UNEC debatçıları qalib olublar
“Respublika Gənclər Debat Forumu: Yaz-2017” layihəsi çərçivəsində Milli Debat Proqramının təşkilatçılığı ilə Bakı Gənclər Debat Forumu keçirilib.
Forumda UNEC-i Azərbaycan bölməsi üzrə Tələbə Gənclər Təşkilatının Debat Klubunun “rADİUs”, “Dollara-Manat” və “Monopoliya”, rus blməsi üzrə isə “Peçat”, “Alpha” və “TTM” komandaları təmsil edib.
“İslam Həmrəyliyinin beynəlxalq terrorizmə qarşı mübarizədəki rolu” mövzusunda keçirilən forumun final mərhələsində rus bölməsi üzrə UNEC-i təmsil edən “Peçat” komandası (Məmməd Abdullayev, Anar Məmmədli, Nicat Səfərov) respublika birincisi olub.
Azərbaycan bölməsi üzrə UNEC-i təmsil edən “rADİUs” komandası isə (Eyyub Əmiraslanov, Ülviyyə Axundova, Rəhilə Məmmədzadə) II yerin sahibi olub.
UNEC debatçıları “Respublika Gənclər Debat Forumu 2017”nin ən yaxşı natiqləri sıralamasında da fərqləniblər. Azərbaycan bölməsi üzrə “Ən yaxşı natiq” nominasiyası üzrə Ülviyyə Axundova II, Rəhilə Məmmədzadə IV yerə, rus bölməsi üzrə Ümid Oruclu II, Nicat Səfərov isə III yerə layiq görülüb.
Qeyd: Gənclər və İdman Nazirliyi ilə “Vətəndaş Cəmiyyəti Debat” İctimai Birliyi tərəfindənbirgə reallaşdırılan “Respublika gənclər debat forumu: Yaz-2017” çərçivəsində 11 regional mərkəzdə 2000 gəncin iştirakı ilə “İslam həmrəyliyi” mövzusunda təlim, turnir və forumlar keçirilib. Debat forumlarının iştirakçıları olan gənclər gələcəkdə müxtəlif sahələrdə həm respublika, həm də beynəlxalq miqyasda ölkəmizi layiqincə təmsil edə, Azərbaycanın maraqlarını uğurla qoruya bilərlər. İndiyədək keçirilən forumlarda ölkə üçün aktual olan mövzular – iqtisadiyyat, ekologiya, multikulturalizm və digər sahələrlə bağlı müzakirələr aparılıb, gənclər öz mövqelərini əsaslandırıblar.

Дебаторы UNEC стали победителями республиканского форума
В рамках проекта «Республиканский молодежный форум дебатов: Весна -2017» и при организационной поддержке Национальной программы дебатов состоялся Бакинский молодежный форум дебатов.
На форуме UNEC представляли с азербайджанского сектора команды Клуба дебатов Студенческой моложенной организации “rADİUs”, “Манат на доллар” и “Monopoliya”, с русского сектора — “Peçat”, “Alpha” и “TTM”.
На финальном этапе форума на тему «Роль исламского содружества в борьбе с международным терроризмом» представляющая UNEC команда с русского сектора “Peçat” (Мамед Абдуллаев, Анар Мамедли, Ниджат Сафаров), стала победителем республиканского форума.
Представляющая UNEC команда с азербайджанского сектора (Эюб Амирасланов, Ульвия Ахундова, Рахиля Мамедзаде) стала обладателем II места.
Дебаторы UNEC отличились и в числе лучших ораторов проекта «Республиканский молодежный форум дебатов: Весна -2017». С азербайджанского сектора по номинации «Лучший оратор» Ульвия Ахундова признана II, Рахиля Мамедзаде IV места, с русского сектора Умид Оруджлу II, а Ниджат Сафаров III места.
Примечание: В рамках проекта «Республиканский молодежный форум дебатов: Весна -2017», реализованного при совместной поддержке Министерства молодежи и спорта на тему «Исламская солидарность», в 11 региональных центрах с участием 2000 молодежи состоялись тренинги, турниры и форумы. Молодежь, являющаяся участницей форума дебатов, в будущем в различных сферах сможет достойно представить нашу страну в республиканском и международном масштабе, защитить интересы Азербайджана. В форумах, состоявшихся на сегодняшний день, обсуждались актуальные для страны темы — экономика, экология, мультикультурализм и другие, молодежь обосновывала свои позиции.