UNEC-dəki növbəti yeniliyin nəticələri müzakirə olundu: “Çevrilmiş tədris” metodu
UNEC-də yeni tədris ilindən tətbiq olunan “Çevrilmiş tədris” (Flipped education) metodunun nəticələri müzakirə olunub.
Tədbirdə UNEC rektoru professor Ədalət Muradov, müvafiq struktur rəhbərləri və müəllimlər iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov UNEC-də müasir universitet modelinin tətbiqi istiqamətində səylərin davam etdirildiyini bildirib: “Universitetin əsas hədəflərindən biri tələbələrə praktiki vərdişləri aşılamaq və dünya universitetlərinin üzərində işlədiyi XXI əsr bacarıqlarının formalaşdırılmasıdır. Dünya çox sürətlə dəyişir, nəzəri biliklər sürətlə deformasiyaya uğrayır. Bu səbəbdən də dünya universitetləri dəyişməz qalan bacarıqların tədrisinə fokuslanır. UNEC-də də sentyabr ayından ən müasir metodologiyalara əsaslanan “Çevrilmiş təhsil” yanaşmasının tətbiqinə başlanılıb. Dünyanın aparıcı universitetlərində tətbiq olunan metodun əsas özəlliyi dərs zamanı biliklərin tələbələrə daha rahat qavraya biləcəkləri audio, video, infoqrafik və yazılı formada ötürülməsidir”. Rektor pilot olaraq tətbiq olunan yeni metodun uğurlu olacağından əminliyini ifadə edib.
Sonra rəqəmsallaşma üzrə prorektor dosent Raqif Qasımov “Çevrilmiş tədris” metodunun nəticələri ilə bağlı hesabat verib. Hesabatda bildirilib ki, yeni metodun tətbiqi nəticəsində tələbələrdə tədris materiallarını sərbəst öyrənmə bacarığı formalaşıb, onların mənimsəmə və keyfiyyət göstəriciləri yüksəlib, fərdi öyrənmə trayektoriyası, qrup şəklində işləmə, öz aralarında kommunikasiya bacarıqları inkişaf edib.
Prorektor tədrisin təşkili ilə bağlı tələbələr arasında sorğunun keçirildiyini də bildirib. Fənlər üzrə keçirilən sorğuda tələbələr yeni tədris metodunun tətbiqini yüksək qiymətləndiriblər.
“Çevrilmiş tədris” metodu tətbiq olunan qruplarda tədrisin  təşkili üzrə monitorinq aparılaraq, nəticələri təhlil olunub. Yeni metodun müəllim və tələbələrin motivasiyasına müsbət təsir etdiyi, video, audio, infoqrafik və yazılı formada tələbələrə təqdim olunan tədris materiallarının mənimsənilməsində yüksək göstəricilərin əldə olunduğu  müəyyənləşib. Hesabatda fənlər üzrə mənimsəmə və keyfiyyət faizləri də açıqlanıb. R.Qasımov yaz semestrindən hər fakültə üzrə 5 qrupda “Seçilmiş tədris” metodu tətbiq olunacağını diqqətə çatdırıb.
Sonra yeni metodun səmərəliliyinin artırılması yolları haqqında fikir mübadiləsi aparıəb, təkliflər səsləndirilib.

The results of the next innovation at UNEC are discussed: the “Flipped education” method
The results of the “Flipped education” method applied since the new academic year at UNEC have been discussed.
The rector of UNEC rector Professor Adalat Muradov, heads of relevant structures, and lecturers took part in the event.
Rector Adalat Muradov said that efforts are being made to implement the modern university model at UNEC: “One of the main goals of the university is to inculcate practical skills in students and to develop 21st-century skills that world universities are working on. The world is changing very fast, theoretical knowledge is rapidly being deformed. For this reason, world universities focus on teaching skills that remain unchanged. In September, the “Flipped education” approach based on the most modern methodologies has been implemented in UNEC as well. The main feature of the method applied in the world’s leading universities is the transfer of knowledge during classes in audio, video, infographic, and written form, which students can understand more easily. The rector expressed confidence that the new method applied as a pilot will be successful.
Then, the vice-rector for digitization, associate professor Ragif Gasimov, gave a report on the results of the “Flipped education” method. The report stated that as a result of the application of the new method, the students have developed the ability to learn educational materials freely, their mastery and quality indicators have increased, and their individual learning trajectory, group work, and communication skills among themselves have developed.
The vice-rector also said that a survey was conducted among students regarding the organization of education. In the subject survey, students highly appreciated the application of the new teaching method.
The organization of teaching was monitored in the groups where the “flipped education” method was applied, and the results were analyzed. It has been determined that the new method has a positive effect on the motivation of teachers and students, and that high indicators have been achieved in the assimilation of educational materials presented to students in the video, audio, infographic, and written form. The report also revealed the mastery and quality percentages for the subjects. R. Gasimov pointed out that the “Flipped education” method will be applied in 5 groups of each faculty from the spring semester.
Then they exchanged ideas about ways to increase the efficiency of the new method and made suggestions.