UNEC Elmi Şurasında qış imtahan sessiyasının nəticələri müzakirə olundu
UNEC-in rektoru, professor Ədalət Muradov imtahanlarda tələbə biliyinin şəffaf və obyektiv qiymətləndirilməsini universitetin prinsipial mövqeyi kimi açıqlayaraq, bu mövqeyin dəyişməz olaraq qalacağını diqqətə çatdırıb. Rektor 2024/2025-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyanın nəticələrinin qənaətbəxş olduğunu bildirib.
İclasda İmtahan Mərkəzinin direktoru Tahir Bədəlov 2024/2025-ci tədris ilinin qış imtahan sessiyasının yekunları barədə məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, sessiyada 17 mindən çox tələbənin biliyi qiymətləndirilib. Bakalavriat pilləsi üzrə imtahanlarda ən yüksək müvəfəqqiyət göstərisici 93%-lə Beynəlxalq İqtisadiyyat Məktəbində (ISE) qeydə alınıb. T.Bədəlov ötən illə müqayisədə sessiya nəticələri üzrə müvəffəqiyyət göstəricisi 74%-dən 78%-ə, keyfiyyət göstəricisi isə 39%-dən 42%-ə yüksəldiyini diqqətə çatdırıb. Həmçinin o imtahanların nəticələrindən edilmiş apelyasiya müraciətlərinin sayının, eləcə də imtahanlarda intizam qaydalarının pozulması hallarının ötən illərlə müqayisədə kəskin şəkildə azaldığını bildirib.
Elmi Şurada təcrübənin təşkili şobəsinin müdiri Leyla Nəzirzadə “UNEC-də bakalavriat səviyyəsi üzrə təhsil alan tələbələrin istehsalat təcrübəsinin təşkili və keçirilməsi” barədə yeni Qaydaları şura üzvlərinin diqqətinə çatdırıb. Qaydalar şura üzvləri tərəfindən qəbul edilib.
Sonra UNEC-in elmi katibi dos. Ərəbiyyə Mustafayeva isə 2024/2025-ci tədris ilinin II semestri üzrə Elmi Şura qərarlarının icra vəziyyəti haqqında məlumat verib. UNEC və Almaniya Federativ Respublikasının Anhalt Tətbiqi Elmlər Universiteti ilə imzalanmış Əməkdaşlıq Memoranduma əsasən “Enerji üzrə Azərbaycan-Alman Elm, Təhsil və Tədqiqat Mərkəzi”nin yaradılması haqqında qərar qəbul olunub.

На Ученом совете UNEC обсуждены итоги зимней экзаменационной сессии
Ректор UNEC, профессор Адалат Мурадов назвал прозрачность и объективность оценки знаний студентов на экзаменах основной позицией университета и довел до внимания, что эта позиция останется неизменной. Ректор отметил, что результаты зимней экзаменационной сессии 2024/2025 учебного года удовлетворительные.
На заседании директор Экзаменационного центра Тахир Бадалов выступил с докладом об итогах зимней экзаменационной сессии 2024/2025 учебного года. По его словам, на сессии оценивались знания более 17 тысяч студентов. На экзаменах ступени бакалавра Международная школа экономики (ISE) показала самый высокий показатель успешной сдачи экзаменов 93%. Т. Бадалов довел до внимания, что по сравнению с прошлым годом показатель успеваемости результатов сессии поднялся с 74% до 78%, а показатель качества с 39% до 42%. Он также отметил, что по сравнению с предыдущими годами резко сократилось количество апелляций по результатам экзаменов, а также количество нарушений правил дисциплины на экзаменах.
На Ученом совете заведующая отделом организации практики Лейла Назирзаде довела до сведения членов совета новые Правила «Организации и проведения производственной практики студентов, обучающихся на бакалавриате UNEC». Правила были приняты членами совета.
Затем ученый секретарь UNEC доц. Арабия Мустафаева доложила о состоянии выполнения решений Ученого совета за II семестр 2024/2025 учебного года. Согласно Меморандуму о сотрудничестве, подписанному между UNEC и Ангальтским университетом прикладных наук Федеративной Республики Германии, было принято решение о создании «Азербайджано-германского научно-образовательного и исследовательского центра энергетики».