UNEC dünya universitetlərinin reytinq sıralamasında
Builki reytinq sıralamasında 93 ölkədən 6415 ən yaxşı  universitet iştirak edib. Onlar arasında 1300 universitet yüksək nəticə əldə edərək, “QS Dünya Universitetlərinın Reytinq” sıralamasına daxil olub. Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) ilk dəfə olaraq, bu il “QS Dünya Universitetləri Reytinqi”nə daxil olaraq, 1001-1200-ci yerlərdə qərarlaşıb.
Dünya universitetlərinin reytinqi 5 indiqator əsasında müəyyən edilir.  Bu indiqator arasında ək yüksək çəki “Akademik Reputasiya”  indiqatoruna aiddir. Həmin indiqator üzrə UNEC dünyanın ən yaxşı 501+ universiteti sırasında qərarlaşıb.
UNEC-in əldə etdiyi yüksək nailiyyətlərdən biri də “İşəgötürənlər reputasiyası” indiqatorları üzrə dünyanın ən yaxşı  501+ universiteti sırasına daxil olmasıdır. İşəgötürənlər arasında aparılan sorğu anketində 450 000-dən çox iş adamı və menecerlər iştirak edib.
QS dünya reytinqində ən yüksək çəkiyə malik olan indiqatorlardan biri də “İstinadların sayı” hesab olunur. Bu inqidator 20% çəkiyə malikdir və  son beş ildə SCOPUS indeksli məqalələrə verilən istinadların sayı əsasında hesablanır. Bu indiqator üzrə UNEC 601+ ən yaxşı nəticəni əldə edən universitetlər arasındadır.
2017-ci illə müqayisədə 2020-ci  ildə UNEC-in professor-müəllim heyətinin SCOPUS bazasında olan məqalələrinə verilən istinadların sayı təxminən 286% artıb.  UNEC müəllimlərinin məqalələrinin 59.3% yüksək təsir faktoru olan Q3 və Q4 kvartil jurnallarında çap edilib. Həmçinin, UNEC professor-müəllim heyətinin elmi əsərlərinin təxminən 1/3 hissəsi beynəlxalq partnyorlarla birgə tədqiqatın nəticəsi olaraq çap edilib. Bu da UNEC-də elmi tədqiqatlar sahəsində  beynəlmiləşməninin bariz  nümünəsi hesab edilə bilər.
Ümümilikdə, UNEC 2015-2021-ci illər ərzində QS reytinq təşkilatının sıralamarında mövqeyini yaxşılaşdıran yeganə Azərbaycan universitetidir. 2020-ci illə müqayisədə UNEC 2022-ci ildə daha yaxşı nəticə əldə edərək təxminən 17%  irəliləyişə nail olub.

Рейтинговое агентство QS обнародовало «Рейтинг лучших университетов мира по версии QS».В рейтинге этого года приняли участие 6415 лучших университетов из 93 стран. Среди этих университетов 1300 университетов, показав высокий результат, вошли в «Рейтинг лучших университетов мира по версии QS». Азербайджанский государственный экономический университет (UNEC) впервые в этом году вошел в «Рейтинг лучших университетов мира по версии QS», расположился на 1001-1200 местах.
Рейтинг университетов мира определяется на основе 5 индикаторов. Среди пяти индикаторов наибольший вес имеет индикатор «Академическая репутация». По этому индикатору UNEC расположился в 501+ ряду среди лучших университетов мира.
Одним из высоких достижений UNEC является то, что он вошел в топ 501+ лучших университетов мира по индикатору «Репутация работодателя». Так, приняв участие в опросе, проведенном среди работодателей, более 450 000 деловых людей и менеджеров сделали свой выбор.
Еще одним из индикаторов, имеющих высокий вес в мировом рейтинге QS, считается «Число ссылок». Этот индикатор имеет вес в 20% и в последние пять лет вычисляется на основе ссылок, которые даются статьям с индексом SCOPUS. По этому индикатору UNEC расположился в 601+ ряду среди университетов, показавших лучший результат.
Хотелось бы отметить, что по сравнению с 2017 годом в 2020 году число ссылок, данных статьям в базе SCOPUS профессорско-преподавательского состава UNEC, увеличилось примерно до 286%. 59.3% статьей преподавателей UNEC с высоким фактором влияния были опубликованы в журналах с квартилью Q3 и Q4. Также, приблизительно 1/3 часть научных работ профессорско-преподавательского состава UNEC была опубликована совместно с международными партнерами как результат исследования. Это может служить образцовым примером интернационализации в UNEC в сфере научных исследований.
В общем, UNEC является единственным университетом Азербайджана, который улучшил свои позиции в ряду рейтинговой организации QS в течение 2015-2021 годов. В сравнении с 2020 годом UNEC в 2021 году показав хороший результат, продвинулся приблизительно на 17%.