UNEC-də yeni tədris ilində Elmi Şuranın ilk iclası keçirilib
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov yeni tədris ilinin başlaması münasibətilə şura üzvlərini təbrik edərək, uğurlar arzulayıb.
Onlayn keçirilən islacda Elmi Şuranın yeni elmi katibi Ərəbiyyə Mustafayeva şura üzvlərinə təqdim edilib.
Şurada 2020/2021-cи tədris ili üçün UNEC-in Elmi Şurasının iş planı səsə qoyularaq, təsdiq edilib. Sonra gündəlikdə duran məsələlərin müzakirəsi aparılıb. Keyfiyyətə nəzarət şöbəsinin müdiri, dos.Sevda Sərdarova 2019/2020-ci tədris ilinin  yaz semestrində distant tədrisin yekunları barədə təqdimatla çıxış edib. Bildirilib ki, yaz semestrində keyfiyyət elçiləri və fakültələr tərəfindən 3806 dərsdə iştirak edilib və keçirilən 23000 dərsin videoyazısı arxivləşdirilib. Distant tədrisin daha keyfiyyətli aparılması məqsədilə pedaqoji heyətə ABŞ-ın aparıcı universitetlərində fəaliyyət göstərən azərbaycanlı alimlər, eləcə də türk professorlar tərəfindən 5 günlük sertifikatlı təlimlər keçirilib. Hesabatdan sonra distant tədrisin təkmilləşdirilməsi barədə təkliflər səsləndirilib.
Sonra Tədrisin keyfiyyətinin qiymətləndirilməsi və idarə edilməsi mərkəzinin  direktor müavini dos. Söhrab İsayev 2019/2020-ci tədris ilinin  yay imtahan sessiyasının yekunları barədə məruzə edib. Bildirilib ki, imtahan sessiyasında tələbələrin biliyinin qiymətləndirilməsində ölkədə ilk dəfə olaraq, dünyada ən mütərəqqi sistem hesab edilən proktorinq sistemi tətbiq olunub. S.İsayev sessiya zamanı 11248 tələbənin attestasiyasının aparıldığını, onlardan 9089 nəfərin bakalavr, 2159 nəfərin isə magistr olduğunu diqqətə çatdırıb. Hesabatda tədrisin keyfiyyət və mənimsəmə göstəricilərində artımın olduğu qeyd edilib. Sonra tələbə biliyinin qiymətləndirilməsinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə təkliflər səsləndirilib.
Şurada Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektor, dosent Anar Rzayev cari semestrdə tədrisin təşkili barədə çıxış edib. Bildirilib ki, semestrlər modullara bölünərək təşkil ediləcək. Birinci modul bitdikdən sonra yekun attestasiya təşkil olunacaq. Distant dərslərin 60 dəqiqə nəzərdə tutulduğu, dərsdən sonra isə müəllimlər tərəfindən hər dərs üçün 30 dəqiqə məsləhət saatlarının keçiriləcəyi qeyd olunub. Bakalavrın biliyinin qiymətləndirilməsi 100 bal üzrərindən 20+30+50 modelində həyata keçiriləcək. Burada 20 bal tələbənin aktivliyi, 30 bal qrup layihəsi və 50 bal isə imtahan qiymətinə aid ediləcək. Qiymətləndirmə magistratura və TUDİFAK istisna olmaqla, bütün fakültələrdə tətbiq ediləcək. Tələbələrin davamiyyəti isə sərbəst olacaq.
Yeni tədris ilində ingilis dilinin tədrisinin beynəlxalq standartlar əsasında 4 semestr təşkil olunacağı qeyd edilib. Fənlər beynəlxalq standartlara uyğun olaraq, A1, A2, B1 və B2 səviyyəyə bölünəcək. Tələbələr “placement” (yerləşdirmə) testindən keçirilərək, bilik səviyyələrinə görə qruplara bölünəcəklər.
Birinci kurs tələbələrinin qruplar üzrə yerləşdirilməsində də yeniliklər tətbiq olunacaq. Belə ki, eyni ixtisasa yeni qəbul olan tələbələr digər fənlər üzrə qruplara DİM imtahanlarında topladıqları imtahan ballarına uyğun yerləşdiriləcəklər.
Sonra İnzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektor Şaiq Əsgərov şura üzvlərini UNEC-də onlayn tədbirlərin keçirilməsi ilə bağlı qaydalarla tanış edib. Qaydalar səsləndirildikdən sonra şura üzvləri tərəfindən qəbul olunub.
Elmi Şurada yeni kafedra və laboratoriyaların yaradılması barədə təkliflər səsləndirilib, təkliflər şura üzvləri tərəfindən qəbul edilib.
Belə ki, Mühəndislik fakültəsi nəzdində “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrası yaradılacaq. “Sənaye mühəndisliyi”, “Material mühəndisliyi”, “Maşın mühəndisliyi”, “Ekologiya mühəndisliyi”, “Elektrik və elektronika mühəndisliyi” və “Qida mühəndisliyi” ixtisasları kafedranın nəzdinə daxil ediləcək. Rəqəmsal iqtisadiyyat fakültəsinin nəzdində isə “Rəqəmsal texnologiyalar və tətbiqi informatika” kafedrası yaradılaraq, “İnformasiya texnologiyaları”, “Kompüter elmləri”, “İnformasiya təhlükəsizliyi”, “Kommunikasiya  sistemləri mühəndisliyi” həmin kafedranın nəzdinə daxil ediləcək.
Mühəndislik, eləcə də Rəqəmsal iqtisadiyyat fakültələrinin nəzdində Laboratoriyaların işinin təşkili mərkəzləri yaradılacaq.
Qərara alınıb ki, UNEC-də “Qida kimyası və biokimyası”, “Qida texnologiyaları”, “Ekologiya”, “Fizika1” və “Fizika 2”, “Kimya 1” və “Kimya 2”, “Elektronika”, “Elektrotexnika”, “Materialşünaslıq”, “Kommunikasiya sistem mühəndisliyi”, “Maşın və sənaye mühəndisliyi” laboratoriyaları və 2 ədəd Kompüter laboratoriyası yaradılsın.
“Dizayn” kafedrasının bazasında isə UNEC Dizayn Məktəbi yaradılacaq. Bu ildən tədrisi nəzərdə tutulan “sərt bacarıqlar” və “yumşaq bacarıqlar” fənləri tələbələrin karyeralarını doğru şəkildə planlaması məqsədilə yaradılan “Karyera planlaması və inkişafı” kafedrasının nəzdində tədris olunacaq.
Şurada bildilirib ki, tədqiqatların və beynəlxalq bazalarda dərc olunan elmi məqalələrin keyfiyyətinin daha da artırılması məqsədilə professor-müəllim heyətinin reytinqini müəyyən edən DƏHS-də müvafiq paylar nəzərə alınmaqla, məqalələrin keyfiyyətinə dair göstəricilərə yer verilsin. Keyfiyyət göstəricisində yalnız istinadların sayı nəzərə alınacaq.
Şurada “Tədqiqatçı” vəzifəsinin təsis olunması da qərara alınıb.
Təsdiq olunan yeniliklərə əsasən, ingilis dili biliyi C1 və C2 səviyyəsində olan xarici dil müəllimlərinin əmək haqları müvafiq olaraq 15% və 30% artırılacaq.
UNEC-də təhsil alan və həssas ailələr qrupuna daxil olan tələbələr üçün dövlətin ödədiyi təhsil haqqı fərqinin universitet hesabına ödənilməsi barədə qərar qəbul edilib.
İnklüziv təhsil mərkəzi kimi də formalaşmağı hədəfləyən UNEC-də əlil gənclərin yüksək səviyyədə təhsil almalarına dəstək olmaq məqsədilə UNEC İnklüziv Təhsil Fondu yaradılıb. Fond əlilliyi olan tələbələrin təhsil haqqının ödənilməsi, onların mübadilə və ikili diplom proqramlarında iştirakına dəstək olacaq.

В UNEC в новом учебном году состоялось первое заседание Ученого совета
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов поздравил членов совета с началом нового учебного года и пожелал им успехов.
На заседании, состоявшемся в онлайн формате, членам совета был представлен новый ученый секретарь Ученого совета Арабия Мустафаева.
На совете был поставлен на голосование и утвержден рабочий план Ученого совета UNEC на 2020/2021 учебный год. Затем состоялось обсуждение вопросов, стоящих на повестке дня. Руководитель отдела контроля качества, доц. Севда Сардарова выступила с презентацией по результатам дистанционного обучения в весеннем семестре 2019/2020 учебного года. Было отмечено, что в весеннем семестре посланники качества и представители деканата присутствовали в 3806 уроках, видеозаписи 23000 проведенных уроков архивизированы. В целях повышения качества проведения дистанционных занятий для педагогического состава был проведен 5-дневный сертифицированный тренинг с участием азербайджанских ученых, работающих в ведущих университетах США, а также турецких профессоров. После отчета были внесены предложения по совершенствованию дистанционного обучения.
Затем заместитель директора Центра оценки качества и управления обучением доц. Сохраб Исаев выступил с докладом по результатам летней экзаменационной сессии 2019/2020 учебного года.  Было отмечено, что при оценке знаний студентов на экзаменационной сессии впервые в стране применялась самая  передовая в мире система прокторинга. С.Исаев довел до сведения, что во время сессии была проведена аттестация 11248 студентов, из них 9089 бакалавры, а 2159 магистры. В отчете отмечалось, что наблюдается  рост в показателях качества и усвоении обучения. Затем в целях совершенствования оценки знаний студентов прозвучали предложения.
На совете выступил проректор по учебным и обучающим технологиям доцент Анар Рзаев по вопросу организации обучения в текущем семестре. Отмечалось, что семестры будут разделены на модули. После завершения первого модуля будет организована итоговая аттестация. Отмечалось, что предусмотрено проведение дистанционных занятий в течение 60 минут, а после каждого урока проведение преподавателями консультаций в течение 30 минут. Оценка знаний студентов будет осуществляться по 100 бальной системе по модели 20+30+50.  20 баллов будет ставиться за активность студента, 30 баллов за групповой проект и 50 баллов за экзаменационную оценку. Оценка будет применяться на всех факультетах, за исключением магистратуры и факультета TUDİFAK.
С нового учебного года обучение английскому языку будет проводиться на основе международных стандартов в течение 4 семестров. Дисциплины соответственно международным стандартам будут разделены на уровни A1, A2, B1 и B2. Студенты будут протестированы по “placement” (распределение) и распределены по группам в соответствии с их  уровнем знаний.
При распределении студентов первого курса по группам будут применены новшества. Так, студенты поступившие на одну и ту же специальность, будут распределены в группы по другим дисциплинам соответственно баллам, которые они набрали на экзаменах ГЭЦ.
Затем проректор по административным и организационным вопросам Шаиг Аскеров ознакомил членов совета с правилами проведения онлайн мероприятий в UNEC. После оглашения правила были приняты членами совета.
На Ученом совете прозвучали предложения по поводу создания новых кафедр и лабораторий и были приняты членами совета.
Так, при факультете Бухгалтерии будет создана кафедра «Бухгалтерия и прикладные науки». Специальности «Инженерия промышленности», «Инженерия материалов», «Инженерия машин», «Инженерия экологии», «Электрическая и электронная инженерия» и «Пищевая инженерия» будут включены в состав кафедры. При факультете Цифровой экономики будет создана кафедра «Цифровые технологии и прикладная информатика», куда будут включены кафедры «Информационные технологии», «Компьютерные науки», «Информационная безопасность», «Коммуникационная система».
При факультетах Инженерии, а также Цифровой экономики будут созданы центры организации лаборатораторных работ.
Принято решение о создании в UNEC лабораторий «Пищевая химия и биохимия», «Пищевые технологии», «Экология», «Физика-1», «Физика-2», «Химия-1» и «Химия-2», «Электроника», «Электротехника», «Материаловедение», «Инженерия коммуникационных систем», «Инженерия машин и промышленности» и  2 компьютерных лабораторий.
На базе кафедры «Дизайн» будет создана Школа дизайна UNEC.  Дисциплины «жесткие навыки» и «мягкие навыки», обучение которых предусмотрено с текущего года, будут преподаваться при кафедре «Планирование и развитие карьеры», созданной в целях  правильного планирования карьеры студентами.
На совете было отмечено, что в целях повышения качества исследований и научных статей, опубликованных в международных базах, в СДЗП, определяющей рейтинг профессорско-преподавательского состава, выделить место показателям качества статей, учитывая соответствующие доли. В показателе качества будут учитываться лишь количества ссылок.
Также на совете было принято решение об учреждении должности «Исследователь».
В соответствии с утвержденными новшествами заработная плата преподавателей иностранных языков со знанием английского языка на уровне C1 и C2 соответственно будет  повышена на 15% и 30% .
Было принято решение, что для студентов, обучающихся в UNEC и принадлежащих к социально уязвимой группе, разница в оплате за обучение, оплачиваемая государством, будет оплачена за счет университета.
В целях оказания поддержки в получении образования на высоком уровне молодым людям с ограниченными возможностями, обучающимися в UNEC, создан Инклюзивный фонд образования UNEC. Фонд будет оказывать поддержку студентам с ограниченными возможностями в оплате за обучение, участии их в программах обмена и двойного диплома.