlumatlı olması üçün çox önəmlidir. Bunun köməyilə alimlər öz sahələrinə dair elmi jurnalların müqayisəli qiymətləndirilməsini apara və nəşr üçün daha effektiv şəkildə jurnallar seçə biləcəklər”.
“Thomson Reuters”in Elmi tədqiqatlar və intellektual mülkiyyət departamentinin Təhsil Proqramları şöbəsinin müdiri Valentin Boqorov və agentliyin Cənubi Qafqaz üzrə nümayəndəsi Marqarita Sidorova “Web of Science” elmi məlumatların bazası haqqında ətraflı təqdimatla çıxış ediblər. Bildiriblər ki, “Web of Science” beynəlxalq səviyyədə tanınmış elmi portaldır. Bu portala müxtəlif sahələrdə – təbiət, ictimai, humanitar elmlər və mədəniyyət üzrə 12000 jurnal və 148 000 konfrans materialı yerləşdirilib. Bu bazada elm adamlarını maraqlandıran bir çox məsələlər barədə hər cür məlumatları, elmi istinadları, sənədləri, konfrans materiallarını tapmaq mümkündür. Portalda hər bir elm sahəsində əldə olunan yeniliklər, nailiyyətlər barədə materiallar daim yenilənir.
“Web of Science”də elmin bütün sahələri üzrə araşdırma aparan nüfuzlu alimlərin əldə etdiyi nəticələri, onların çıxardığı qərarları da tapmaq mümkündür. Bütün bunlar istənilən araşdırmada uğur qazanmaq, həmçinin qrant alınmasına kömək edir. Bu portal həmçinin ən geniş elmi referatlar bazasıdır. Portala abunə yolu ilə çıxış əldə etmək mümkündür.
Şirkət nümayəndələri qeyd ediblər ki, “Thomson Reuters”ə geniş çıxış Azərbaycanda elmin inkişafına güclü təkan verməklə yanaşı, beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafına səbəb olacaq və yerli tədqiqatçıların nəşrlərinin sayını artıracaq.
Təlimdə iştirakçılara “Web of Science” platformasında işləmək imkanları öyrədilib. UNEC-in Elm şöbəsinin təşkilatçılığı ilə keçirilən təlimlər 2 gün davam edəcək. Sonda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunacaq.

Trainings of the “Thomson Reuters” Platform Web of Science are launched at UNEC
Trainings of the platform “Web of Science”- global scientific base of the higher education institutions of the leading information agency of the world “Thomson Reuters” has been launched at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on June 22.
The employees of other public higher education institutions of Azerbaijan attended the trainings conducted by the employees of the department of Scientific Researches and Intellectual Property of the “Thomson Reuters” together with UNEC.
Director of the Department “Science”, Professor Zahid Mammadov provided the participants with the information about the goal of the training. He said that the conception “Azerbaijan 2020: Vision for the Future” is mainly targeted to make the information accessible to everyone: “This includes scientific data, too”. In this regard, the services offered by “Thomson Reuters” are very important for the adaptation of scientific researches to international standards, as well as our scientists’ awareness about the investigations conducted in the world. With the help of this scientists will be able to make a comparative assessment of scientific journals on their fields and to choose a more effective way for publishing.
Director of the Education Programs of the “Thomson Reuters” Department of Scientific Researches and Intellectual Property Valentin Bogorov and agency’s representative for South Caucasus Margarita Sidorova have made broad presentation about the scientific data base. According to the information “web of Science” is an internationally recognized academic gateway. 12000 journals and 148000 conference materials on different areas- natural, social and humanitarian sciences and culture are placed on the database. This database stores all kinds of information on a range of issues of interests to scientists, scientific references, documents, conference materials. Materials about the innovations and achievements gained in every field are updated in the portal constantly.
It is possible to find the achievements obtained in all fields of science by the most prestigious scientists and the decision by them in the “Web of Science”. All of these help to succeed in any investigation, as well as getting grants. The portal is also the extensive scientific theses base. It is possible to gain access to the portal through a subscription.
The representatives of the company noted that in addition to giving a strong impetus to the development of science in Azerbaijan, access to “Thomson Reuters” will lead to the development of international cooperation and increase the number of publications of local researchers.
The training attendees were taught the work opportunities on the “Web of Science” platform. Trainings organized by UNEC Department of Science will last 2 days. The participants will be awarded certificates.