UNEC-də yeniliklər: UDİD, Minor, Track, UNEC professoru
Yeni tədris ilindən tətbiq olunması nəzərdə tutulan Universitetdaxili İkili Diplom (UDİD) proqramının məqsədi bakalavrlara 4 il ərzində qəbul olduğu ixtisasla yanaşı, ikinci ixtisas üzrə də əlavə təhsil və diplom almaq imkanı yaratmaqdan ibarətdir. Tələbələr 3-cü semestrdən bu proqrama qoşularaq, məzun olduqda iki ixtisas üzrə iki diplom əldə edə biləcəklər. 700 bal toplayaraq UNEC-ə qəbul olan abituriyentlər proqramda ödənişsiz, 600 və daha yüksək bal toplayan abituriyentlər isə 50% güzəştlə iştirak edəcəklər.
Minor proqramında isə tələbələr öz ixtisas qrupu daxilində 4, ixtisas qrupları arasında isə 5 fənn götürməklə Minor ixtisasını qazanacaqlar. Minor proqramını tamamlayan tələbələrə universitet tərəfindən müvafiq sertifikat və transkript təqdim olunacaq. Əldə olunan sertifikat əmək bazarında məzunlara üstünlük yaradacaq.
Şurada təhsil standartlarında nəzərdə tutulan ixtisaslar  üzrə istiqamətlər (Track) barədə də təqdimat olunub. Bildirilib ki, “İxtisas istiqamətləri” tələbələrə əlavə imkanlar yaratmaq məqsədilə hazırlanıb. Tələbələr ixtisas istiqamətlərini seçməklə əlavə sertifikat əldə edə biləcəklər. Bununla da məzunlar əlavə ixtisas biliyi ilə yanaşı, bacarıq, vərdiş və kompetensiyalar əldə etmiş olacaqlar.
Elmi Şurada ““UNEC Professoru” vəzifəsi və onun tutulması haqqında Qaydalar” da müzakirə olunaraq, qəbul edilib.

Новшества в UNEC: ВУДД, Minor, Track, профессор UNEC
Целью программы ВУДД – Внутриуниверситетского двойного диплома является создание возможности бакалаврам в течение 4 лет наряду со специальностью, на которую они поступили, получение дополнительного образования и диплома по второй специальности. Студенты примут участие в этой программе с 3 семестра и по окончании учебы получат два диплома по двум специальностям. Абитуриенты, поступившие в UNEC, набрав 700 баллов, примут участие в программе на бесплатной основе, а абитуриенты, набравшие 600 и выше баллов, примут участие в программе со льготой 50%.
В программе Minor  студенты выбрав 4 дисциплины по своей группе специальностей, и 5 среди групп специальностей, получат специальность Minor. Студентам, завершившим программу Minor, со стороны университета  будут выданы соответствующие сертификаты и транскрипт. Полученный сертификат поможет выпускникам в достижении преимущества на рынке труда.
На совете была проведена презентация по направлениям (Track) специальностей, предусмотренных в стандартах образования. Было отмечено, что «Направления специальности» разработаны с целью создания дополнительных возможностей для студентов. Студенты, выбрав направления специальности, смогут получить дополнительный сертификат. Таким образом, студенты наряду со знаниями по дополнительной специальности, овладеют способностями, навыками и компетенциями.