UNEC-də “Ümumdünya Sağlamlıq Günü” qeyd edilib
Aprelin 7-də Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Ümumdünya Sağlamlıq gününə həsr edilən tədbir keçirilib. UNEC Tələbə Gənclər Təşkilatının dəstəyi ilə keçirilən görüşdə gənc müəllim Ramil Cabbarov Ümumdünya Sağlamlıq gününün tarixindən və qlobal əhəmiyyətindən danışıb.
Tibb üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Abdinov gənclərdə piylənmə problemindən söz açıb. O, dünya üzrə statistikanı açıqlayaraq, gənclər arasında normadan artıq kökəlmənin səbəblərini və törətdiyi fəsadları bildirib.
Tibb üzrə fəlsəfə doktoru Şəmsiyyə Namazlı sağlam həyat tərzinə diqqət çəkib. Həkim bildirib ki, problemlərin vaxtında aşkarlanması və müalicəsi üçün il ərzində ümumi tibbi müayinə vacibdir.
Doğru qidalanma üzrə mütəxəssis Elnurə Qocayeva gəncləri qida qəbulundakı yanlış yanaşmalarla tanış edib. Piylənmənin qarşısının alınması üçün düzgün qida və aktiv həyat tərzi üçün tövsiyələrini verib.

The “World Health Day” marked at UNEC
Event dedicated to the “World Health Day” has been organized at Azerbaijan State University of Economics (UNEC) on April 7. The young teaching staff member Ramil Jabbarov has spoken about the history and the global importance of the World Health Day during the event organized by UNEC Student Youth Organization.
PhD in Medicine Elchin Abdinov has talked about the problem of obesity in young people. Explaining the reasons and the consequences of gaining weight among young people, he has indicated the global statistics.
PhD in Medicine Shamsiyye Namazli has drawn the participants’ attentions to the healthy life style. She said that the annual check up is very useful in defining the problems and their treatment.
The specialist on proper nutrition Elnure Gojayeva has introduced the wrong approach in food reception; has made proposals on proper feeding and active life style to prevent the obesity.