UNEC-də yeni tədris ilinin ilk Elmi Şurası keçirilib
Elmi Şurada Tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektor dos. Gəray Musayev 2020/2021-ci tədris ilinin yaz semestrinin imtahan sessiyasının nəticələri haqqında hesabatla çıxış edib. Məruzədə bakalavr, magistratura səviyyələri üzrə nəticələr açıqlanıb, eləcə də nəticələrin fakültələrarası müqayisəli təhlili aparılıb.
Prorektor cari tədris ilinə hazırlıqla bağlı da məlumat verib. Bildirilib ki, tədrisin semestr əsaslı təşkil oluncaq və bakalavr səviyyəsi üzrə qiymətləndirmə 100 bal üzrə 20+30+50 qaydasında həyata keçiriləcək. Burada 20 bal tələbənin aktivliyinə, 30 bal ara qiymətləndirmə və 50 bal yekun imtahanına aid ediləcək. Tələbələrin dərslərdə iştirakı ilə bağlı davamiyyət limiti tətbiq ediləcək, davamiyyətə görə bal verilməyəcək. Bu ildən Xarici dildə işgüzar yazışmalar və kommunikasıya fənninin (İngilis dili) tədrisi də yeni formada təşkil ediləcək. Tələbələr test imtahanından keçərək bilik səviyyələrinə görə, yeni qəbul olmuş tələbələr isə qəbul imtahanlarında topladıqları ballara uyğun qruplar üzrə xarici dil dərslərinə yerləşdiriləcəklər.
Cari tədris ilində UNEC-də UDİD və Minor proqramlarının tətbiqinə başlanıldığı, proqramlara ixtisaslar üzrə tələbələrin seçimlərinin tamamlandığı da bldirilib.
Sonra Rəqəmsallaşma üzrə prorektor dosent Raqif Qasımov UNEC-də 2021/2022 tədris ilinə hazırlıq haqqında məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə EDUMAN sistemində payız semestri üzrə görülən işlər, sistemə əlavə olunan yeniliklər, hidrid auditoriyaların qurulması və tədris prosesinə hazırlıq barədə ətraflı məlumat verilib. Bütün tədris binalarının yeni tədris ilinə hazır olduğunu, eləcə də professor-müəllim heyətinin, təhsilalanların və əməkdaşların COVID-19 pasportlarının və immunitet sertifikatlarının yoxlanılması üzrə təlimatın hazırlandığını deyib.
Şurada Qiyabi və əlavə təhsil mərkəzinin direktoru, dosent Səbuhi Tanriverdiyev  yay semestrinin yekunları haqqında hesabatla çıxış edib və nəticələrin təhlilini aparıb.
UNEC İmtahan mərkəzinin direktoru dosent Söhrab İsayev 2021/2022-ci tədris ilinin yay imtahan sessiyasının nəticələri barədə məlumat verib. Hesabatlar dinlənildikdən sonra şura üzvləri tərəfindən qəbul edilib.
Elmi Şurada UNEC rektoru, professor Ədalət Muradov bir sıra dəyişikliklər barədə təkliflər səsləndirib.
Şura üzvlərinin səsverməsi ilə UNEC-də “Beynəlxalq ticarət və logistika” kafedrasının yaradılması barədə qərar qəbul edilib.  “Maliyyə və maliyyə insitutları” kafedrası ilə “Mühasibat uçotu və audit” kafedrası birləşdirilərək, “Maliyyə və mühasibat” kafedrası yaradılıb. Elektron universitet şöbəsi “Təhsil və təlim texnologiyaları şöbəsi” adlandırılaraq, UNEC Ekstern Mərkəzinin tərkibinə verilib. “Tədris-metodiki mərkəz” ilə “Tədrisin Keyfiyyətinin Qiymətləndirilməsi və İdarəedilməsi mərkəzi” birləşdirillərək “Tədrisin metodiki və keyfiyyət təminatı mərkəzi” yaradılıb.
Yeni tədris ilindən inzibati işçilərin əmək haqqının differensiallaşdırılması istiqamətində işlərə start verildiyi, inzibati işçilərin əməyinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı yeni model təqdim olunacağı deyilib.

The first Scientific Council of the new academic year is held at UNEC
Vice-Rector for Teaching and Training Technologies,  Associate Professor   Garay Musayev made a report on the results of the exam session of the spring semester of the 2020/2021 academic year. The report announced the results at the bachelor’s and master’s levels, as well as an inter-faculty comparative analysis of the results.
The vice-rector also informed about the preparations for the current academic year. It was noted that the training will be continuous assessment   and assessment on  bachelor’s level will be carried out in the order of 20 + 30 + 50 on 100 points. Here, 20 points will be allocated to student activity, 30 points to the midterm and 50 points to the midterm exam. Attendance limit will be applied to students’ participation in classes, no points will be   given  for attendance. Starting from this year, the teaching of business correspondence and communication in a foreign language (English) will be organized in a new form. Students will be tested and placed in foreign language classes in groups according to their level of knowledge, and new students will be placed in groups according to their scores in the entrance exams.
It was also noted that IUDDP and Minor programs have been introduced at UNEC in the current academic year, and the selection of students for the programs has been completed.
Then, Vice-Rector for Digitalization, Associate Professor Ragif Gasimov made a report on preparations for the 2021/2022 academic year at UNEC. The report provided detailed information on the work done in the EDUMAN system for the autumn semester, innovations added to the system, the construction of hydride classrooms and preparation for the teaching process. He said that all educational buildings are ready for the new academic year, as well as instructions for the inspection of COVID-19 passports and immunity certificates of faculty, students and staff have been prepared.
The director of the Center for Correspondence and Additional Education, Associate Professor Sabuhi Tanriverdiyev made a report on the results of the summer semester and analyzed the results.
Director of the UNEC Examination Center, Associate Professor, Sohrab Isayev informed about the results of the summer exam session of the 2021/2022 academic year. After hearing the reports, they were accepted by the board members.
Rector of UNEC, Professor Adalat Muradov made proposals on a number of changes at the Scientific Council.
By the vote of the council members, a decision was made to establish a department of “International Trade and Logistics” at UNEC. The department of “Finance and Financial Institutions” was merged with the department of “Accounting and Auditing” and the department of “Finance and Accounting” was established. The e-university department was renamed the “Department of Teaching and Training Technologies” and transferred to the UNEC Extern Center. “Teaching Methodological Center” was merged with the “Teaching Quality Assessment and Management Center” to create “Methodological and quality assurance center of teaching”.
It was noted that work has been started to differentiate the salaries of administrative employees from the new academic year, and a new model for evaluating the work of administrative employees will be introduced.