UNEC Elmi Şurasında qış imtahan sessiyasının nəticələri müzakirə olundu
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov imtahanlarda tələbə biliyinin şəffaf və obyektiv qiymətləndirilməsini universitetin prinsipial mövqeyi kimi açıqlayaraq, bu mövqeyin dəyişməz olaraq qalacağını diqqətə çatdırıb. Rektor 2024/2025-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyanın nəticələrinin qənaətbəxş olduğunu bildirib.
İclasda İmtahan Mərkəzinin direktoru Tahir Bədəlov 2024/2025-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyasının yekunları barədə məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, sessiyada 17 mindən çox tələbənin biliyi qiymətləndirilib. Bakalavriat pilləsi üzrə imtahanlarda ən yüksək müvəfəqqiyət göstərisici 93%-lə Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində (ISE) qeydə alınıb. T.Bədəlov ötən illə müqayisədə sessiya nəticələri üzrə müvəffəqiyyət göstəricisi 74%-dən 78%-ə, keyfiyyət göstəricisi isə 39%-dən 42%-ə yüksəldiyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin o imtahanların nəticələrindən edilmiş apelyasiya müraciətlərinin sayının, eləcə də imtahanlarda intizam qaydalarının pozulması hallarının ötən illərlə müqayisədə kəskin şəkildə azaldığını bildirib.
Elmi Şurada təcrübənin təşkili şobəsinin müdiri Leyla Nəzirzadə “UNEC-də bakalavriat səviyyəsi üzrə təhsil alan tələbələrin istehsalat təcrübəsinin təşkili və keçirilməsi” barədə yeni Qaydaları şura üzvlərinin diqqətinə çatdırıb. Qaydalar şura üzvləri tərəfindən qəbul edilib.
Sonra UNEC-in elmi katibi dos. Ərəbiyyə Mustafayeva isə 2024/2025-ci tədris ilinin II semestri üzrə Elmi Şura qərarlarının icra vəziyyəti haqqında məlumat verib. UNEC və Almaniya Federativ Respublikasının Anhalt Tətbiqi Elmlər Universiteti ilə imzalanmış Əməkdaşlıq Memoranduma əsasən “Enerji üzrə Azərbaycan-Alman Elm, Təhsil və Tədqiqat Mərkəzi”nin yaradılması haqqında qərar qəbul olunub.

Discussion of Winter Examination Session Results at the UNEC Scientific Council
The Scientific Council of the Azerbaijan State University of Economics (UNEC) convened for its next meeting.
In his opening remarks, UNEC Rector, Professor Adalat Muradov, reaffirmed the university’s commitment to ensuring transparency and objectivity in student assessments, emphasizing that this principle remains fundamental and unchanging. He further noted that the results of the 2024/2025 winter examination session were satisfactory.
During the meeting, the Director of the Examination Center, Tahir Badalov, presented a comprehensive report on the outcomes of the 2024/2025 winter examination session, highlighting that the knowledge of more than 17,000 students had been assessed. The highest success rate at the undergraduate level was recorded at the International School of Economics (ISE), achieving 93%. Mr. Badalov further noted a positive trend in academic performance compared to the previous year, stating that the overall success rate had increased from 74% to 78%, while the quality indicator had improved from 39% to 42%. He also emphasized that there had been a significant decrease in the number of appeals regarding exam results, as well as in cases of disciplinary violations.
Additionally, the Head of the Internship Organization Department, Leyla Nazirzada, presented newly developed regulations on the organization and implementation of industrial internships for undergraduate students at UNEC. These regulations were subsequently approved by the council members.
The meeting also featured a report by UNEC’s Scientific Secretary, Associate Professor Arabiyya Mustafayeva, on the implementation status of the Scientific Council’s decisions for the second semester of the 2024/2025 academic year. A key decision was the establishment of the “Azerbaijan-Germany Center for Energy Science, Education, and Research”, based on the Cooperation Memorandum signed between UNEC and Anhalt University of Applied Sciences (Germany).