UNEC-də Ulu Öndərin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olunan silsilə tədbirlər keçirilib
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirilib.
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) kollektivi Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümü ilə əlaqədar Fəxri xiyabana gələrək, Ulu Öndərin məzarını ziyarət ediblər. UNEC kollektivi müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsini ehtiramla yad edərək, məzarı önünə əklil qoyub, gül dəstələri düzüblər.
Tədbirlər çərçivəsində UNEC və Azərbaycan Milli Kitabxanasının birgə təşkilatçılığı ilə “Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan Milli Kitabxanasına hədiyyə etdiyi şəxsi kitabları” mövzusunda sərgi-konfrans keçirilib. Sərgidə Heydər Əliyevin Milli Kitabxanaya hədiyyə etdiyi kitablar nümayiş etdirilib. UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov sərgi-konfransda Heydər Əliyevin ideyaları sırasında milli mədəniyyətin ayrılmaz hissəsi olan kitabxanaların inkişafının xüsusi əhəmiyyətindən danışıb. Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru, professor K.Tahirov Ulu Öndərlə bağlı xatirələrini bölüşüb, Azərbaycan mədəniyyətinin inkişafında və mədəni sərvətlərimizin mühafizə olunaraq gələcək nəsillərə çatdırılmasında dahi şəxsiyyətin böyük diqqət və qayğısından bəhs edib.
Sosial siyasətə həsr olunan elmi sessiyada isə rektor, professor Ədalət Muradov bildirib ki, tədbirin əsas məqsədi Ulu Öndərin yaratdığı Azərbaycanın sosial siyasətinə elmi baxış keçirməkdir. Rektor elmi-tədqiqat yönümlü instituta çevrilməkdə iddialı olan UNEC-in Ulu öndərin sosial siyasətini yenidən tədqiq edərək, bu sahəyə öz töhfələrini verəcəyini də sessiyada vurğulayıb. Tədbirdə çıxış edən Milli Məclisin Əmək və Sosial Siyasət Komissiyasının sədri Hadı Rəcəbli Ulu Öndərin əsasını qoyduğu sosial siyasətin Azərbaycan modelindən danışıb. Bazar iqtisadiyyatına keçidlə bağlı sosial siyasətin formalaşmasını dövlətin kompleks inkişafının tərkib hissəsi kimi təhlil edib.
Ulu öndərin anadan olmasının 93-cü ildönümü ilə bağlı UNEC-in bütün fakültələrində professor-müəllim heyətinin, eləcə də gənc tədqiqatçılar, tələbə və magistrlərin iştirakı ilə konfranslar, elmi seminarlar, dəyirmi masalar təşkil edilib. Tədbirlərdə Ulu Öndərin Azərbaycan iqtisadiyyatındakı rolundan, respublikaya rəhbərlik etdiyi dövrdə əldə olunan uğurlardan danışılıb, böyük siyasi xadimin demokratik və hüquqi dövlət quruculuğu yolunda həyata keçirdiyi uzaqgörən və məqsədyönlü siyasətdən söz açılıb.
UNEC-in müəllim və tələbələri Ulu Öndərin 93-cü ildönümünə həsr olunan sosial aksiyalarda da fəal iştirak ediblər. Müəllim və tələbələr arasında şahmat turnirləri keçirilib, eləcə də intellektual yarışlar təşkil olunub.
Texnologiya və dizayn fakültəsinin “Heydər Əliyev və Azərbaycanın müasir inkişafı” mövzusunda keçirdiyi rəsm müsabiqəsində tələbələrin əl işlərindən ibarət maraqlı əsərlər nümayiş etdirilib.
Tədbirlər sırasında Maliyyə və mühasibat fakültəsi ilə Marketinq və Kommunikasiya Departamentinin birgə təşkilatçlılğı ilə keçiriliən “Oxu saatı” layihəsi maraqla qarşılanıb. Universitetin müəllim və tələbələri birgə mütaliə ediblər, oxuduqları kitablar haqqında fikirlərini bölüşüblər. Layihənin məqsədi tələbələrin mütaliəyə diqqətini artırmaq, müəllimlərlə birgə oxu vərdişlərini inkişaf etdirmək, kitabın gündəlik həyatımızın bütün sahələrinə daxil edilməsi olub.
Bundan başqa, İqtisadiyyat və sənaye fakültəsi ilə Tələbə Gənclər Təşkilatı birgə videoçarx hazırlayıblar. “Biz onun davamçılarıyıq” adlı videoçarxda müəllim və tələbələr Ulu Öndərin Azərbaycana verdiyi töhfələrdən danışıblar.
Radio UNEC-də  “Heydər ömrü, “Dahi şəxsiyyət”, “Uca zirvə” adlı radio-film səsləndirilib.
Universitetin əsas tədris binasında yerləşən monitorlarda Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən filmlər nümayiş etdirilib.

В UNEC состоялся цикл мероприятий, посвященных 93-й годовщине со дня рождения Великого вождя
В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) в связи с 93-й годовщиной со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева проведен цикл мероприятий.
Коллектив Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC) в связи с 93-й годовщиной со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева побывал в Аллее почетного захоронения, где посетил могилу Великого вождя. Коллектив UNEC  почтил память Великого вождя Гейдара Алиева, архитектора и создателя азербайджанского государства, возложил венки и цветы к могиле.
В рамках мероприятий при совместной организации UNEC и Азербайджанской национальной библиотеки состоялась выставка-конференция на тему «Личные книги, подаренные Великим вождем Гейдаром Алиевым Азербайджанской национальной библиотеке». На выставке были демонстрированы книги, подаренные Гейдаром Алиевым Национальной библиотеке. На выставке-конференции  ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов  в ряду идей Гейдара Алиева отметил особое значение библиотеки, которая является неотъемлемой частью национальной культуры. Директор Азербайджанской национальной библиотеки, профессор Керим Таиров поделился воспоминаниями, связанными с  Великим вождем, отметил большое внимание и проявленную гениальной личностью заботу развитию культуры Азербайджана,   защите культурных ценностей и   донесении их  до будущего поколения.
Основной целью научной сессии, посвященной социальной политике, является научный подход к созданной Великим вождем социальной политике. Адалат Мурадов отметил, что UNEC, стремясь превратиться в институт научно-исследовательского направления, вновь исследуя социальную политику Великого вождя, внесет в эту сферу свой вклад. Выступивший на мероприятии, председатель Комиссии по труду и социальной политике Милли Меджлиса Хади Раджабли  рассказал об азербайджанской модели социальной политики, заложенной Великим вождем. В связи с переходом к рыночной экономике формирование социальной политики он рассмотрел как неотъемлемую часть комплексного развития государства.
В связи с 93-й годовщиной со дня рождения Великого вождя на всех факультетах UNEC при участии профессорско-преподавательского состава, а также молодых исследователей, студентов и магистрантов организованы конференции, научные семинары, круглые столы. На мероприятиях  были отмечены роль Великого вождя в развитии экономики Азербайджана, успехи в период правления, осуществляемая  дальновидная и целенаправленная политика великого политического деятеля на пути построения демократического и правового государства.
Преподаватели и студенты UNEC активно участвовали посвященных 93-й годовщине со дня рождения Великого вождя социальных акциях. Среди преподавателей и студентов были проведены шахматные турниры, а также организованы интеллектуальные соревнования.
На выставке картин  «Гейдар Алиев и современное развитие Азербайджана», проведенной факультетом Технологии и дизайна, продемонстрированы интересные произведения ручных работ студентов.
В ряду мероприятий большой интерес вызвал проведенный при совместной организации факультета Финансов и бухгалтерии и Департамента маркетинга и коммуникаций проект «Час чтения». Преподаватели и студенты университета вместе провели чтение книг, поделились мнениями о прочитанных книгах. Целью проекта  является повышение среди студентов внимания к чтению, развитие читательских навыков, включение книги во все сферы повседневной жизни.
Помимо этого, факультет Экономики и промышленности и Студенческая молодежная организация совместно подготовили видео ролик. В видео ролике «Мы его последователи» преподаватели и студенты рассказывают о Великом вожде, который внес большой вклад в развитие Азербайджана.
На  Radio UNEC были озвучены фильмы «Жизнь Гейдара», «Гениальная личность», «Высокая вершина».
В мониторах, размещенных в основном учебном корпусе университета, демонстрировались фильмы о жизни и деятельности Великого вождя.