UNEC-də Zəfər Gününə həsr olunan tədbir keçirilib
Tədbirdə UNEC kollektivi ilə yanaşı, şəhid ailələri, qazilər, əsgərlər, Müdafiə Nazirliyinin Əlahiddə Nümunəvi Orkestrinin üzvləri, xalq artisti Nurəddin Mehdixanlı və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları öncə UNEC-in şəhid məzun və tələbələrinin xatirəsinə ucaldılan Memorial-Xatirə Kompleksinin önünə gül dəstələri düzüblər.
Azərbaycan və Türkiyənin dövlət bayraqlarının dalğalandığı tədbir şəhidlərin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbirin aparıcısı, Azərbaycanın xalq artisti Nurəddin Mehdixanlı sentyabrın 27-də başlayan və noyabrın 8-də parlaq qələbə ilə nəticələnən Azərbaycanın haqq-ədalət savaşından söz açıb. Azərbaycan xalqının müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşərək bütün dünyaya öz gücünü, mətinliyini və mübarizliyini nümayiş etdirdiyini diqqətə çatdırıb.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Zəfər Günü münasibətilə iştirakçıları təbrik edərək, parlaq qələbəni şanlı tariximizin qızıl səhifəsi adlandırıb. Əbədi torpaqlarımızın geri qaytarılması uğrunda canlarını qurban verən şəhidlərin yalnız Azərbaycan xalqının deyil, bütün Türk Dünyasının əbədi qəhrəmanları olduğunu deyib. Rektor müzəffər qələbənin təməlində ulu öndər Heydər Əliyev strategiyasının, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin güclü iradəsinin, müstəqil və düşünülmüş siyasətinin, dövlət-xalq-ordu birliyinin dayandığını bildirib.
Bu gün Azərbaycanda yeni mərhələnin başlandığını vurğulayan Ədalət Muradov, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin dirçəlişi istiqamətində sürətli quruculuq və bərpa işlərinin aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Sonra UNEC-in tələbəsi, Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı Qəzənfər Ağayev, Xüsusi Təyinatlı  Qüvvələrin kapitanı, Qarabağ ordenli Şamxal Ağayev çıxış edərək, Vətən müharibəsində keçdikləri döyüş yolundan danışıblar. Azərbaycanın igid oğullarının Vətən müharibəsində göstərdikləri şücaəti, qəhrəmanlığı Vətənə olan sonsuz sevginin ifadəsi kimi dəyərləndiriblər.
Zəfər Bayramına həsr olunan tədbir əməkdar incəsənət xadimi, polkovnik Rüfət Axundzadənin bədii rəhbərliyi ilə Müdafiə Nazirliyinin Əlahiddə Nümunəvi Orkestrinin vətənpərvərliyə həsr olunmuş konsert proqramı ilə davam edib.
Tədbir çərçivəsində UNEC Dizayn Məktəbinin tələbələrinin Zəfər Gününə həsr etdikləri rəsm əsərləri nümayiş olunub.

UNEC hosts an event dedicated to Victory Day
In addition to the UNEC team, the families of martyrs, veterans, soldiers, members of  Exemplary Orchestra of the Defence Ministry, people’s artist Nuraddin Mehdikhanli and other guests took part in the event.
The participants of the event first laid flowers in front of the Memorial-Commemorative Complex erected in memory of the martyred graduates and students of UNEC.
The event, where the national flags of Azerbaijan and Turkey were waved, began with a minute’s silence in honor of the dear memory of the martyrs and the playing of the National Anthem.
The presenter  of the event, People’s Artist of Azerbaijan Nuraddin Mehdikhanli spoke about Azerbaijan’s war for justice, which began on September 27 and ended with a brilliant victory on November 8. He drew attention to the fact that the people of Azerbaijan united closely around the victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev and demonstrated their strength, determination and struggle to the whole world.
The rector of UNEC, Professor Adalat Muradov congratulated the participants on the occasion of the Victory Day and called the brilliant victory a golden page of our glorious history. He said that the martyrs who sacrificed their lives for the return of our eternal lands are the eternal heroes not only of the Azerbaijani people, but of the entire Turkic world. The rector said that the great leader Heydar Aliyev’s strategy, the strong will of the President of the Republic of Azerbaijan, the Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the independent and well-thought-out policy, and the unity of the state-people-army are the foundation of the glorious victory.
Emphasizing that a new stage has begun in Azerbaijan today, Adalat Muradov pointed out that rapid construction and restoration works are being carried out in the direction of the revival of our territories freed from occupation.
Then UNEC student, Hero of the Patriotic War, Gazanfar Agayev, captain of the Special Forces, Shamkhal Agayev, recipient of   Karabakh Order, made a speech and talked about the battle path they went through in the Patriotic War. They appreciated the bravery and heroism of the brave sons of Azerbaijan in the Patriotic War as an expression of infinite love for the Motherland.
The event dedicated to the Victory Day continued with a concert program dedicated to patriotism by the Exemplary orchestra the Ministry of Defence under the artistic head   of the honored artist, Colonel Rufat Akhundzade.
Within the framework of the event, the artworks dedicated to the Victory Day by the students of the UNEC Design School were exhibited.