UNEC-dən “Musiqidən- Ürəklərə” adlı inklüziv konsert proqramı
Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) İnklüziv Təhsil Mərkəzi və Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin birgə təşkilatçılığı,“İstedadlı Əlillər” İctimai Birliyinin dəstəyi ilə “Musiqidən- Ürəklərə” adlı inklüziv konsert proqramı keçirilib.
Konsertin məqsədi fiziki məhdudiyyətli insanların problemlərinə daha çox diqqət ayırmaq, onların hüquqlarını qorumaq və karyera inkişafına dəstək olmaqdır.
Tədbirdə UNEC-in tədris və təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, dosent Anar Rzayev fiziki məhdudiyyətli şəxslərin sosial rifah halının yaxşılaşdırılması, onların cəmiyyətə inteqrasiyası və ictimai həyatın bütün sahələrində fəal iştirak etməsinin ölkəmizdə həyata keçirilən sosial siyasətin əsas istiqamətlərindən biri olduğunu deyib. A.Rzayev UNEC-də yaradılan inklüziv təhsil mühitindən də söz açıb. UNEC-də 63 nəfər fiziki məhdudiyyətli tələbənin təhsil aldığını deyən A.Rzayev universitetdə onlar üçün müvafiq şəraitin yaradıldığını vurğulayıb.
Loqos Psixoloji və Nitq İnkişaf Mərkəzinin sədri Təranə Məmmədova isə tədbirin əhəmiyyətindən danışıb.
Sonra UNEC ilə Loqos Psixoloji və Nitq İnkişaf Mərkəzi arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Memoranduma əsasən, ictimai birlik tərəfindən UNEC müəllimləri üçün treninqlər təşkil olunacaq, fiziki məhdudiyyətli tələbələrə psixoloji və loqoped dəstəyi göstəriləcək.
Daha sonra fiziki məhdudiyyətli insanlar müxtəlif mahnı, instrumental musiqi və rəqslərdən ibarət ifalarını təqdim ediblər. “Qayğı” Əlilliyi Olan Uşaqlar üçün Reabilitasiya Mərkəzinin, “Birgə və sağlam” İctimai Birliyinin yetirmələri, DanceAbility-İnklüziv rəqs qrupunun nümayəndələri, “Evdə Təhsil” məktəbinin şagirdləri, eləcə də görmə məhdudiyyətlilər öz çıxışları ilə hər kəsin diqqətini çəkiblər.

Inclusive concert program “From Music to Hearts” from UNEC
The Inclusive Education Center of Azerbaijan State University of Economics (UNEC) and the Student Trade Union Committee jointly organized an inclusive concert program called “From Music to Hearts” with the support of “Talented Disabled” Public Union.
The purpose of the concert is to pay more attention to the problems of people with physical disabilities, protect their rights and support their career development.
At the event, UNEC vice-rector for teaching and learning technologies, associate professor Anar Rzayev said that improving the social well-being of people with physical disabilities, their integration into society and their active participation in all areas of public life is one of the main directions of the social policy implemented in our country. A. Rzayev also spoke about the inclusive educational environment created at UNEC. A. Rzayev said that 63 students with physical disabilities are studying at UNEC, and emphasized that appropriate conditions have been created for them at the university.
Chairman of Logos Psychological and Speech Development Center, Tarana Mammadova, spoke about the importance of the event.
Then a memorandum of cooperation was signed between UNEC and Logos Psychological and Speech Development Center. According to the memorandum, trainings for UNEC teachers will be organized by the public association, and psychological and speech therapy support will be provided to students with physical disabilities.
Later, people with physical disabilities presented their performances consisting of various songs, instrumental music and dances. Students of the “Care” Rehabilitation Center for Children with Disabilities, “Birge ve sasut” Public Union, representatives of the DanceAbility-Inclusive dance group, students of the “Evde Tahsil” school, as well as the visually impaired attracted everyone’s attention with their performances.