UNEC debatçıları qalib olublar
“Respublika Gənclər Debat Forumu: Yaz-2017” layihəsi çərçivəsində Milli Debat Proqramının təşkilatçılığı ilə Bakı Gənclər Debat Forumu keçirilib.
Forumda UNEC-i Azərbaycan bölməsi üzrə Tələbə Gənclər Təşkilatının Debat Klubunun “rADİUs”, “Dollara-Manat” və “Monopoliya”, rus blməsi üzrə isə “Peçat”, “Alpha” və “TTM” komandaları təmsil edib.
“İslam Həmrəyliyinin beynəlxalq terrorizmə qarşı mübarizədəki rolu” mövzusunda keçirilən forumun final mərhələsində rus bölməsi üzrə UNEC-i təmsil edən “Peçat” komandası (Məmməd Abdullayev, Anar Məmmədli, Nicat Səfərov) respublika birincisi olub.
Azərbaycan bölməsi üzrə UNEC-i təmsil edən “rADİUs” komandası isə (Eyyub Əmiraslanov, Ülviyyə Axundova, Rəhilə Məmmədzadə) II yerin sahibi olub.
UNEC debatçıları “Respublika Gənclər Debat Forumu 2017”nin ən yaxşı natiqləri sıralamasında da fərqləniblər. Azərbaycan bölməsi üzrə “Ən yaxşı natiq” nominasiyası üzrə Ülviyyə Axundova II, Rəhilə Məmmədzadə IV yerə, rus bölməsi üzrə Ümid Oruclu II, Nicat Səfərov isə III yerə layiq görülüb.
Qeyd: Gənclər və İdman Nazirliyi ilə “Vətəndaş Cəmiyyəti Debat” İctimai Birliyi tərəfindənbirgə reallaşdırılan “Respublika gənclər debat forumu: Yaz-2017” çərçivəsində 11 regional mərkəzdə 2000 gəncin iştirakı ilə “İslam həmrəyliyi” mövzusunda təlim, turnir və forumlar keçirilib. Debat forumlarının iştirakçıları olan gənclər gələcəkdə müxtəlif sahələrdə həm respublika, həm də beynəlxalq miqyasda ölkəmizi layiqincə təmsil edə, Azərbaycanın maraqlarını uğurla qoruya bilərlər. İndiyədək keçirilən forumlarda ölkə üçün aktual olan mövzular – iqtisadiyyat, ekologiya, multikulturalizm və digər sahələrlə bağlı müzakirələr aparılıb, gənclər öz mövqelərini əsaslandırıblar.

UNEC Debaters become Winners
The Baku Youth Debate Forum has been organized by the National Debate Program within the “Republic Youth Debate Forum: Summer 2017”.
The teams “rADIUS”, “Dollara-Manat” and “Monopoliya” on Azerbaijani sector and by “Pecat”, “Alpha” and “TTM” on Russian sector of the Student Youth Organization’s Debate Club represented UNEC in the Forum.
UNEC’s team “Pecat” (Mammad Abdullayev, Anar Mammadli and Nijat Safarov) on Russian sector become republic’s first in the final of the forum held on “The Role of Islamic Solidarity in Combat against the International Terrorism”.
The team “rADIUS” (Eyyub Amiraslanov, Ulviyya Akhundova and Rahila Mammadzade) that represented UNEC on Azerbaijani sector achieved second place.
UNEC debaters were also distinguished in the ranking of the best speaker of the “Republic Youth Debate Forum 2017”. Ulviyya Akhundova became II, Rahila Mammadzade IV in the nomination “Best Speaker” on Azerbaijani sector Umid Orujlu II and Nijat Safarov III on the Russian sector.
Note: Trainings, tournaments and forums on “Islamic Solidarity” have been held with the participation of 2000 young people in 11 regional center within the “Republic Youth Debate Forum: Summer 2017” jointly realized by the Ministry of Youth and Sports and the Public Association “Civil Society Debate”. Young people who participate in the debate forums are able to protect Azerbaijan’s interests successfully in republican and international scope. Debates on the urgent topics for the country-economics, ecology, multiculturalism and other fields have been made within the forums held up to date; youth grounded their positions.