UNEC-dən “Musiqidən- Ürəklərə” adlı inklüziv konsert proqramı
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) İnklüziv Təhsil Mərkəzi və Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin birgə təşkilatçılığı,“İstedadlı Əlillər” İctimai Birliyinin dəstəyi ilə “Musiqidən- Ürəklərə” adlı inklüziv konsert proqramı keçirilib.
Konsertin məqsədi fiziki məhdudiyyətli insanların problemlərinə daha çox diqqət ayırmaq, onların hüquqlarını qorumaq və karyera inkişafına dəstək olmaqdır.
Tədbirdə UNEC-in tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, dosent Anar Rzayev fiziki məhdudiyyətli şəxslərin sosial rifah halının yaxşılaşdırılması, onların cəmiyyətə inteqrasiyası və ictimai həyatın bütün sahələrində fəal iştirak etməsinin ölkəmizdə həyata keçirilən sosial siyasətin əsas istiqamətlərindən biri olduğunu deyib. A.Rzayev UNEC-də yaradılan inklüziv təhsil mühitindən də söz açıb. UNEC-də 63 nəfər fiziki məhdudiyyətli tələbənin təhsil aldığını deyən A.Rzayev universitetdə onlar üçün müvafiq şəraitin yaradıldığını vurğulayıb.
Loqos Psixoloji və Nitq İnkişaf Mərkəzinin sədri Təranə Məmmədova isə tədbirin əhəmiyyətindən danışıb.
Sonra UNEC ilə Loqos Psixoloji və Nitq İnkişaf Mərkəzi arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Memoranduma əsasən, ictimai birlik tərəfindən UNEC müəllimləri üçün treninqlər təşkil olunacaq, fiziki məhdudiyyətli tələbələrə psixoloji və loqoped dəstəyi göstəriləcək.
Daha sonra fiziki məhdudiyyətli insanlar müxtəlif mahnı, instrumental musiqi və rəqslərdən ibarət ifalarını təqdim ediblər. “Qayğı” Əlilliyi Olan Uşaqlar üçün Reabilitasiya Mərkəzinin, “Birgə və sağlam” İctimai Birliyinin yetirmələri, DanceAbility-İnklüziv rəqs qrupunun nümayəndələri, “Evdə Təhsil” məktəbinin şagirdləri, eləcə də görmə məhdudiyyətlilər öz çıxışları ilə hər kəsin diqqətini çəkiblər.

В UNEC инклюзивная концертная программа «От музыки к сердцу»
При совместной организационной поддержке Центра инклюзивного образования и Студенческого профсоюзного комитета Азербайджанского государственного экономического университета (UNEC), а также Общественного объединения «Талантливые инвалиды» состоялась инклюзивная концертная программа «От музыки к сердцу».
Цель проведения концерта  уделять  больше внимания проблемам людей с физическими ограничениями, защищать их права и оказывать поддержку в развитии карьеры.
Проректор по учебным и обучающим технологиям UNEC, доцент Анар Рзаев, выступив на мероприятии, отметил, что улучшение социального благосостояния лиц с физическими ограничениями, интеграция их в общество и активное участие во всех сферах общественной жизни является одним из основных направлений социальной политики, осуществляемой в стране.  А.Рзаев затронул также вопрос о создании в UNEC инклюзивной образовательной среды. Отметив, что в UNEC получают образование 63 студентов с физическими ограничениями, А.Рзаев подчеркнул о создании для них в университете соответствующих условий.
Директор Центра психологии и развития речи «Логос» Тарана Мамедова рассказала о значении мероприятия.
Затем между UNEC и Центром психологии и развития речи «Логос» был подписан меморандум о сотрудничестве. В соответствии с меморандумом для преподавателей UNEC центром будут организованы тренинги, студентам с физическими ограничениями будет оказана психологическая  и логопедическая поддержка.
Затем воспитанники реабилитационного центра для детей-инвалидов “Qayğı”, Общественного объединения “Birgə və sağlam”, представители инклюзивной танцевальной группы «DanceAbility», учащиеся школы “Evdə Təhsil”, а также молодежь с ограниченными возможностями зрения продемонстрировали свои репертуары.