UNEC dekabr ayında 20-yə yaxın xarici universitetlə yeni əməkdaşlıq əlaqəsi qurub
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi və mübadilə iştirakçılarının sayının artırılması məqsədilə dekabr ayında UNEC-in 30-a yaxın əməkdaşı Türkiyə, Almaniya, Bolqarıstan, Macarıstan, Rumıniya, Latviya və Litvanın aparıcı universitetlərində işgüzar səfərdə olublar.
Səfər çərçivəsində UNEC əməkdaşları xarici universitetlərin fəaliyyəti ilə tanış olublar, eləcə də UNEC təcrübəsini bölüşüblər. UNEC ilə 20-yə yaxın xarici universitet arasında əməkdaşlıqla bağlı yeni imkanlar yaranıb.
UNEC rektoru professor Ədalət Muradov işgüzar səfərdə olmuş əməkdaşlarla görüşərək, görülən işlər barədə hesabatı dinləyib. Çıxış edənlər səfər etdikləri universitetlərdə aparılan müzakirələr, eləcə də əldə olunan nəticələrdən danışıblar. Bildirilib ki, UNEC ilə xarici universitetlər arasında mübadilə, ikili diplom proqamlarının həyata keçirilməsi, birgə proqramların yaradılması, layihələrin hazırlanması, müəllim-tələbə mübadiləsi, elmi tədqiqatların aparılması və digər istiqamətlərdə razılıqların əldə olunub və əməkdaşlıq müqavilələri imzalanıb.
Rektor UNEC-in beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində əldə olunan nəticələri yüksək qiymətləndirərək, bu istiqamətdə işlərin davam etdirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Görüşdə xarici universitetlərlə gələcək əməkdaşlığı gücləndirmək istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

UNEC Establishes Collaborative Partnerships with Nearly 20 International Universities in December
In December, the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) significantly expanded its international relations by establishing partnerships with nearly 20 esteemed foreign universities. This initiative aligns with UNEC’s strategic goal of broadening its global network and increasing the number of participants in academic exchange programs.
As part of these efforts, approximately 30 UNEC representatives undertook official visits to leading universities in Turkey, Germany, Bulgaria, Hungary, Romania, Latvia, and Lithuania. During these visits, UNEC staff members familiarized themselves with the operational frameworks of the respective institutions and shared best practices from UNEC. These engagements resulted in the identification of new opportunities for collaboration.
Professor Adalat Muradov, Rector of UNEC, convened a meeting with the returning delegates to review the outcomes of these visits. The participants presented detailed reports on the discussions held and agreements reached with the host universities. It was noted that substantial progress had been achieved in areas such as academic exchange programs, dual-degree initiatives, the development of joint academic programs, collaborative research projects, and faculty-student exchanges. Several formal cooperation agreements were signed to solidify these partnerships.
The Rector commended the significant advancements in strengthening UNEC’s international collaborations and underscored the importance of sustaining and expanding these efforts.
The meeting concluded with a comprehensive exchange of ideas regarding future strategies to enhance and deepen cooperative relations with international academic institutions.