UNEC-də Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranmasının 23-cü ildönümü qeyd edilib
Noyabrın 19-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetində (UNEC) Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) yaranmasının 23-cü ildönümünə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən YAP Səbail rayon təşkilatı Qadınlar Şurasının və UNEC Qadınlar Şurasının sədri Təranə Kərimova tədbir iştirakçılarını bayram münasibətilə təbrik edib, yaradılmasının 23-cü illiyini qeyd edən Yeni Azərbaycan Partiyasının milli dövlətçilik ənənələrinin formalaşmasında həlledici rol oynadığını bildirib. T.Kərimova Ümummili Lider Heydər Əliyevin ideyalarının getdikcə daha geniş təşəkkül tapdığı Azərbaycanın dünya miqyasında öz sözü və yeri olan bir ölkəyə çevrildiyini və xalqımızın xoşbəxt gələcəyinin təminatına güclü zəmin yaradıldığını qeyd edib. Bilidirib ki, cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərlik etdiyi YAP-nın siyasi kursunun alternativi yoxdur. Müasir Azərbaycanın inkişafının əsas dəstəkçisinə çevrilən YAP-ın yaranması insanların gələcəyə olan ümidinin möhkəmlənməsinə yol açıb. Hazırda partiyanın sıralarında 700 minə yaxın üzv birləşib.
Sosial sferanın iqtisadiyyatı və idarə edilməsi kafedrasının müdiri, professor Əli Əlirzayev tədbir iştirakçılarına YAP-ın yaranma tarixindən danışıb. Azərbaycanın çətin dönəmlərində ölkənin gələcəyini düşünərək 91 ziyalı ilə birlikdə Ümumilli Liderə müraciət etdiyini və bundan sonra Naxçıvanda 550 nəfər nümayəndənin iştirakı ilə Yeni Azərbaycan Partiyasının təsis konfransının keçirildiyini söyləyib. Ə.Əlirzayev 1990-cı ilin əvvəllərində ölkəni idarə edən şəxslərin yarıtmaz fəaliyyətinin xalqın səbrini tükətdiyini və Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1993-cü ildə xaqlın təkidli tələbi ilə  hakimiyyətə gəlməsinin Azərbaycan tarixində mühüm tarixi hadisə olduğunu qeyd edib.
Beynəlxalq  ticarət və gömrük işi kafedrasının müdiri, professor Arif Şəkərəliyev Yeni Azərbayan Partiyasının ölkənin müasir siyasi tarixində mühüm rolundan danışıb. Azərbaycanın dünya ölkələri arasında öz iqtisadi qüdrətinə görə önəmli yer tutan bir ölkəyə çevrildiyini bildirib, cənab Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi düzgün iqtisadi və sosial siyasət nəticəsində nəinki regionda, eyni zamanda Avropa miqyasında inkişaf edən bir dövlət olduğunu vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən professor-müəllim heyəti YAP-ın keçdiyi 23 illik şərəfli yoldan danışıb, əldə olunan uğurlardan bəhs edib.

23rd Anniversary of the establishment of New Azerbaijan Party held at UNEC
On November 19 the 23rd Anniversary of the establishment of New Azerbaijan Party (NAP) was held at Azerbaijan State University of Economics (UNEC).
Making a speech the Chairman of the Women’s Council of Sabail district organization and UNEC Women’s Council Tarana Kerimova congratulated the participants on the occasion of the celebration and stressed the role of the New Azerbaijan Party which celebrates its 23rd birthday is decisive in the formation of national statehood traditions. T. Kerimova said Azerbaijan has become the country with its word and place in the world where the National Leader Heydar Aliyev’s ideas have been forming broader and a strong foundation and guarantee of the future of our people is being established. She noted that the political course of the New Azerbaijan Party led y the President Ilham Aliyev has no alternative. Becoming a key supporter of the development of modern Azerbaijan paved the way for the establishment of strengthening the people’s hope for future. Currently about 700 thousand members are being joined in the party.
Head of the Department Economy and Management of Social Sphere, Professor Ali Alirzayev spoke about the history of the establishment of NAP. During the challenging period for Azerbaijan he also was among the 91 intellectuals who appealed to the National Leader thinking of the county’s future; further the establishment conference of the New Azerbaijan Party was held in Nakhchivan with the participation of 550 representatives, he said. A.Alirzayev highlighted the negligent performance of those who governed the country in early 1990 which tired out the people’s patience and the National Leader Heydar Aliyev came to power with the insistence of the population in 1993 which became an important historic event in Azerbaijan’s history.
Head of the Department International Trade and Customs, Professor Arif Shakaraliyev spoke about the role of New Azerbaijan Party in the modern political history of the country. He stressed Azerbaijan has become the country which occupies significant place for its economic strength among the countries of the world and became the developing country in the European scale as a result of the right economic and social policy realized by the President Ilham Aliyev.
The academic staff participating in the event spoke about the honorary way through which NAP has passed within 23 years and achieved success.