UNEC-də Zəfər Gününə həsr olunan tədbir keçirilib
Tədbirdə UNEC kollektivi ilə yanaşı, şəhid ailələri, qazilər, əsgərlər, Müdafiə Nazirliyinin Əlahiddə Nümunəvi Orkestrinin üzvləri, xalq artisti Nurəddin Mehdixanlı və digər qonaqlar iştirak ediblər.
Tədbir iştirakçıları öncə UNEC-in şəhid məzun və tələbələrinin xatirəsinə ucaldılan Memorial-Xatirə Kompleksinin önünə gül dəstələri düzüblər.
Azərbaycan və Türkiyənin dövlət bayraqlarının dalğalandığı tədbir şəhidlərin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi və Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb.
Tədbirin aparıcısı, Azərbaycanın xalq artisti Nurəddin Mehdixanlı sentyabrın 27-də başlayan və noyabrın 8-də parlaq qələbə ilə nəticələnən Azərbaycanın haqq-ədalət savaşından söz açıb. Azərbaycan xalqının müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşərək bütün dünyaya öz gücünü, mətinliyini və mübarizliyini nümayiş etdirdiyini diqqətə çatdırıb.
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov Zəfər Günü münasibətilə iştirakçıları təbrik edərək, parlaq qələbəni şanlı tariximizin qızıl səhifəsi adlandırıb. Əbədi torpaqlarımızın geri qaytarılması uğrunda canlarını qurban verən şəhidlərin yalnız Azərbaycan xalqının deyil, bütün Türk Dünyasının əbədi qəhrəmanları olduğunu deyib. Rektor müzəffər qələbənin təməlində ulu öndər Heydər Əliyev strategiyasının, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin güclü iradəsinin, müstəqil və düşünülmüş siyasətinin, dövlət-xalq-ordu birliyinin dayandığını bildirib.
Bu gün Azərbaycanda yeni mərhələnin başlandığını vurğulayan Ədalət Muradov, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin dirçəlişi istiqamətində sürətli quruculuq və bərpa işlərinin aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Sonra UNEC-in tələbəsi, Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı Qəzənfər Ağayev, Xüsusi Təyinatlı  Qüvvələrin kapitanı, Qarabağ ordenli Şamxal Ağayev çıxış edərək, Vətən müharibəsində keçdikləri döyüş yolundan danışıblar. Azərbaycanın igid oğullarının Vətən müharibəsində göstərdikləri şücaəti, qəhrəmanlığı Vətənə olan sonsuz sevginin ifadəsi kimi dəyərləndiriblər.
Zəfər Bayramına həsr olunan tədbir əməkdar incəsənət xadimi, polkovnik Rüfət Axundzadənin bədii rəhbərliyi ilə Müdafiə Nazirliyinin Əlahiddə Nümunəvi Orkestrinin vətənpərvərliyə həsr olunmuş konsert proqramı ilə davam edib.
Tədbir çərçivəsində UNEC Dizayn Məktəbinin tələbələrinin Zəfər Gününə həsr etdikləri rəsm əsərləri nümayiş olunub.

В Азербайджанском государственном экономическом университете (UNEC) состоялось мероприятие, посвященное Дню Победы.
В мероприятии наряду с коллективом UNEC приняли участие семьи шехидов, гази, солдаты, члены Отдельного образцового оркестра Министерства обороны, народный артист Нуреддин Мехтиханлы и другие гости.
Сначала участники мероприятия возложили цветы к Мемориально-памятному комплексу, воздвигнутому в память выпускников и студентов шехидов UNEC.
Мероприятие, на котором развевались государственные флаги Азербайджана и Турции, началось с минуты молчания в честь светлой памяти шехидов и исполнения государственного гимна.
Ведущий мероприятия, народный артист Азербайджана Нуреддин Мехтиханлы, рассказал о войне Азербайджана за справедливость, которая началась 27 сентября и завершилась блестящей победой 8 ноября. Он обратил внимание на то, что азербайджанский народ тесно сплотился вокруг победоносного Главнокомандующего Ильхама Алиева и продемонстрировал всему миру свою силу, решимость и борьбу.
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов поздравил участников мероприятия с Днем Победы и назвал блестящую победу золотой страницей нашей славной истории. Он отметил, что шехиды, отдавшие свою жизнь за возвращение наших вечных земель, являются вечными героями не только азербайджанского народа, но и всего тюркского мира. Ректор отметил, что в основе победы стояла стратегия великого лидера Гейдара Алиева, твердая воля, независимая и продуманная политика Президента Азербайджанской Республики, Главнокомандующего Ильхама Алиева, единство государства, народа, армии.
Подчеркнув, что сегодня в Азербайджане начался новый этап, Адалат Мурадов указал, что в направлении возрождения наших территорий, освобожденных от оккупации, ведутся бурные строительно-восстановительные работы.
Затем выступили студент UNEC герой Отечественной войны Газанфар Агаев, капитан отряда специального назначения Шамхал Агаев, кавалер ордена Карабаха, которые рассказали о боевом пути, пройденном ими в Отечественной войне. Они оценили отвагу и героизм отважных сынов Азербайджана в Отечественной войне как выражение безграничной любви к Родине.
Мероприятие, посвященное Дню Победы, продолжилось концертной программой, посвященной патриотизму, в исполнении Отдельного образцового оркестра Министерства обороны под художественным руководством заслуженного артиста, полковника Руфата Ахундзаде.
В рамках мероприятия были представлены художественные работы студентов Школы дизайна UNEC, посвященные Дню Победы.