UNEC-ə digər universitetlərdən 72 tələbə köçürülüb
UNEC-ə 2023/2024-cü tədris ilində digər universitetlərdən transfer olunan 72 tələbə ilə görüş keçirilib.
Görüşdə tələbələrlə iş üzrə prorektor dosent Səadət Qəndilova onlara UNEC barədə geniş məlumat verib. Universitetin Tələbə İşləri Mərkəzi, EDUMAN sistemi, “Bir pəncərə” xidməti, tələbə təşkilatları, Yaradıcılıq Mərkəzi, İdman Klubu, startap inkubasiyası, kitabxanalar, xüsusi təqaüd, İDİD, Minor proqramlarından danışan prorektor, tələbələrə həmin imkanlardan yararlanmağı tövsiyə edib.
Beynəlxalq Əməkdaşlıq Departamentinin Xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Afət Ələkbərova beynəlxalq ikili diplom, mübadilə proqtamlarından, İmtahan Mərkəzinin direktoru dosent Söhrab İsayev isə imtahanların təşkili barədə məlumat verib.

72 students from other universities are transferred to UNEC
A meeting was held with 72 students transferred to UNEC from other universities in the 2023/2024 academic year.
During the meeting with the students, associate professor Saadat Gandilova, vice-rector for student affairs, gave them extensive information about UNEC. Speaking about the university’s Student Affairs Center, EDUMAN system, “One Window” service, student organizations, Creative Center, Sports Club, startup incubation, libraries, special scholarship, IID, and Minor programs, the vice-rector advised students to take advantage of those opportunities.
The head of the sector of Foreign Relations of the Department of International Cooperation, Afat Alakbarova, informed everybody about the international double diploma and exchange programs, while the director of the Examination Center, Associate Professor Sohrab Isayev, informed about the organization of the exams.