UNEC-də yeni tədris ilində Elmi Şuranın ilk iclası keçirilib
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov yeni tədris ilinin başlaması münasibətilə şura üzvlərini təbrik edərək, uğurlar arzulayıb.
Onlayn keçirilən islacda Elmi Şuranın yeni elmi katibi Ərəbiyyə Mustafayeva şura üzvlərinə təqdim edilib.
Şurada 2020/2021-cи tədris ili üçün UNEC-in Elmi Şurasının iş planı səsə qoyularaq, təsdiq edilib. Sonra gündəlikdə duran məsələlərin müzakirəsi aparılıb. Keyfiyyətə nəzarət şöbəsinin müdiri, dos.Sevda Sərdarova 2019/2020-ci tədris ilinin  yaz semestrində distant tədrisin yekunları barədə təqdimatla çıxış edib. Bildirilib ki, yaz semestrində keyfiyyət elçiləri və fakültələr tərəfindən 3806 dərsdə iştirak edilib və keçirilən 23000 dərsin videoyazısı arxivləşdirilib. Distant tədrisin daha keyfiyyətli aparılması məqsədilə pedaqoji heyətə ABŞ-ın aparıcı universitetlərində fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlər, eləcə də türk professorlar tərəfindən 5 günlük sertifikatlı təlimlər keçirilib. Hesabatdan sonra distant tədrisin təkmilləşdirilməsi barədə təkliflər səsləndirilib.
Sonra Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və idarə edilməsi mərkəzinin  direktor müavini dos. Söhrab İsayev 2019/2020-ci tədris ilinin  yay imtahan sessiyasının yekunları barədə məruzə edib. Bildirilib ki, imtahan sessiyasında tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində ölkədə ilk dəfə olaraq, dünyada ən mütərəqqi sistem hesab edilən proktorinq sistemi tətbiq olunub. S.İsayev sessiya zamanı 11248 tələbənin attestasiyasının aparıldığını, onlardan 9089 nəfərin bakalavr, 2159 nəfərin isə magistr olduğunu diqqətə çatdırıb. Hesabatda tədrisin keyfiyyət və mənimsəmə göstəricilərində artımın olduğu qeyd edilib. Sonra tələbə biliyinin qiymətləndirilməsinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə təkliflər səsləndirilib.
Şurada Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektor, dosent Anar Rzayev cari semestrdə tədrisin təşkili barədə çıxış edib. Bildirilib ki, semestrlər modullara bölünərək təşkil ediləcək. Birinci modul bitdikdən sonra yekun attestasiya təşkil olunacaq. Distant dərslərin 60 dəqiqə nəzərdə tutulduğu, dərsdən sonra isə müəllimlər tərəfindən hər dərs üçün 30 dəqiqə məsləhət saatlarının keçiriləcəyi qeyd olunub. Bakalavrın biliyinin qiymətləndirilməsi 100 bal üzrərindən 20+30+50 modelində həyata keçiriləcək. Burada 20 bal tələbənin aktivliyi, 30 bal qrup layihəsi və 50 bal isə imtahan qiymətinə aid ediləcək. Qiymətləndirmə magistratura və TUDİFAK istisna olmaqla, bütün fakültələrdə tətbiq ediləcək. Tələbələrin davamiyyəti isə sərbəst olacaq.
Yeni tədris ilində ingilis dilinin tədrisinin beynəlxalq standartlar əsasında 4 semestr təşkil olunacağı qeyd edilib. Fənlər beynəlxalq standartlara uyğun olaraq, A1, A2, B1 və B2 səviyyəyə bölünəcək. Tələbələr “placement” (yerləşdirmə) testindən keçirilərək, bilik səviyyələrinə görə qruplara bölünəcəklər.
Birinci kurs tələbələrinin qruplar üzrə yerləşdirilməsində də yeniliklər tətbiq olunacaq. Belə ki, eyni ixtisasa yeni qəbul olan tələbələr digər fənlər üzrə qruplara DİM imtahanlarında topladıqları imtahan ballarına uyğun yerləşdiriləcəklər.
Sonra İnzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektor Şaiq Əsgərov şura üzvlərini UNEC-də onlayn tədbirlərin keçirilməsi ilə bağlı qaydalarla tanış edib. Qaydalar səsləndirildikdən sonra şura üzvləri tərəfindən qəbul olunub.
Elmi Şurada yeni kafedra və laboratoriyaların yaradılması barədə təkliflər səsləndirilib, təkliflər şura üzvləri tərəfindən qəbul edilib.
Belə ki, Mühəndislik fakültəsi nəzdində “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrası yaradılacaq. “Sənaye mühəndisliyi”, “Material mühəndisliyi”, “Maşın mühəndisliyi”, “Ekologiya mühəndisliyi”, “Elektrik və elektronika mühəndisliyi” və “Qida mühəndisliyi” ixtisasları kafedranın nəzdinə daxil ediləcək. Rəqəmsal iqtisadiyyat fakültəsinin nəzdində isə “Rəqəmsal texnologiyalar və tətbiqi informatika” kafedrası yaradılaraq, “İnformasiya texnologiyaları”, “Kompüter elmləri”, “İnformasiya təhlükəsizliyi”, “Kommunikasiya  sistemləri mühəndisliyi” həmin kafedranın nəzdinə daxil ediləcək.
Mühəndislik, eləcə də Rəqəmsal iqtisadiyyat fakültələrinin nəzdində Laboratoriyaların işinin təşkili mərkəzləri yaradılacaq.
Qərara alınıb ki, UNEC-də “Qida kimyası və biokimyası”, “Qida texnologiyaları”, “Ekologiya”, “Fizika1” və “Fizika 2”, “Kimya 1” və “Kimya 2”, “Elektronika”, “Elektrotexnika”, “Materialşünaslıq”, “Kommunikasiya sistem mühəndisliyi”, “Maşın və sənaye mühəndisliyi” laboratoriyaları və 2 ədəd Kompüter laboratoriyası yaradılsın.
“Dizayn” kafedrasının bazasında isə UNEC Dizayn Məktəbi yaradılacaq. Bu ildən tədrisi nəzərdə tutulan “sərt bacarıqlar” və “yumşaq bacarıqlar” fənləri tələbələrin karyeralarını doğru şəkildə planlaması məqsədilə yaradılan “Karyera planlaması və inkişafı” kafedrasının nəzdində tədris olunacaq.
Şurada bildilirib ki, tədqiqatların və beynəlxalq bazalarda dərc olunan elmi məqalələrin keyfiyyətinin daha da artırılması məqsədilə professor-müəllim heyətinin reytinqini müəyyən edən DƏHS-də müvafiq paylar nəzərə alınmaqla, məqalələrin keyfiyyətinə dair göstəricilərə yer verilsin. Keyfiyyət göstəricisində yalnız istinadların sayı nəzərə alınacaq.
Şurada “Tədqiqatçı” vəzifəsinin təsis olunması da qərara alınıb.
Təsdiq olunan yeniliklərə əsasən, ingilis dili biliyi C1 və C2 səviyyəsində olan xarici dil müəllimlərinin əmək haqları müvafiq olaraq 15% və 30% artırılacaq.
UNEC-də təhsil alan və həssas ailələr qrupuna daxil olan tələbələr üçün dövlətin ödədiyi təhsil haqqı fərqinin universitet hesabına ödənilməsi barədə qərar qəbul edilib.
İnklüziv təhsil mərkəzi kimi də formalaşmağı hədəfləyən UNEC-də əlil gənclərin yüksək səviyyədə təhsil almalarına dəstək olmaq məqsədilə UNEC İnklüziv Təhsil Fondu yaradılıb. Fond əlilliyi olan tələbələrin təhsil haqqının ödənilməsi, onların mübadilə və ikili diplom proqramlarında iştirakına dəstək olacaq.

The first meeting of the Scientific Council is held at UNEC in the new academic year
The first meeting of the Scientific Council of the 2020/2021 academic year was held at UNEC on September 14.
Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov congratulated the members of the council on the beginning of the new academic year and wished them success.
The new scientific secretary of the Scientific Council, Arabiya Mustafayeva, was introduced to the members of the council during the online meeting.
The Council voted on and approved the work plan of the UNEC Scientific Council for the 2020/2021 academic year.  Then the issues on the agenda were discussed. Head of Quality Control Department, Assoc. Prof. Sevda Sardarova made a speech on the results of distance learning in the spring semester of the 2019/2020 academic year. It was noted that in the spring semester, quality ambassadors and faculties participated in 3,806 lessons and archived videos of 23,000 lessons. In order to improve the quality of distance learning, the academic staff  has been trained for 5 days by Azerbaijani scientists working in leading US universities, as well as Turkish professors. After the report, proposals were made to improve distance learning.
Then the deputy director of the Center for Evaluation and management of teaching quality, Assoc. Professor Sohrab Isayev reported on the results of the summer exam session of the 2019/2020 academic year. It was noted that for the first time in the country, the proctor system, which is considered the most advanced system in the world, was applied in the assessment of students’ knowledge during the exam session. S.Isayev noted that 11,248 students were certified during the session, of which 9,089 were bachelors and 2,159 were masters. An increase in the quality and mastery of education has been noted on the report. Then, suggestions were made to improve the assessment of student knowledge.
Vice-Rector for Teaching and Training Technologies, Associate Professor Anar Rzayev spoke about the organization of education in the current semester. It was noted that the semesters will be divided into modules. After the first module, the final attestation will be organized. It was noted that distance lessons are planned for 60 minutes, and after the lesson, teachers will hold 30 minutes of consultation hours for each lesson. The bachelor’s knowledge will be assessed on a 20 + 30 + 50 model based on 100 points. Here, 20 points will be allocated to student activity, 30 points to the group project and 50 points to the exam grade. The assessment will be applied to all faculties, except for master’s and  TWBA .  Students’   attendance will be free.
It was noted that 4 terms of English language teaching will be organized in the new academic year on the basis of international standards. Subjects will be divided into A1, A2, B1 and B2 levels according to international standards. Students will take a placement test and be divided into groups according to their level of knowledge.
Innovations will also be introduced in the placement of freshmen in groups. Thus, students newly admitted to the same specialty will be placed in groups in other majors according to their exam scores in the SEC exams.
Then, Vice-Rector for Administrative and Organizational Affairs Shaig Asgerov acquainted the council members with the rules for conducting online events at UNEC. The rules were adopted by the council members after being said.
Proposals on the establishment of new departments and laboratories were voiced in the Scientific Council, and the proposals were accepted by the members of the council.
Thus, the department of “Engineering and Applied Sciences” will be established at the Faculty of Engineering. The specialties of “Industrial Engineering”, “Material Engineering”, “Mechanical Engineering”, “Environmental Engineering”, “Electrical and Electronics Engineering” and “Food Engineering” will be included in the department. The Department of “Digital Technologies and Applied Informatics” will be established under the Faculty of Digital Economics, and the Department of Information Technology, Computer Science, Information Security, and Communication System will be included in the department.
Center  for organizing the work of laboratories will be established at the faculties of Engineering, as well as Digital economy.
“Food Chemistry and Biochemistry”, “Food Technology”, “Ecology”, “Physics 1” and “Physics 2”, “Chemistry 1” and “Chemistry 2”, “Electronics”, “Electrical Engineering”, “Materials Science”, “Communication Systems Engineering”, “Mechanical and Industrial Engineering” laboratories , as well as 2 Computer Laboratories have been decided to be established at UNEC.
UNEC School of Design will be established on the basis of the “Design” department. “Hard skills” and “Soft skills” majors to be taught this year will be taught at the “Career Planning and Development” department, which was established to help students plan their careers properly.
It was stated at the council that   in order to further improve the quality of research and scientific articles published in international databases,   indicators on the quality of articles should be paid attention taking into consideration relevant shares in DSS which determines the ranking of the academic staff.
It was also decided at the council   to establish the position of “Researcher”.
According to the approved innovations, the salaries of foreign language teachers with English language proficiency levels C1 and C2 will be increased by 15% and 30%, respectively.
A decision has been made to pay the difference in tuition fees paid by the state to students belonging to vulnerable groups studying at UNEC at the expense of the university.
UNEC Inclusive Education Foundation has been established to support young people with disabilities to receive a high level of education at UNEC, which also aims to become a center for inclusive education. The fund will support the payment of tuition fees for students with disabilities, their participation in exchange and dual degree programs.