UNEC-dəki növbəti yeniliyin nəticələri müzakirə olundu: “Çevrilmiş tədris” metodu
UNEC-də yeni tədris ilindən tətbiq olunan “Çevrilmiş tədris” (Flipped education) metodunun nəticələri müzakirə olunub.
Tədbirdə UNEC rektoru professor Ədalət Muradov, müvafiq struktur rəhbərləri və müəllimlər iştirak ediblər.
Rektor Ədalət Muradov UNEC-də müasir universitet modelinin tətbiqi istiqamətində səylərin davam etdirildiyini bildirib: “Universitetin əsas hədəflərindən biri tələbələrə praktiki vərdişləri aşılamaq və dünya universitetlərinin üzərində işlədiyi XXI əsr bacarıqlarının formalaşdırılmasıdır. Dünya çox sürətlə dəyişir, nəzəri biliklər sürətlə deformasiyaya uğrayır. Bu səbəbdən də dünya universitetləri dəyişməz qalan bacarıqların tədrisinə fokuslanır. UNEC-də də sentyabr ayından ən müasir metodologiyalara əsaslanan “Çevrilmiş təhsil” yanaşmasının tətbiqinə başlanılıb. Dünyanın aparıcı universitetlərində tətbiq olunan metodun əsas özəlliyi dərs zamanı biliklərin tələbələrə daha rahat qavraya biləcəkləri audio, video, infoqrafik və yazılı formada ötürülməsidir”. Rektor pilot olaraq tətbiq olunan yeni metodun uğurlu olacağından əminliyini ifadə edib.
Sonra rəqəmsallaşma üzrə prorektor dosent Raqif Qasımov “Çevrilmiş tədris” metodunun nəticələri ilə bağlı hesabat verib. Hesabatda bildirilib ki, yeni metodun tətbiqi nəticəsində tələbələrdə tədris materiallarını sərbəst öyrənmə bacarığı formalaşıb, onların mənimsəmə və keyfiyyət göstəriciləri yüksəlib, fərdi öyrənmə trayektoriyası, qrup şəklində işləmə, öz aralarında kommunikasiya bacarıqları inkişaf edib.
Prorektor tədrisin təşkili ilə bağlı tələbələr arasında sorğunun keçirildiyini də bildirib. Fənlər üzrə keçirilən sorğuda tələbələr yeni tədris metodunun tətbiqini yüksək qiymətləndiriblər.
“Çevrilmiş tədris” metodu tətbiq olunan qruplarda tədrisin  təşkili üzrə monitorinq aparılaraq, nəticələri təhlil olunub. Yeni metodun müəllim və tələbələrin motivasiyasına müsbət təsir etdiyi, video, audio, infoqrafik və yazılı formada tələbələrə təqdim olunan tədris materiallarının mənimsənilməsində yüksək göstəricilərin əldə olunduğu  müəyyənləşib. Hesabatda fənlər üzrə mənimsəmə və keyfiyyət faizləri də açıqlanıb. R.Qasımov yaz semestrindən hər fakültə üzrə 5 qrupda “Seçilmiş tədris” metodu tətbiq olunacağını diqqətə çatdırıb.
Sonra yeni metodun səmərəliliyinin artırılması yolları haqqında fikir mübadiləsi aparıəb, təkliflər səsləndirilib.

В UNEC состоялось обсуждение результатов очередного новшества: метод «Перевернутое обучение»
В UNEC обсуждались результаты применяемого с нового учебного года метода «Перевернутое обучение» (Flipped education).
В мероприятии приняли участие ректор UNEC профессор Адалат Мурадов, руководители соответствующих структур и преподаватели.
Ректор Адалат Мурадов отметил, что в UNEC осуществляются усилия по внедрению современной университетской модели: «Одной из основных целей университета является привитие студентам практических навыков и формирование навыков XXI века, над которыми работают университеты мира. Мир стремительно меняется, теоретические знания стремительно подвергаются деформации. По этой причине университеты мира фокусируются на обучении навыков, которые не меняются. В UNEC с сентября началось применение метода «Перевернутое обучение», основанный на самых современных методологиях. Главной особенностью методики, применяемой в ведущих университетах мира, является передача знаний на занятиях аудио, видео, инографической и письменной форме». Ректор выразил уверенность, что новый применяемый метод пилот будет успешным.
Затем проректор по цифровизации доцент Рагиф Гасымов дал отчет по результатам «Перевернутого обучения». В отчете отмечалось, что в результате применения нового метода у студентов сформировался навык самостоятельного изучения учебного материала, повысился показатель качества, индивидуальная траектория изучения, работа в группах, развились способности общения между собой.
Проректор также отметил, что в связи с организацией обучения среди студентов проведен опрос. В опросе, проведенном по дисциплинам, студенты высоко оценили применение нового метода.
В группах, применяемых метод «Перевернутое обучение», был проведен мониторинг по организации обучения, дан анализ результатам. Было установлено, что новая методика положительно влияет на преподавателей и студентов, достигнуты высокие показатели в усвоении учебных материалов, представленных студентам в видео, аудио, инографической и письменной форме. В отчете были представлены проценты по усвоению и качеству по дисциплинам. Р.Гасымов отметил, что с весеннего семестра будет применяться метод «Избранное обучение» в 5 группах по каждому факультету.
Затем состоялся обмен мнениями по способам повышения эффективности нового метода, были озвучены предложения.