UNEC dosenti Mehriban Məhərrəmova AQTA yanında İctimai Şuranın sədri seçilib
UNEC-in “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının dosenti Mehriban Məhərrəmova Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi (AQTA) yanında fəaliyyət göstərən İctimai Şuranın sədri vəzifəsinə seçilib.
UNEC-in rəsmi nümayəndəsi kimi bu məsuliyyətli missiyanı öz üzərinə götürən Mehriban Məhərrəmova şuranın sədri qismində Agentliyin fəaliyyətində şəffaflığın artırılması və qida təhlükəsizliyi sahəsində effektiv ictimai nəzarətin gücləndirilməsi istiqamətində işlər aparacaq. O, dövlət siyasətinin formalaşdırılması və mühüm qərarların qəbulu zamanı ictimai rəyin birbaşa nəzərə alınmasına, habelə dövlət orqanı ilə ictimaiyyət arasında qarşılıqlı etimada əsaslanan əlaqələrin yeni müstəviyə qaldırılmasına rəhbərlik edəcəkdir.
“İctimai iştirakçılıq haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun olaraq fəaliyyət göstərən İctimai Şuraya sədrliyin Mehriban Məhərrəmovaya etibar edilməsi onun zəngin akademik və peşəkar təcrübəsindən qaynaqlanır. M.Məhərrəmova UNEC-in “Qida məhsulları texnologiyası” kafedrasının müdiri vəzifəsində çalışıb. Hazırda isə “Mühəndislik və tətbiqi elmlər” kafedrasının dosenti və “Qida mühəndisliyi” ixtisasının rəhbəridir. O, həmçinin AQTİ-nin Elm Komitəsinin üzvüdür.
Qida sahəsi üzrə elmi fəaliyyəti ilə seçilən dosent 60-dan artıq elmi məqalənin, 6 tədris vəsaitinin və 9 tədris proqramının müəllifidir. Onun “Mikrobiologiya, sanitariya və gigiyena” dərsliyi, habelə “Qida fiziologiyası” üzrə metodik vəsaitləri ölkəmizdə bu sahədə peşəkar kadr hazırlığı üçün fundamental elmi mənbələr hesab olunur.

Мехрибан Магеррамова, взявшая на себя ответственную миссию в качестве официального представителя UNEC, будет работать над повышением прозрачности деятельности Агентства и укреплением эффективного общественного контроля в области безопасности пищевых продуктов. Она будет непосредственно учитывать общественное мнение при формировании государственной политики и принятии важных решений, а также выведет отношения между государственным органом и общественностью на новый уровень, основанные на взаимном доверии.
Назначение Мехрибан Магеррамовой председателем Общественного совета, действующего в соответствии с Законом Азербайджанской Республики «Об общественном участии», обусловлено ее богатым академическим и профессиональным опытом. М. Магеррамова работала заведующей кафедрой «Технологии пищевых продуктов» UNEC. В настоящее время она является доцентом кафедры «Инженерия и прикладные науки» и руководителем специальности «Пищевая инженерия». Она также является членом Научного комитета АПБА.
Доцент, отличающийся своей научной деятельностью в области пищевых продуктов, является автором более 60 научных статей, 6 учебных пособий и 9 учебных программ. Ее учебник «Микробиология, санитария и гигиена», а также методические пособия по «Физиологии пищевых продуктов» считаются фундаментальными научными источниками для подготовки специалистов в этой области в нашей стране.