UNEC-də Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranmasının 23-cü ildönümü qeyd edilib
Noyabrın 19-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) yaranmasının 23-cü ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən YAP Səbail rayon təşkilatı Qadınlar Şurasının və UNEC Qadınlar Şurasının sədri Təranə Kərimova tədbir iştirakçılarını bayram münasibətilə təbrik edib, yaradılmasının 23-cü illiyini qeyd edən Yeni Azərbaycan Partiyasının milli dövlətçilik ənənələrinin formalaşmasında həlledici rol oynadığını bildirib. T.Kərimova Ümummili Lider Heydər Əliyevin ideyalarının getdikcə daha geniş təşəkkül tapdığı Azərbaycanın dünya miqyasında öz sözü və yeri olan bir ölkəyə çevrildiyini və xalqımızın xoşbəxt gələcəyinin təminatına güclü zəmin yaradıldığını qeyd edib. Bilidirib ki, cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərlik etdiyi YAP-nın siyasi kursunun alternativi yoxdur. Müasir Azərbaycanın inkişafının əsas dəstəkçisinə çevrilən YAP-ın yaranması insanların gələcəyə olan ümidinin möhkəmlənməsinə yol açıb. Hazırda partiyanın sıralarında 700 minə yaxın üzv birləşib.
Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə edilməsi kafedrasının müdiri, professor Əli Əlirzayev tədbir iştirakçılarına YAP-ın yaranma tarixindən danışıb. Azərbaycanın çətin dönəmlərində ölkənin gələcəyini düşünərək 91 ziyalı ilə birlikdə Ümumilli Liderə müraciət etdiyini və bundan sonra Naxçıvanda 550 nəfər nümayəndənin iştirakı ilə Yeni Azərbaycan Partiyasının təsis konfransının keçirildiyini söyləyib. Ə.Əlirzayev 1990-cı ilin əvvəllərində ölkəni idarə edən şəxslərin yarıtmaz fəaliyyətinin xalqın səbrini tükətdiyini və Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1993-cü ildə xaqlın təkidli tələbi ilə  hakimiyyətə gəlməsinin Azərbaycan tarixində mühüm tarixi hadisə olduğunu qeyd edib.
Beynəlxalq  ticarət və gömrük işi kafedrasının müdiri, professor Arif Şəkərəliyev Yeni Azərbayan Partiyasının ölkənin müasir siyasi tarixində mühüm rolundan danışıb. Azərbaycanın dünya ölkələri arasında öz iqtisadi qüdrətinə görə önəmli yer tutan bir ölkəyə çevrildiyini bildirib, cənab Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi düzgün iqtisadi və sosial siyasət nəticəsində nəinki regionda, eyni zamanda Avropa miqyasında inkişaf edən bir dövlət olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən professor-müəllim heyəti YAP-ın keçdiyi 23 illik şərəfli yoldan danışıb, əldə olunan uğurlardan bəhs edib.

В UNEC отметили 23-ю годовщину создания партии Ени Азербайджан
19 ноября в Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) провели мероприятие, посвященное 23 годовщине создания партии Ени Азербайджан (YAP).
Выступая на мероприятии председатель  женсовета Сабаильской районной организации YAP и женсовета UNEC, Тарана Керимова поздравила участников мероприятия с праздником, отметив 23-летнюю годовщину создания партии Ени Азербайджан, подчеркнула о ее решающей  роли в формировании традиций национальной государственности. Т.Каримова отметила, что становление идей общенационального лидера Гейдара Алиева находит все более широкий спектр, что создает фундамент для превращения Азербайджана в авторитетную страну в мировом масштабе и является прочным залогом в обеспечении счастливого будущего нашего народа . Она отметила, что политическому курсу YAP , которой руководит господин Президент Ильхам Алиев нет альтернативы. Создание YAP стало основной поддержкой в развитии современного Азербайджана и все больше вселило в людях надежду на будущее. Сегодня в рядах партии насчитывается около 700 тысяч членов. Заведующий кафедрой Экономики и управления социальной сферой, профессор Али Алирза­ев рассказал участникам историю создания YAP. Он отметил, что в тяжелые для Азербайджана дни, думая о будущей своей страны, он вместе с 91 интеллигентами обратился к Общенациональному лидеру и после этого при участии 550 человек в Нахчыване была проведена исполнительная конференция партии Ени Азербайджан.
А.Алирзаев отметил, что в начале 1990-х годов из-за небрежного отношения руководящих органов к своей деятельности иссякло терпение народа, и приход к власти по настоянию народа в 1993 году великого вождя Гейдара Алиева является важным историческим событием в истории Азербайджана. Заведующий кафедрой Международная торговля и таможенное дело, профессор Ариф Ша­ка­ралиев отметил о важной роли  парии Ени Азербайджан в современной политичес­кой истории страны.
Он отметил, что Азербайджан из-за своей экономической мощи превратился в одну из стран, занявших важное место среди стран мира, и подчеркнул, что в результате правильной эконо­ми­че­ской и социальной политики, осуществляемой господином Президентом Ильхамом Алиевым, стал развитым государством не только в регионе, но и в европейском масштабе.
Выступивший на мероприятии профессорско-преподавательский состав, отметил славные пути, прошедшие YAP в течение 23 лет, а также достигнутые успехи.